Steam Linux Beta

Steam Linux Beta

#360 İleti | fortran | 20 Kas 2012, 17:26

Resim

Olanlar oldu: 1 nisan 2012′de şaka olan şey 4 nisanda gerçeğe dönüştü. Ne de olsa uzun bir hikaye idi Steam-GNU/linux ilişkileri. 2-3 sene önce Steam’in iş ilanlarında GNU/linux ile ilgili pozisyonların bulunması insanları umutlandırdı. Ama bu sadece oyun sunucuları ile alakalı idi. Daha sonra Steam’in Mac versiyonu içinde GNU/Linux kodları bulununca umutlar tekrar yeşerdi. Ama Valve Steam’in GNU/linux versiyonunu yapmayı düşünmediğini açıklayarak umutları suya düşürdü.

Bu yılın başlarında bazı GNU/linux siteleri Valve’ın 3 yıldır orda duran iş ilanını yeniden keşfederek tekrar umut yaratmaya çalıştı ama bu da Valve tarafından yalanlandı. Nisan’da, hiç beklenmeyen bir zamanda Valve’ın Steam linux versiyonu üzerinde çalıştığını belirten haberler yayıldığında artık herkesin umut yorgunu olduğu için buna inanmak istemedi. Üstüne üslük haberin Phoronix kaynaklı olması ise şüphe yaratmıştı. Çok geçmeden Ubuntu üzerinde çalışan “Left 4 Dead 2″ oyununun ekran görüntüleri ortalığa saçılınca herkes ikna olmuştu. sonraki gelişmeler ise malum: Gabe Newell’in Windows8 yergileri, Steam linux versiyonunda yer alacak oyunların listeleri falan derken iş geldi, Steam Beta’ya dayandı.

Steam Linux Beta

Steam Linux Kapalı Beta versiyonu 6 kasım’da yayınlandı. İlk olarak Ubuntu/Debian(*.deb) ve Arch Linux(*.aur) paketleri yayınladı. bu yazıyı yazdığın sırada (*.rpm) paketleri için çalışmalar devam ediyordu.

Başlangıç olarak 1000 kişilik kısıtlı bir kitle ile sınırlandırılan kapalı beta sürümü beta hesabınız yoksa bir uyarı vererek kapanıyordu.Daha sonra Reddit GNU/Linux kullanıcılarının çalışmaları ile beta kullanıcısı olmayan kişilerin de Steam linux beta’yı kullanması mümkün oldu. steam yönetiminin de şimdilik bu “hack” işinden şikayetçi olmadığı biliniyor.

[img width=600 height=395]http://ozgurilgin.files.wordpress.com/2012/11/ekrangoruntusu.png?w=627&h=413[/img]

Listede yer alan oyunlara şuradan bakabilirsiniz. Listedeki oyunlardan Serious Sam, Team Fortress2, Killing Floor, Red Orchestra: Ostfront 41-45, Dynamite Jack, Cubemen, SPAZ ve World of Goo şimdilik sorunsuz çalışıyor. Oyunlar ve Steam linux istemcisi belli aralıklar ile güncelleniyor ve görünen o ki şimdilik herşey yolunda. Valve yetkilileri kararlılık problemleri yüzünden şimdilik 1000 kişiye beta davetiyesi gönderildiğini ve zamanla bu sayının artırılacağını belirtiyor ama listede belirttiğimiz tüm oyunlara beta davetiyesi olmadan da(aşağıda belirteceğimiz yöntem ile) erişmek mümkün. diğer oyunların ise port işlemlerinin henüz tamamlanmadığından olsa gerek, çalışmadığını belirtelim.

Steam Beta Linux’u Kurmak:

Kullandığınız dağıtıma uygun (*.deb veya *.aur) paketi aşağıdaki adreslerden indirin ve bilgisayarınıza kurun:

http://media.steampowered.com/client/in ... /steam.deb

https://aur.archlinux.org/packages/steam/

Steam açılarak kendini güncelleyecek ve sizden steam kullanıcı adınınızı ve şifrenizi yazarak bağlanmanızı isteyecek. Bağlandıktan sonra bunun bir kapalı beta olduğunu ve beta hesabınız yoksa kapanacağını belirten bir uyarı alırsanız( bu demek oluyor ki beta davetiyeniz yok) program kapanır. Bu durumda Steam’i konsoldan şu komut ile açmanız gerekecek:

steam steam://open/games

Bu durumda Steam sorunsuzca açılacak ve siz de (eğer varsa) linux versiyonu listede olan oyunlarınıza erişebileceksiniz. Bu arada bir tavsiye verilim: Humble Bundle tüm paketlerinin Steam etkinleştirme anahtarlarını sunuyor. Desura ise tüm oyunların olmasa bile bazı oyunların etkinleştirme anahtarlarını sunuyor. bunları mutkala Steam’den etkinleştirerek listenizi genişletin.

[img width=600 height=375]http://ozgurilgin.files.wordpress.com/2012/11/2012-11-14_00001.jpg?w=627&h=392[/img]

Steam Linux Kararlı Sürümü:

Steam linux beta versiyonunun kullanıcı kitlesinin genişletilerek öncelikle kısıtsız “public beta” aşamasına gelmesi muhtemek. Kararlı sürümün ise 2013 şubatında çıkması bekleniyor.Ayrıntılı bilgi için:

http://steamcommunity.com/linux#scrollTop=1653

adresine bakabilirsiniz.

ozgurilgin.wordpress.com
Kullanıcı avatarı
fortran
 
İleti: 645
Kayıt: 01 Ağu 2012, 12:58
İşletim Sisteminiz: GNU/Linux
LibreOffice Sürümü: 6.0.3~rc2

Haberler ve Duyurular

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Kayıtlı kullanıcı yok

cron