Bankalar ve LibreOffice

Bankalar ve LibreOffice

#127 İleti | sabriunal | 27 Ağu 2012, 20:15

Türkiye'de en yaygın kurumlar

- bankalar
- devlet kurumları
- gsm ve telefon kurumları
- markalı beyaz eşya satış noktaları

Bu bağlamda bankalar'ın ofis ihtiyaçları nedir, hangi yazılımlarla giderilmektedir. LibreOffice bir bankanın yazılım ihtiyacını hangi yönde katkı sağlayabilir. Sıkıntı çıkarabilecek konular nelerdir. E-imza? ile banka içi yazışmalar hangi düzeyde kullanılmaktadır.

Bu konularda @sezai bey abimiz bizi aydınlatabilir mi?
sabriunal
 
İleti: 195
Kayıt: 31 Tem 2012, 23:26

Re: Bankalar ve LibreOffice

#134 İleti | kobzeci | 29 Ağu 2012, 16:28

Bir banka çalışanı olarak bu sorulara benim cevap vermem daha uygun olur sanıryorum. Ama ne yazık ki detaylı bir yazı için zaman lazım :)

LibreOffice için yapılması gereken çok işimiz var :)
kobzeci
 
İleti: 262
Kayıt: 01 Ağu 2012, 10:07

Re: Bankalar ve LibreOffice

#153 İleti | sabriunal | 02 Eyl 2012, 22:30

Mailime gelen konuyla ilgili bir yazıyı ufak bir değişiklikle alıntılamayı uygun gördüm.

Selam,

Linux Gezegeni RSS Feed'inde bankalar ve Linux hakkındaki yazıyı okudum. (http://blog.linuxhaber.com/ozgur-dusunc ... breoffice/)

Ben 1995 yılından beri bankalarda çalışıyorum, bir çok bankada çalıştım. Şu anda da xxxx Bilgi Teknolojilerinde çalışıyorum.

Bankalarda masaüstlerinde Microsoft'un kesin hakimiyeti vardır. Bir ara yeni kurulan bir banka masaüstlerini Linux yapmak istemişti ama kullanıcı alışkanlıklarını değiştirme ile uğraşmaktan daha zor görevleri olduğu için vazgeçildi. Ben de aktif olarak uğraşmıştım ama olmadı. Linux daha çok Oracle vs çalıştırmak için kullanılıyor benim gördüğüm kadarıyla. Posta sunucuları bile Microsoft (Exchange-Office entegrasyonu nedeniyle)

Bankalara yazılım satmak çok zordur, paket uygulama satıyorsanız bile banka bazı standartlar öne sürüp mimarinizi değiştirttirebilir. Sunucu tarafında olabilir ama masaüstlerinde Linux'u yakın vadede göremiyorum şahsen.

İyi çalışmalar

--
sabriunal
 
İleti: 195
Kayıt: 31 Tem 2012, 23:26


Kurumsal Alan

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Bing [Bot], Google [Bot]

cron