İki sürüm arasındaki fark.

enteresan

İki sürüm arasındaki fark.

Mesaj gönderen enteresan »

Herkese iyi günler diliyorum.
İşyerinde kullandığım bir dosyada bulunan bir makro, 2 nci sayfada isim listesinde bulunan kişilere mektup yazmakta. Libre Office nin 4 ncü sürümünde, Makrodaki döngü her seferinde 1 nci sayfada bulunan bir hücredeki sıra numarasını artırmakta ve o numaraya göre DÜŞEYARA formülü sayesinde kişi bilgileri otomatik değişerek listedeki kişi sayısı kadar bir kerede hepsine döküm alınmakta iken, sisteme Libre Office nin 5 nci sürüm yüklendi. Şimdi bu makro çalışmıyor. Yani listede 5 kişi varsa ve 1 nci sayfadaki numara bulunan hücrede 1 yazıyorsa 1 numaralı kişiye 5 kez yazı çıkıyor.
1 ıci sayfadaki rakam yazan hücrenin 2 nci sayfadaki kişilerin sol hücresinde yazılı sıra numarasına göre sürekli değişmesi için nasıl bir makro yazılabilir. Saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
Hamurcu
İşletim Sisteminiz: Windows 10/11 - Pardus Linux
LibreOffice Sürümü: 7.x

Re: İki sürüm arasındaki fark.

Mesaj gönderen Hamurcu »

Sizin için sakıncası yoksa bahsettiğiniz dosyaları mesajınıza ekler misiniz kontrol edelim.
İsterseniz siz tablolardaki bu durumu resimlerle de izah edebilirsiniz.
Bu hali ile gerçekten sorun tam olarak nedir anlamak zor.
enteresan

Re: İki sürüm arasındaki fark.

Mesaj gönderen enteresan »

Sayın Hamurcu, işyerinde kullandığım için dosya olarak eklemem mümkün değil. (Sistem müsade etmez) Kısaca soruyu şu şekilde değiştirsem daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.

Sayfa 1 K3 hücresinde başlangıçta 0 değeri olsun, makro çalışınca K3'teki değer sayfa 2 deki kişi sayısına göre her seferinde birer artsın istiyorum. Next döngüsü ile yapılan bu makroda K3 hücresi her seferinde değiştiği için, oluşturulan mektuptaki ilgili hücreler DÜŞEYARA formülü sayesinde K3'e bağlı olarak kolayca değiştirilebilmekte. Sadece bu döngü makrosu olsa işimi görür.

Gün içerisinde, eğer fırsatım olursa önceki kullandığım makroyu buraya yazarım. Saygılarımla.

Rem Attrube VBA_ModuleType=VBAModule
Option VBASupport 1
dim i as integer
Sub YAZDIR()
say=sheets("Sayfa2").Range("a65536").End(xlUp).Row
For i=2 To say
Sheets("Sayfa1").Range("K3")=Sheets("Sayfa2").Range("A"&i) <<<<<<Sanırım burası çalışmıyor
Sheets("Sayfa1").Select
Sheets("Sayfa1").PrintOut
Next
End Sub

NOT: Excel'de yazılan bu kod daha sonra LibreOffice 4 sürümünde de çalıştığı halde, nedense 5 sürümünde çalışmadı.