Nermin Canik: Belge Özgürlüğü Günü (2012)

Kullanıcı avatarı
fortran
İşletim Sisteminiz: GNU/Linux
LibreOffice Sürümü: 7.4.4.2

Nermin Canik: Belge Özgürlüğü Günü (2012)

Mesaj gönderen fortran »

Bu yazıyı, yaklaşık 1 ay önce yazmam gerekiyordu sanırım. Tabii arada daha nice yazılar yazılması gerekiyordu, yeni heyecanlarımın paylaşılması.. Lakin şu son dönem hayatım hiç olmadığı kadar koşuşturmaca dolu olduğundan hep erteledim, erteliyorum yazma işini.

Sanırım bu yazı da şahane bağlantılar verip, kaçacağım bir yazı olacak.

Resim

Öncelikle, Document Freedom Day (DFD) sitesine bir bakmalı.
Sonra da "Aaa haritada artık Türkiye de var" diye şaşırmalı. Evet, evet. Beni en çok heyecanlandıran, bizleri bu etkinliği yapmak konusunda en çok motive eden durum sanırım o haritaya bu sene Türkiye'yi de dahil etme heyecanı oldu.

Belge Özgürlüğü Günü için hazırladığımız (Nermin Canik & Özlem Özgöbek) belgeye buradan ulaşarak bilgi edinmek mümkün.

Bu belgeyi broşür olarak bastırıp, amfide derslerde elden ele yayılmasının yanı sıra bölümdeki akademisyenlerin odalarını tek tek gezip dağıtmak, onlara belge özgürlüğünün önemini anlatmak özün sözü bir şeylere dikkat çekmek beni epey bir heyecanlandırdı.

Resim

Tabii bir de pasta yapma heyecanı vardı ki o heyecanı anlatmak mümkün değil!

1 gün öncesi gidip en taze çilekleri bulma çabamı, malzemeleri aldıktan sonra kaldığım yurda deyim yerindeyse koşarak gitmemi, özün sözü pasta yapmak için bu denli heyecanlanmamı özgür yazılım sevdam dışında başka hiçbir şey yaratamazdı sanırım. Özgür pastaların ortaya çıkış sürecinde benden, bizden yardımlarını esirgemeyen sevgili oda arkadaşıma da ayrıca teşekkür etmeli.

Özgür pastalarımızla, broşürlerimizle, açık standartlar hakkında keyifli sohbetlerimizle uzun zamandır geçirdiğim en güzel günlerden biri oldu Belge Özgürlüğü Günü.

kategorizeedemediklerim.blogspot.com