binlerce veride aynı olanları alt alta sıralama

cahit

binlerce veride aynı olanları alt alta sıralama

Mesaj gönderen cahit »

Merhaba

Libre office'in yeni kullanıcısıyım sorunum binlerce veri arasından birden fazla aynı mükellef tc veya vergi numarası olanları alt alta sıralamak istiyorum. Bir kişiden 2 veya daha fazla var ancak farklı sıra numaralarında ve bu şekilde 40000 kişinin olduğu listeler var. 1 listede çift veya daha fazla olan yüzlerce kişi var. Süzmeyi denedim ancak yine bana kişilerin tc veya vergi numaralarından seçim yapmamı istiyor. Bu konuda çok verinin olduğu listelerde binlerce kişi arasından birden fazla işlenmiş ve bu şekilde yüzlerce tekrarıolan kişileri nasıl süzebileceğimi yada bununla ilgili makro oluşturabileceğimi anlatırmısınız.

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim
cahit

Re: binlerce veride aynı olanları alt alta sıralama

Mesaj gönderen cahit »

arkadaşlar ne olur bir şeyler bilen yok mu?
Kullanıcı avatarı
Hamurcu
İşletim Sisteminiz: Windows 10/11 - Pardus Linux
LibreOffice Sürümü: 7.x

Mesaj gönderen Hamurcu »

İlgli sütuna göre Alfabetik sıralaman yeterli olur.
cahit

Mesaj gönderen cahit »

bunu denedik ancak biz 2 listeyi birleştiriyoruz. Bu birleşen listelerin toplamı 40 bin verilik bir liste oluşturuyor. bunların içinde adı olmayanlarda var. Aynı numarada yada 10, 11, 17, 17, 18, 20, 22, 22 gibi sayılardan bunları bulmamız gerekmekte ancak bu sayılar art arda olucağı gibi aralarında binlerce sayıda olabilmekte, bizim isteğimiz aynı numaralara sahip bütün hepsini aynı anda seçip ( 17, 17, 22, 22 gibi farklı tekrarı olan sayıların tamamı) başka bir listeye kopyalamak ancak bunu yapamıyoruz. Aynı anda farklı numaralardaki birden fazla tekrarlayan numaraları tek seferde seçtirmiyor ve bize binlerce verinin arasından aratıp bulmamıza neden oluyor. Bu sürekli yaşadığımız bir sorun bununla ilgili bir makro veya bir süzgeç var mı acaba?

Kendimi ifade edebildim mi bilmiyorum. Excel de bunu yapıyorduk ancak bilgisayarlarımıza flash disk takılmıyor Gibux kullanıyoruz ve libreye de tam hakim değiliz. Kitabını indirip okuduk ancak istediğimizi elde edemedik.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
siproheptadin

Mesaj gönderen siproheptadin »

Merhabalar süzgeç oluşturarak yapabilirsiniz hocam. Bende de yaklaşık aynı sorun vardı şu şekilde çözdüm. 5 sütunumuz var diyelim a 1 sütununa saçma bir şeyler yazın a 2 sütununa 5 yazın ve bu hücreden en son yazılı bulunan a hücresine kadar 5 rakamını yapıştırın. Ardından bütün a 2 satırını seçili hale getirin ve en üstten veri --- otomatik süzgeçi tıklayın açılan yerden seçmek istediğiniz metin veya rakamsal değerleri seçip diğerlerinin tikini kaldırıp tamam dediğinizde hepsi karşınızda olacaktır.
Kullanıcı avatarı
Hamurcu
İşletim Sisteminiz: Windows 10/11 - Pardus Linux
LibreOffice Sürümü: 7.x

Mesaj gönderen Hamurcu »

Merhaba,

Çok farklı yöntemlerle bunu yapabilirsiniz.

Koşullu Biçimlendirme ile tekrar eden satırları farklı renklerde göstermekte bunlardan biri.

Örneğin aşağıdaki gibi bir tablomuz olsun.
kosullubicimlendirme1
kosullubicimlendirme1
kosullubicimlendirme1.png (7.47 KiB) 6173 kere görüntülendi
Şimdi bu tablonun A sütunundaki isimleri tekrar edenleri farklı renkte görmek istediğimizi düşünelim.

Bunun için Tablomuzu işaretledikten sonra;

Biçim-->Koşullu Biçimlendirme-->Koşul yolunu izleyerek ekrana gelen diyalog kutusunu aşağıdaki şekilde dolduralım.
kosullubicimlendirme2
kosullubicimlendirme2
kosullubicimlendirme2.png (37.36 KiB) 6173 kere görüntülendi
Sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.
kosullubicimlendirme3
kosullubicimlendirme3
kosullubicimlendirme3.png (8.32 KiB) 6173 kere görüntülendi
Sonrasında farklı renkte olanları dilediğiniz işleme tabi tutabilirsiniz.