Oğuz Yarımtepe: Honeynet Turkiye Ekibi topantısı ardından

Kullanıcı avatarı
fortran
İşletim Sisteminiz: GNU/Linux
LibreOffice Sürümü: 7.4.4.2

Oğuz Yarımtepe: Honeynet Turkiye Ekibi topantısı ardından

Mesaj gönderen fortran »

Honeynet Projesi Google Summer of Code ile tanıdığım, gönüllü katılımcılarla bir farkındalık oluşturmak ve bulundukları kitleye güvenlikle ilgili çalışmaları sunup oların da kullanımına imkan veren bir örgütlenme. Proje içerisinde akademisyenler, sektörden insanlar var. GSoC süresince çalıştığım danışmanlar ve eposta listelerindeki yazışmalardan, açık fikirli, yeniliğe açık, yardımsever, bilgiye değer veren, işinde uzman kişiler olduğunu söyleyebilirim.

Bu seneki GSoC bitimine yakın henüz bir Türkiye ayağı olmayan Honeynet Projesi için Türkiye ekibinin kurulduğu haberini aldım. Ali İkinci 2011 yılındaki çalıştaya gittiğini, orada Türkiye ayağını harekete geçirmek için başvurduklarını ve sonrasında da resmi kuruluşun tamamlandığını haber vermişti.
Ekibin ilk toplantısı 3 Kasım’da Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü Mühendislik Konferans Salonu’nda idi.

Ben de GSoC’ta yaptıklarımı anlatmak ve katılımcılara GSoC süreçlerini ve yaptığım projeleri tanıtmak için konuşmacı olarak katıldım.

Resim

Geçen seneki ve bu seneki 2 GSoC projemden, alt yapılarından, nasıl çalıştıklarından bahsettim. Katkı vermek isteyenler için bu seneki gSoC için proje teklifi vereceğimi de belirttim.

Resim

Toplatıya katılım pek de beklenen boyutta değildi. Duyuru yetersizdi. Gene de meraklısı etkinlik sonuna kadar kaldı.

Resim

Etkinlik boyunca Honeynet Projesinde yer alana Cuckoo, Capture Bat, Dionea gibi araçlardan uygulamalı olarak örnekler verildi.

Resim

Aralarda sohbetlerin olduğu samimi bir etkinlikti. Ekibin kurulduktan sonraki ilk etkinliği idi ve bir acemilik vardı denebilir. Tahmin ediyorum bundan sonraki çalışmalarda daha organize yaklaşımlar ile daha yoğun katılımlar olacaktır.

Resim

Honeynet Türkiye ekibinin bir web sayfası ve iletişim için e-posta listesi mevcut. Sayfasından tüm bilgilere ulaşmak mümkün. Katılıma açık bir şekilde her tür geri bildirimi bekliyorlar.

loopbacking.info