Neden Çift Dallı Geliştirme

darbe
İşletim Sisteminiz: windows 7
LibreOffice Sürümü: 4.1.0.3

Neden Çift Dallı Geliştirme

Mesaj gönderen darbe »

4.1 surumu cikacakken 3.6 nin RC si ne anlama geliyor?
Kullanıcı avatarı
fortran
İşletim Sisteminiz: GNU/Linux
LibreOffice Sürümü: 7.4.4.2

Re: LibreOffice 3.6.7 RC2 (2013-07-11)

Mesaj gönderen fortran »

darbe yazdı:4.1 surumu cikacakken 3.6 nin RC si ne anlama geliyor?
darbe, yalnızca 4.1.0 çıkmayacak, aynı zamanda 3.6.7 sürümü de geliyor. Yani iki ayrı sürüm var. Bu, 3.6.7'nin ikinci sürüm adayı. Final sürümü yakın.
darbe

Mesaj gönderen darbe »

Bunun yazmamin sebebi. 4.1.0 surumu 3.6.7 yaptigi hersey ve daha fazlasini yapmali. Mesela benim gibi kodlarla ilgilenmeyen birisi icin 4.1.0 versiyonunun kararli surumu varken niye 3.6.7 versiyonunu neden kurayim ki ? Yada baska bir sekilde soylemek gerekirse; Eger 3.6.7 versiyonu daha tamamlanmamissa kodlama isleriyle ugrasan kisiler neden 4.1.0 versiyonunu cikariyor.

Belkide politik birseyler vardir arkasinda
Kullanıcı avatarı
fortran

Mesaj gönderen fortran »

Bu konuda yorum yapmak bana düşmez darbe. Biliyorsun çeşitli yazılımlar aynı biçimde yol alıyorlar. Mesela PHP de hem kararlı sürümü ile eski kararlı sürümü ile yoluna devam etmektedir. Kararlı sürüm dururken eski kararlı sürüme ne gerek var denilebilir mi?
darbe

Mesaj gönderen darbe »

Mesela Windows XP cikti arkasindan Windows Vista arkasindan Windows 7 simdide Windows 8. Onceki isletim sitemleride guncellenmeye devam ediyor gibi dusunebiliriz sanirim. Ama buradaki kafa karistiran nokta eski versiyonun RC surumu olmasi yani eski surum kararli degil. Eski surum yeterince iyi degilse yeni surum niye cikariliyor? Bir aciklamasi olduguna eminim. Ama benim sahsi gorusum yeni ozellikler (yan panel vs.) eklenmeden once eski surumler sorunsuz calismaliki kullanici problemlerinden bikip birakmasin (Benim linuxde yasadigim gibi).
Kullanıcı avatarı
fortran

Mesaj gönderen fortran »

Doğrusunu isterseniz ben 3.6.7 RC2 ya da daha önceki sürümlerden birini kullanmadım. Bu nedenle sürüm hakkında somut bir bilgim yok. Ancak, sizin önceki işletim sistemlerinde güncelleme devam ediyormuş gibi düşünme yaklaşımınıza katılamayacağım. Tam tersine bana göre şöyle bir benzetme daha uygun olur. MAlumunuz, GNOME masaüstü ortamının 3 versiyonu çıktı ve GNOME 2 gündemden düştü. ysa çoğu kullanıcının tercihi GNOME 2 idi. Bunun üzerine GNOME 2 çatallandı ve MATE masaüstü ortamı ortaya çıktı. Şİmdi MATE sürekli güncellenerek yoluna devam ediyor. Mesela ben MATE kullanıyorum. İşte 3.6.7'yi MATE'ye benzetebiliriz, asla Windows XP'ye değil. ;) Bu arada GNU/Linux'ta yaşadığınızın ne olduğunu merak ettim. Ben, debian.org.tr ve mandriva-tr.org'dayım. Gelirseniz, yardımcı olmaya çalışırız. Selam ve sevgiler.
darbe

Mesaj gönderen darbe »

Ben acemiligimden cok cektim. Belki bugun linuxe donsem o problemleri yasamam. Ubuntu kurdum onun uzerine kde desktop kurdum (Asiri sistem tuketti.).Kubuntu varmis sonradan ogrendim. Ubuntuda yeni programlar icin linkler ekleniyor onlardan yuzlerce ekledim (Bana guncelleme problemleri olarak geri dondu).

Sanirim soyle birsey olabilir. Eger kde kullandiysaniz dolphin'in kolon gorunumunu bilirsiniz. Mac'in finderi gibi gorunur. Hem cok guzel gorunur hemde cok kullanislidir. Yeni versiyonlarda kaldirdilar, dallanma seklinde birsey koydular onun yerine. Ben eski dolphin versiyonunu tercih ederim. 3.6.7 gibi cikarsalardi kullanirdik ne guzel :).
Kullanıcı avatarı
fortran

Mesaj gönderen fortran »

darbe yazdı:Ubuntu kurdum onun uzerine kde desktop kurdum (Asiri sistem tuketti.).Kubuntu varmis sonradan ogrendim. Ubuntuda yeni programlar icin linkler ekleniyor onlardan yuzlerce ekledim (Bana guncelleme problemleri olarak geri dondu).
Evet, Kubuntu varken, Ubuntu kurup onun üzerine KDE kurmak girişimi enteresan olmuş gerçekten. :D Ben KDE 3'ten çok memnundum. KDE 4 projesi başladıktan sonra KDE'yi bıraktım GNOME'a geçtim. GNOME 2'den çok memnundum. GNOME 3 projesi başladıktan sonra GNOME'u bıraktım MATE'ye geçtim. Şu an MATE kullanıyorum. ;)
darbe

Mesaj gönderen darbe »

KDE de ciddi bir degisiklik ben gormedim. Acaba senin KDE yi birakma sebebin neydi?
Kullanıcı avatarı
fortran

Mesaj gönderen fortran »

darbe yazdı:KDE de ciddi bir degisiklik ben gormedim. Acaba senin KDE yi birakma sebebin neydi?
Ciddi bir değişiklik görmedin mi? Nasıl görmezsin, KDE 3 ile 4 birbirinden tamamen farklı platformlar. KDE 3 son derece işlevsel kullanışlı bir masaüstüydü. KDE 4 ise tam tersine işi makyaja, artistik işlemlere döndürdü. KDE 3'te masaüstü yönetimi de çok kolaydı. 4 o işi de karmaşık bir hale getirdi. KDE kullanıcıları dahi masaüstünü nasıl KDE 3'e benzetebileceklerine kafa yoruyorlar şimdi. Şu videoda göreceğiniz gibi KDE 3'ün son derece sade bir menüsü, pencereleri, ferah ve işlevsel bir masaüstü vardı. Bir de şu video var.