CevaplıSoru - LibreOffice İle Az Resimli Akademik Dergi

PlayGround

CevaplıSoru - LibreOffice İle Az Resimli Akademik Dergi

#128 İleti | sabriunal | 29 Ağu 2012, 01:23

İyi günler.

-Topluluk olmanın avantajı diyerek, bir yandan bilmediğimi utanmadan sorma cesareti, bir yandan da kurcalama marifeti gösteriyorum.-

Kitaplar üstüne tanıtım yazıları yazan grubumuzdaki arkadaşların yazılarını LibreOffice ile makale makale birleştirip, fazla sıkıcı olmasın diye bir iki kitap resmi de yanına ekleyerek E-dergi olacak şekilde PDF olarak export etmeyi düşünüyorum.

Kurcalamaya başlıyorum. Önce sayfa yapısını dik konumdan yatay konuma getirmem gerekiyor. Çünkü ben yatay bir kağıt formatında çift sütun olarak çalışmaları yayınlamak istiyorum.

Kurcalarken

Menü -> Biçim -> Sayfa ile açılan ekrandan

Sayfa -> Sayfa (2. sekme) alanına geldim.

ekran.png
ekran.png (43.05 KiB) 39 defa görüntülendi

Bu menüde Biçim diye bir açılır menü var, lakin içinde monitör boyutlarına göre bir tanımlama hiç yeralmıyor.

Tombalak, mıdır, veya özellik isteği mi yapmak lazım bilmiyorum. İlaveten ölçü birimi de cm üstünden çalışıyor. Oysa ben 1024*768 ebatında bir çalışma yapmak istiyorum.

İnternette aratınca 1024px = 27.09cm, 768px = 20.32cm olduğunu öğrenmiş bulundum. Sayfayı yatay olarak seçtikten sonra genişliğe bu değerleri girdim.

Yayınlayacağımız çalışma web üstünden okunacağı için monitör genişlikleri üstünden düşündüğümde
Eklentiler
sutun.png
sutun.png (35.54 KiB) 39 defa görüntülendi
Kullanıcı avatarı
sabriunal

Re: CevaplıSoru - LibreOffice İle Az Resimli Akademik Dergi

#131 İleti | sabriunal | 29 Ağu 2012, 06:08

bir diğer konu, heceleme sıkıntısı...

Heceleme için menüleri dolaşınca heceleme özelliğini bulamadım,

f1 diye yardım almak için heceleme diye tıkladığımda çıkan sonuç, "Tools - Options - Language Settings - Writing Aids" oldu ki, yardım dosyalarının tercümesinin ne kadar önemli olduğu bir kere daha önümüze çıktı.

"Tools - Options - Language Settings - Writing Aids" Araçlar -> Seçenekler -> Dil Ayarları -> Yazım Yardımı -> Kullanılabilir Dil Modülleri sekmesinden erişdikten sonra bir yerlerdedir diye düşündüm. Lakin yardım menüsünde anlatıma öncelik verildiği için iki görselle gösterilebilecek konuyu anlayamadım. Move Up, Move Down.

Sonra internette LibreOffice ve Heceleme diye aratınca eski wiki'deki bir madde çıktı.

http://eskiwiki.libreoffice.org.tr/index.php/Heceleme

Görünüm> Araç Çubukları> Araçlar seçeneğini etkinleştirirsek ordaki bir butonun bu işi yaptığı belirtilmiş.

Menü -> Araçlar -> Dil -> Hecele diye bir seçenek de varmış, lakin o buton hep mi ordaydı, yoksa ben bir yerleri kurcalayınca mı çıktı anlamadım :)

Sonrasında Webden alıntıladığım yazıdaki enter işaretlerinin shift-enter işareti gibi çıkması meselesi var.
Kullanıcı avatarı
sabriunal

#132 İleti | sabriunal | 29 Ağu 2012, 06:32

Webden alınan yazılar kimi sıkıntılar taşıyabiliyor. Web için satır sonu ile Writer için satır sonu aynı şeyi ifade etmiyor.

İlk önce tüm işaretleri göstermek için Ters P işaretine benzeyen meşhur butona basıyoruz.

control+h tuşu ile bul-değiştir menüsüne gelince daha fazla seçenek deyip açılan alandan düzenli ifadeler seçeneğini işaretledikten sonra

bul kısmına

\n

değiştir kısmına

\n

işaretlerini yazıyoruz

böylece enter işaretleri oluşuyor. Web satır sonu sebebiyle iki yana yaslanamayan görünüm de arzuladığım hale geliyor
Kullanıcı avatarı
sabriunal

#135 İleti | sabriunal | 29 Ağu 2012, 22:26

Yazı başlığı gibi önemli bilgileri eklemek için

Menü -> Ekle -> Çerçeve yolu ile bir çerçeve oluşturuyorum. Bu sayade uygun gördüğüm bir alanda bir çerçeve içinde başlık ve yazar adı tanımlamak mümkün oluyor.
Kullanıcı avatarı
sabriunal

#136 İleti | sabriunal | 29 Ağu 2012, 22:27

Makale veya yazıda dipnot var ise ilgili konuma gelip Menü -> Ekle -> Dipnot demek yeterli oluyor. Otomatik numaralandırma özelliği bulunuyor.
Kullanıcı avatarı
sabriunal

#137 İleti | sabriunal | 29 Ağu 2012, 22:37

resim eklemek için direk resim ekle demek mümkün, lakin her seferinde boyutlandırmamak için ben

menü -> ekle -> çerçeve yoluyla önce bir çerçeve eklemeyi, içine resim eklemeyi tercih ettim.
Kullanıcı avatarı
sabriunal

Taslaklar

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Google [Bot], Yandex [Bot]