gib in internet sitesine dosya yükleme

mehmmett
İşletim Sisteminiz: windows 7
LibreOffice Sürümü: 4.0.3.3

gib in internet sitesine dosya yükleme

Mesaj gönderen mehmmett »

Çalıştığım firma ihracat yapmakta bundan dolayı gib in sitesine libre ofiste hazırladığım ihracat dosyalarını yüklemem gerekmekte.
fakat gib in internet sitesi eğer bilgisayarımda microsoft office programı olmazsa hata vermekte
bunun için ne yapabilirim.
bir çözümü varmıdır bilen varmı?
kobzeci

Re: gib in internet sitesine dosya yükleme

Mesaj gönderen kobzeci »

Merhaba,

ilgili sitenin bağlantısını verebilir misiniz? Özel üyelikli bir site midir?

Duruma göre GİB'den Birlikte Çalışabilirlik esaslarına ilişkin Başbakanlık Genelgelerine istinaden talepte bulunabiliriz.
mehmmett

şirketin kendi kullanıcı kodu ve şifresi ile girilebilmektedir.
kobzeci

Mesaj gönderen kobzeci »

Verilen hatanın ekran görüntüsünü paylaşabilir misiniz peki?
mehmmett

ekran görüntüsü ektedir.
gib.gov.tr de dosya gönderme ile ilgili bazı açıklamalar alttaki adreste vardır.
https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/htm ... yn_tr.html
Dosya ekleri
hata2.jpg
hata2.jpg (142.59 KiB) 4274 kere görüntülendi
kobzeci

Mesaj gönderen kobzeci »

Anladığım kadarıyla ActiveX üzerinden Excel uygulamasını başlatıp tablodan veri almak istiyor.

Ama kafama takılan bazı noktalar var:

* https://ebeyanname.gib.gov.tr/download.html GIB Pardus haliyle LibreOffice'i de desteklemekte, bu GÜMRÜK ÇIKIŞ BEYANNAMELERİ sisteminde de LibreOffice'in çalışması gerekmekte. Ama atlanmış mıdır bilemedim... Diğer modüllerde sorun yaşıyor musunuz?

* Dosyalarınızı xls veya xlsx uzantılı kaydettiniz değil mi? Bir de bilgisayarınızda bu dosya türleri için varsayılan program LibreOffice midir? (Sağ tıklayıp ilişkili dosyayı birlikte aç ile açılacak iletişim penceresinde LibreOffice'i seçtikten sonra"Seçili programı kullan kutucuğu ile)ilişkilendirebilirsiniz)

Yanıtınıza göre, GIB'e eposta atalım, düzeltmelerini isteyelim.
mehmmett

e-beyanname programında sıkıntı yok sorunsuz çalışıyor.

dosyaları xls ve xlsx olarak kayıt ediyorum. iki türlü de denedim. hatta microsoft excel olan bilgisayarda dosyaları yeniden hazırladım. ama nafile bilgisayarımda libreoffice var başka office programı yok.
kobzeci

Mesaj gönderen kobzeci »

Dün LibreOffice Türkiye eposta hesabından ebeyanname@gelirler.gov.tr adresine aşağıdaki iletiyi gönderdim:

"
İyi çalışmalar,

İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapılan Gümrük Çıkış Beyannameleri Listesi gönderim işlemi sırasında, sistem ActiveX ile bilgisayarda kurulu Microsoft Excel programını açmaya çalışmaktadır.

Bilindiği üzere Microsoft Excel yazılımı bir ofis yazılımı olup, birçok kullanıcı bu ofis yazılımın alternatiflerini (LibreOffice, Apache OpenOffice, Gnumeric, Calligra Office, Apple Numbers vb) kullanmaktadırlar. Bu konuda tarafımıza bildirilmiş sorunlar mevcut olup. Örnek ekran görüntüsü ektedir.

Ayrıca, bildiğiniz üzere Başbakanlık Birlikte Çalışabilirlik Esasları Genelgesi’ne göre(1) s.11’de belirtildiği üzere açık standartlardan olan OpenDocument (.ods) dosya biçiminin de kullanılabileceği ve diğer bölümlerde de açık standartların kullanılması gerektiği üzerinde durulmuş olup bu konuda salık verilmiştir.

Buna paralel olarak, Microsoft Office’in Excel yazılımını tek alternatif olarak kullanmak ve kullanıcılara bu yönde mecburi kılmak da bu Genelge ve diğer Genelgelere(2)(3) aykırılık taşımaktadır. Ayrıca Microsoft Office’in ticari marka oluşundan dolayı, tüketiciler tarafında da bu tür bir hizmet şartı haksız rekabet yaratıcı olarak değerlendirilmektedir.

Bunun yanında, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi dairesinde hali hazırda, GNU/Linux ve Pardus dağıtımlarına özel yazılım sunması ve bu sistemlerin ofis yazılımı olan LibreOffice’i desteklediğini görmekte ve teşekkür etmekteyiz. Benzer şekilde Gümrük Çıkış Beyannameleri modülünüzde ve diğer modüllerde de özgür yazılımlar ve diğer alternatiflerin kullanılabilmesi hususu bilgilerinize sunar, gereğinin yapılmasını talep ederiz.

Saygılarımızla,

1- http://www.bilgitoplumu.gov.tr/Document ... lariv2.pdf
2- http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2 ... 228-14.htm
3 http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2 ... 0127-7.htm
"

Henüz yanıt gelmedi.

Dilerseniz siz de bu epostayı a da benzerini gönderin
Kullanıcı avatarı
sabriunal
İşletim Sisteminiz: Ubuntu, Fedora, Linux, Manjaro
LibreOffice Sürümü: Her zaman güncel