TL simge

patroller
İşletim Sisteminiz: Win xp, Win7
LibreOffice Sürümü: 3.6.4

TL simge

Mesaj gönderen patroller »

Libre ofiste Tl simgesini nasıl ekliyoruz bilen yardımcı olabilir mi?
Kullanıcı avatarı
fortran
İşletim Sisteminiz: GNU/Linux
LibreOffice Sürümü: 7.4.4.2

Re: TL simge

Mesaj gönderen fortran »

patroller yazdı:Libre ofiste Tl simgesini nasıl ekliyoruz bilen yardımcı olabilir mi?
TL simgesini buradan kurabilirsiniz patroller. Windows kullanıyorsanız, bu işi sizin yerinize yapan programlar da var.
namcojoulder

Mesaj gönderen namcojoulder »

Merhaba,

TL simgesi ile ilgili son değişikliklere baktım kod üzerinden. 4.2 alpha sürüm üzerinde de denedim herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.

Yeni TL simgesi Mayıs 2012'de UNICODE kodlama standardına alınmış (U+20BA koduyla). Bu da UNICODE 6.2 destekleyen yazı tipleri ve sistemlerde doğrudan görünebilir demek. En son sürümde (4.2 alpha) windows üzerinde çalıştığını test ettim. Windows'ta olduğunuzu varsayarak.

Calc üzerinde çalışıyorsanız, seçtiğiniz hücreyi para birimi olarak ayarlarsanız TL simgesi otomatik olarak öne ekleniyor. Ancak simge yerine boş bir kutu görüyorsanız seçtiğiniz yazıtipi UNICODE 6.2 desteklemiyor demektir. Daha güncel bir yazıtipi kullanmayı deneyin.

Örneğin bende Arial yazı tipi ile boş kutu olarak görünüyor ancak daha güncel olan Calibri yazı tipinde tl simgesi sorunsuz olarak görüntüleniyor.

Elle girmek isterseniz de Windows'un karakter ekleme aracında uygun yazıtipi seçerseniz listeden bulabilirsiniz.
aşağıdaki resimde sırayla gösterdiğim yerleri doldurursanız çabucak erişebilirsiniz. Bu karakteri bir yere kopyalayıp oradan istediğiniz yere ekleyebilirsiniz.
tl.PNG
tl.PNG (70.58 KiB) 5649 kere görüntülendi
Bu işlemleri otomatik yapan programlar mutlaka vardır. Oraya ben karışmıyorum. Bu arada sizde hangi sürüm ve işletim sisteminde olduğunuzu yazarsanız ona göre daha detaylı yönlendirebilirim.

Kolaylıklar,

-------
ilgilenenler için bağlantılar:
http://cgit.freedesktop.org/libreoffice ... 2cf2be68ba - ilgili yama
https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrk ... B1_simgesi - TL simgesi hakkında wikipedia sayfası
sametatabasch

Mesaj gönderen sametatabasch »

Konu üzerinden 3 yıl geçti ama bence hala sorun var. Windows kullanırken yanlış hatırlamıyorsan Alt Gr + T tuş kombinasyonu ile tl sembolü eklenebiliyor. Fakat (K)Ubuntu da bu kombinasyon ™ işaretini ekliyor. Bu kombinasyonun TL sembolünü eklemesini nasıl sağlayabiliriz?
Kullanıcı avatarı
fortran
İşletim Sisteminiz: GNU/Linux
LibreOffice Sürümü: 7.4.4.2

Mesaj gönderen fortran »

sametatabasch yazdı:Konu üzerinden 3 yıl geçti ama bence hala sorun var. Windows kullanırken yanlış hatırlamıyorsan Alt Gr + T tuş kombinasyonu ile tl sembolü eklenebiliyor. Fakat (K)Ubuntu da bu kombinasyon ™ işaretini ekliyor. Bu kombinasyonun TL sembolünü eklemesini nasıl sağlayabiliriz?
sametatabasch, Kubuntu kullanıyorsanız, TL simgesini yüklemek için şurada anlatılan yöntemden yararlanabilirsiniz.
sametatabasch

Mesaj gönderen sametatabasch »

Ubuntu forumda şöyle bir yöntem buldum ve işe yaradı:
Aşağıdaki komut ile dosyayı metin düzenleyici ile aç.
Kod: [Seç]
sudo -H gedit /usr/share/X11/xkb/symbols/tr

Alıntı
key <AD05> { [ t, T, trademark, VoidSymbol ] };
şeklinde olan satırı
Alıntı
key <AD05> { [ t, T, U20BA, trademark ] };
şeklinde değiştir ve kaydet çık. Bilgisayarı yeniden başlat.

Bilgisayar açılınca altgr+t tuşu ₺ simgesini basarken, shift+altgr tuşu ile de eskiden tanımlı olan ™ simgesini basacaktır.