1 sayfadan 1. sayfa

Bankalar ve LibreOffice

İletiTarih: 27 Ağu 2012, 20:15
sabriunal
Türkiye'de en yaygın kurumlar

- bankalar
- devlet kurumları
- gsm ve telefon kurumları
- markalı beyaz eşya satış noktaları

Bu bağlamda bankalar'ın ofis ihtiyaçları nedir, hangi yazılımlarla giderilmektedir. LibreOffice bir bankanın yazılım ihtiyacını hangi yönde katkı sağlayabilir. Sıkıntı çıkarabilecek konular nelerdir. E-imza? ile banka içi yazışmalar hangi düzeyde kullanılmaktadır.

Bu konularda @sezai bey abimiz bizi aydınlatabilir mi?

Re: Bankalar ve LibreOffice

İletiTarih: 29 Ağu 2012, 16:28
kobzeci
Bir banka çalışanı olarak bu sorulara benim cevap vermem daha uygun olur sanıryorum. Ama ne yazık ki detaylı bir yazı için zaman lazım :)

LibreOffice için yapılması gereken çok işimiz var :)

Re: Bankalar ve LibreOffice

İletiTarih: 02 Eyl 2012, 22:30
sabriunal
Mailime gelen konuyla ilgili bir yazıyı ufak bir değişiklikle alıntılamayı uygun gördüm.

Selam,

Linux Gezegeni RSS Feed'inde bankalar ve Linux hakkındaki yazıyı okudum. (http://blog.linuxhaber.com/ozgur-dusunc ... breoffice/)

Ben 1995 yılından beri bankalarda çalışıyorum, bir çok bankada çalıştım. Şu anda da xxxx Bilgi Teknolojilerinde çalışıyorum.

Bankalarda masaüstlerinde Microsoft'un kesin hakimiyeti vardır. Bir ara yeni kurulan bir banka masaüstlerini Linux yapmak istemişti ama kullanıcı alışkanlıklarını değiştirme ile uğraşmaktan daha zor görevleri olduğu için vazgeçildi. Ben de aktif olarak uğraşmıştım ama olmadı. Linux daha çok Oracle vs çalıştırmak için kullanılıyor benim gördüğüm kadarıyla. Posta sunucuları bile Microsoft (Exchange-Office entegrasyonu nedeniyle)

Bankalara yazılım satmak çok zordur, paket uygulama satıyorsanız bile banka bazı standartlar öne sürüp mimarinizi değiştirttirebilir. Sunucu tarafında olabilir ama masaüstlerinde Linux'u yakın vadede göremiyorum şahsen.

İyi çalışmalar

--