Alış Fiyatına Kar oranı ve KDV ekleyerek satış fiyatı hesaplama

bbecit

Alış Fiyatına Kar oranı ve KDV ekleyerek satış fiyatı hesaplama

Mesaj gönderen bbecit »

Selamlar,
Arkadaşlar bir konuda yardıma ihtiyacım var. Aşağıdaki gibi bir hesaplama yapmak istiyorum ancak formülü oluşturamıyorum.

A1 B1 C1 D1
Alış fiyatı, satış fiyatı üzerinden istenen kar oranı, kdv satış tutarı
A2 B2 C2 D2
70 50 18 ----

Oluşturmak istediğim formülde A2, B2, C2 verileri değişken. Yani her birine farklı rakamlar gireceğim.
Satış tutarı üzerinden istenen kar oranı değişkenine göre satış tutarı hesaplama için formülü oluşturamıyorum. En son satış
tutarından C2 Kdv oranı düşüldükten sonra %50 kar edecek şekilde formül yazmak istiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.
Dosya ekleri
Satış fiyatı hisaplama.rar
Örnek
(1.64 KiB) 906 kere indirildi
darbe
İşletim Sisteminiz: windows 7
LibreOffice Sürümü: 4.1.0.3

Re: Alış Fiyatına Kar oranı ve KDV ekleyerek satış fiyatı hesaplama

Mesaj gönderen darbe »

Dosyayi indirdim ama acamadim. Ama soyle birsey mi istiyorsunuz?
Satis Fiyati = Vergi+ Alis Fiyati+Kar
Satis Fiyati = Satis Fiyati (Vergi orani ~ mesela %10)+Alis Fiyati+Alis fiyati 50/100
Satis Fiyati 90/100= Alis Fiyati 150/100
Satis Fiyati = Alis fiyati 15/9

Eger benim sayi verdigim yerleri hucreleri yazarsan yardimci olabilir belki.
Kusura bakma calc dan ziyade matematik oldu. Umarim isini gorur.
Kullanıcı avatarı
Hamurcu
İşletim Sisteminiz: Windows 10/11 - Pardus Linux
LibreOffice Sürümü: 7.x

Mesaj gönderen Hamurcu »

Merhaba,

Yanlış anlamadıysam şöyle birşey istiyorsun;

Örneğin 100TL'ye aldığın bir ürüne %50 kar ekliyorsun (kar 50TL) ve %18 KDV (27TL) ekliyorsun böylelikle 100+50+27=177TL'yi bulmak istiyorsun.

Eğer istediğin buysa tablonu aşağıdaki şekilde hazırlaman yeterli olacaktır.
satisfiyatihesaplama
satisfiyatihesaplama
satışfiyatıhesaplama.png (17.26 KiB) 21172 kere görüntülendi
Not: Kar ve KDV alanlarını Yüzde olarak biçimlendirmelisin.

İyi çalışmalar.
ekrembilir

`

Mesaj gönderen ekrembilir »

Kar ve KDV sütunlarını yüzdesel değerde biçimlendirmen yapmak gerekiyor. bu şekilde aradığın soruna çözüm bulabilirsiniz. tablo ayarlarına dikkat ediniz.
En son ekrembilir tarafından 31 May 2018, 16:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
ekrembilir

VAT

Mesaj gönderen ekrembilir »

KDV hesaplayıcısının KDV yüzdesini nasıl kolayca hesaplayabileceğini anlayalım.
İpucu: Türk Kanununa göre Online KDV Hesaplayın
“A” sütununun ürün detaylarını içerdiği A1: C6 aralığında bir tablom var, “B” sütunu satış fiyatını ve “C” KDV / Vergi yüzdesini içeriyor.

“D” sütununda “Net Satış Fiyatı” nı ve “E” sütununda “KDV / Vergi” tutarını hesaplamamız gerekmektedir.

“Net Satış Fiyatı” ve “KDV / Vergi” tutarlarını hesaplamak için aşağıdaki adımları takip ediniz: -

Net Satış Fiyatı

D2 hücresini seçin ve “Net Satış Fiyatı” nı hesaplamak için formülü yazın.
= B2 / (% 100 + C2)
Enter'a bas
Fonksiyon “Net Satış Fiyatı” na dönecektir.
Ürünlerin geri kalanı için “Net Satış Fiyatı” nı iade etmek için aynı formülü kopyalayın
Formülü kopyalamak için, D2 hücresini seçin, “CTRL + C” tuşuna basarak formülü kopyalayın ve klavyenizdeki “CTRL + V” tuşuna basarak hücrelerin kalanına yapıştırın.

KDV / Vergi Tutarı

D2 hücresini seçin ve “KDV / Vergi Tutarını” hesaplamak için formülü yazın.
= B2-B2 / (% 100 + C2)
Enter'a bas
Fonksiyon “KDV / Vergi Tutarı” nı iade edecektir
Ürünlerin geri kalanı için “KDV / Vergi Tutarı” nı iade etmek için aynı formülü kopyalayın
Formülü kopyalamak için, D2 hücresini seçin, “Klavyede CTRL + C” tuşuna basın ve “CTRL + V” tuşlarına basarak hücrelerin kalanına yapıştırın.
En son ekrembilir tarafından 07 May 2019, 18:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
emredysk

Mesaj gönderen emredysk »

Mağaza vitrinlerinde gördüğünüz indirimlerin gerçekten avantajlı olup olmadığını aşağıdaki aracı kullanarak öğrenebilirsiniz. 3 farklı işlem şekli ile sunduğumuz iskonto hesaplama aracı, hem indirim oranını hem de son fiyatı sizlere gösterecek halde tasarlanmıştır. Aynı zamanda indirimli fiyatını ve oranını bildiğiniz ürünün gerçek fiyatını da hesaplayabilirsiniz: https://hesaplama.paratic.com/iskonto/
emredysk

Mesaj gönderen emredysk »

Tarihten günümüze ticaret en çok yapılan mesleklerden biridir. İktisadi açıdan paranın en çok döndüğü bir piyasa olan ticaret piyasa bazı ticari terimlerin de oluşmasına neden olmuştur. Mali ve iktisadi olarak bu terimler ticaretin günlük dilinde de sıkça kullanılmaktadır.

En çok kullanılan kelimelerden biri de ıskonto kelimesidir. İskonto kelimesinin anlamı, bir malın satış fiyatı üzerinden yapılan indirimdir. İndirimin oranları satıcı tarafından belirlenir ya da pazarlık yapılarak anlaşılır.

Buradan iskonto hesaplamayı yapabilirsiniz: https://hesaplama.paratic.com/iskonto/