LibreOffice Writer'da göreceli link ekleme konusunda yardım

hatalar205

LibreOffice Writer'da göreceli link ekleme konusunda yardım

Mesaj gönderen hatalar205 »

Merhaba,
Bir klasör içine bir mp3 dosyası koydum. Aynı dosya içine LibreOffice Writer kullanarak az önce bahsettiğim .mp3 ses dosyasına bağlantı vererek bir .pdf dosyası oluşturdum. Bağlantıya tıklayınca film oynatıcı uygulamasıyla ses çalmaya başlıyor. Oluşturduğum link Ubuntu 12.04 yüklü ana bilgisayarda açıyor. Başka bir Ubuntu yüklü bilgisayarda da açıyor. Ama Windows 7 yüklü bir bilgisayarda açmıyor. Bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilir mi?
Şimdiden teşekkürler.
En son hatalar205 tarafından 21 Eki 2012, 18:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
kobzeci

Re: LibreOffice Writer'da göreceli link ekleme konusunda yardım

Mesaj gönderen kobzeci »

Ana makine ve diğer makineden kastınız nedir?

Bir de bağ koyduğunuz mp3 dosyası ortak bir klasörde mi?

Bağ yolunu kopyalayabilir misiniz?
hatalar205

İlgilendiğiniz için teşekkürler.
Kısaca aşağıda bağlantıda verdiğim dosyanın içindeki "deneme.odt" dosyasının içindeki bağlantının herhangi bir bilgisayara kopyaladığımda çalışmasını istiyorum.
https://dl.dropbox.com/u/46895032/deneme.rar
Kullanıcı avatarı
sabriunal
İşletim Sisteminiz: Ubuntu, Fedora, Linux, Manjaro
LibreOffice Sürümü: Her zaman güncel

Mesaj gönderen sabriunal »

odt dosyasını -> zip diye uzantısını değiştirdim
zipi -> unzip edip açtığımda

content.xml içerisindeki linkin

href="../internet%20addiction.mp3"

şeklinde olduğunu gördüm.

anladığım kadarıyla döküman ilgili dosyayı kendisinin bir üst klasöründe arıyor, içinde değil

normal libreoffice ile dökümanı açıp köprü konumunu kopyaladığımda ise

file:///home/sabri/Masaüstü/internet%20addiction.mp3

şeklinde kendi localimi görüyorum.

köprüyü düzenle dediğimde

file... kısmını silip tamamen değiştirdiğimde

internet%20addiction.mp3

dönüştürüp tıkladığımda

.mp3 dosyası harici bir uygulama ile açılabilecek bir url değil hatası veriyor

dosya bağlantı noktasını

./internet%2520addiction.mp3

şekline dönüştürdüğümde, bende medya uygulamaları vlc ile açıldığından dosya dinamik yol görüyor ve açıyor...

lakin ./ şeklindeki url adresinin windows ortamında nasıl olacağını pek bilmiyorum :(

./internet%2520addiction.mp3 şeklinde tanımlanınca tüm linux sistemlerinde açacağını düşünüyorum.
hatalar205

Cevabınız için teşekkürler. İşte benim sorunumda bu bağlantının Windows yüklü bir bilgisayarda açmaması. Onunla ilgili bilgi arıyorum.
kobzeci

Mesaj gönderen kobzeci »

hatalar205 yazdı:Cevabınız için teşekkürler. İşte benim sorunumda bu bağlantının Windows yüklü bir bilgisayarda açmaması. Onunla ilgili bilgi arıyorum.
Aklına gelmiştir ama, bu dosyayı dropbox üzerinden çağırmak suretiyle bir çözüm olabilir. Veya daha kalıcı olması açısından Impress içindeki bu ses dosyası(veya video dosyası) gömülü olarak kullanılabilir, bunun daha kullanışlı olacağını düşünüyorum.
hatalar205

Aklına gelmiştir ama, bu dosyayı dropbox üzerinden çağırmak suretiyle bir çözüm olabilir. Veya daha kalıcı olması açısından Impress içindeki bu ses dosyası(veya video dosyası) gömülü olarak kullanılabilir, bunun daha kullanışlı olacağını düşünüyorum.
Bakanlığımız proje kapsamında Etkileşimli Tahtaları sınıflara yerleştirdi, ama firmalardan birinin ihaleden çekilmesi nedeniyle İnternet bağlantıları henüz yapılmadı. Diğer taraftan yeni müfredata uygun ders kitapları da bu eğitim öğretim dönemine yetişmedi. Bu nedenle İnternet'ten ücretsiz kaynaklar bularak bir nevi kendi ders kitabımızı hazırlıyoruz. Belgelerimi LibreOffice Writer'da hazırlayıp .pdf formatında öğrencilerime ve öğretmen arkadaşlarıma dağıtıyorum (Şimdi aklıma geldi bundan böyle her belgenin altında "Bu belge LibreOffice Writer kullanılarak hazırlanmıştır." yazıp bu forumun ve LibreOffice Türkiye sayfasının da bağlantısını ekleyeceğim.) Bu nedenle acaba bu mümkünmü diye araştırdım, herhangi bir şey bulamadım, bir de buraya yazayım belki gözden kaçırdığım bir şey vardır, diye düşündüm. Şimdilik mümkün olmadığını görüyorum. Umarım zaman içinde bununda çaresi bulunacaktır.

İlgilenen herkese teşekkürler.
kobzeci

Mesaj gönderen kobzeci »

hatalar205 yazdı:.....

Bu nedenle acaba bu mümkünmü diye araştırdım, herhangi bir şey bulamadım, bir de buraya yazayım belki gözden kaçırdığım bir şey vardır, diye düşündüm. Şimdilik mümkün olmadığını görüyorum. Umarım zaman içinde bununda çaresi bulunacaktır.

İlgilenen herkese teşekkürler.
Vardır bir çaresi, soralım, bakalım. Kafanızdaki işleyiş ve şekil ile ilgili ve nasıl çalışacağıyla ilgili deneme belgesi hazırlayıp paylaşabilir misiniz?

İzlenimim o ki, bu dediğiniz kitaplar, sunun şekli ile Impress ile güzelce hazırlanabilir, sunum modunda, kontroller atanız, ör. film video oynatmak vs. Etkileşimli içeriğin Impress sunumu ile yapılabileceğini düşünüyorum. Video oynatma, ses çalma vs, hatta makro ve OLE nesneleriyle matematik işlemleri bile yapılabilir.
hatalar205

kobzeci yazdı: İzlenimim o ki, bu dediğiniz kitaplar, sunun şekli ile Impress ile güzelce hazırlanabilir, sunum modunda, kontroller atanız, ör. film video oynatmak vs. Etkileşimli içeriğin Impress sunumu ile yapılabileceğini düşünüyorum. Video oynatma, ses çalma vs, hatta makro ve OLE nesneleriyle matematik işlemleri bile yapılabilir.
Geçen hafta tavsiyenize uyarak LO Impress'de hazırlık yaptım. Gayet başarılı olduğunu düşünüyorum. Yalnız bu seferde başka bir sorun çıktı. Hazırladığım slaytlara video ve ses gömmüştüm. Okuldaki bilgisayarda gayet güzel açıyordu. Evimdeki ve okuldaki bilgisayarda LO 3.5 kuruluydu. Evimdeki bilgisayarda LO güncelleme yaptım, LO 3.6.2.2 oldu. Geçen haftaki hazırladığım sılaytlar açılıyor ama gömülmüş videolar ve sesler çalışmıyor. Okuldaki bilgisayardaki LO kısa süre içinde güncellenmesi sorunu kısa süreli çözecektir. Ama hazırladığım slaytları bir sonraki yıl LO sürümleri değiştikçe kullanamayacaksam, bu benim için büyük bir sorun.
kobzeci

Mesaj gönderen kobzeci »

LO 3.5 ile 3.6 arasında bu derece fark yaratacak bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Ki bu büyük bir tutarsızlık yaratır. Sisteminizdeki kodek vs değişiklik oldu mu hiç?

Yine rica etsem dosyalarınızı paylaşabilir misiniz?