Gürcan Öztürk: Raspberry Pi SD kart yuvası tamiri

Gürcan Öztürk: Raspberry Pi SD kart yuvası tamiri

#373 İleti | fortran | 25 Kas 2012, 16:35

Yaklaşık 2 aydır Raspberry Pi (http://elinux.org/RaspberryPiBoard) kullanıyorum ve kendisini çok seviyorum. Ancak daha henüz tam kapasite kullanamıyor olmama rağmen bir kaç sorunla karşılaştım bile. Bunlardan en önemlisi, ve bir çok kişinin karşılaştğı SD kart yuvasının (Benim örneğimde, aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi, SD kart yuvasının sağda kartı tutan tırnak kısmı ) çok kolay kırılması.

Resim

Tahminimce daha ucuza gelmesi ya da elektriksel olarak herhangi bir kısa devre oluşturmaması için SD kart yuvası plastik bir malzemeden yapılmış. Ama daha sağlam olsaymış keşke. Raspberry Pi yere düştüğünde SD kartın açıkta kalan parçası büyük olduğundan genelde SD kart yuvasının, kartı tutan kısımları kırılıyor, SD kartı yuvada tutamıyorsunuz ve Pi ‘nin en önemli kısmı olan SD bootu yapamıyorsunuz.

Aslında aynı tarz problemler yaşanmaması için Raspberry Pi ‘nin MicroSD kart kullanması veya bir aparat kullanması daha iyi olurdu. (Bkz. http://www.adafruit.com/index.php?main_ ... ge&pID=966)

İnternette biraz gezindikten sonra benimle aynı kaderi paylaşmış çok kişi olduğunu farkettim. Çözümler genelde çok benzer. İki çözüm inceledim ve uygulamaya karar verdim.

Uygulama için kullanmadığım eski bir banka kartından SD kart yuvasının büyüklüğünde bir parça kestim.

Resim

Daha sonra kestiğim parçayı SD kart yuvasının üzerine yapıştırdım. Yapıştırıcı olarak plastiğe zarar vermeyecek (solvent içermeyen) bir madde kullanın. Türkiye ‘de Japon yapıştırıcı olarak bilinen Siyanoakrilat yapıştırıcılar bunun için uygun, herhangi bir kırtasiyede bulunabilir. Benim elimde olmadığı için kullanmadım ancak sıcak silikon da kullanılabilir, devre üzerine de sıkabileceğiniz için daha da başarılı bir yapıştırma sağlayabilir.

Resim

Yapıştırdıktan sonra 1-2 saat bekleyin ve Pi’yi çalıştırmayı deneyin. (Yapıştırılan kart ile devre arasındaki boşluk SD karttan daha kalın olacağı için banka kartı ile SD kart arasına küçük bir kart daha sıkıştırdım, aksi durumda kart yerinden kolayca çıkıyordu.)

Güncelleme 1: Yazıyı yazdıktan sonra maalesef yapışan banka kartı zorlayınca yerinden çıktı. Ya sıcak silikon kullanmak ya da microSD -> SD çeviriciyi yuvaya yapıştırıp boot için microSD kart kullanmak gerek.b

Güncelleme 2: microSD çevirici kullanmadan çözmek için yine basit bir çözüm olarak Pi kutusunun içine, çift taraflı yapışkan sünger bir destekleyici yapıştırdım. Yapışkanlı sünger alttan banka kartına baskı yaparak SD kartın pinlere tam dokunmasını sağlamış oldu.

Resim

Resim

Kaynaklar :

http://raspi.tv/2012/how-to-fix-a-broke ... spberry-pi
http://www.raspberrypi.org/phpBB3/viewt ... =26&t=7751

gurcanozturk.com
Kullanıcı avatarı
fortran
 
İleti: 521
Kayıt: 01 Ağu 2012, 12:58
İşletim Sisteminiz: GNU/Linux
LibreOffice Sürümü: 6.4.6.2

Sosyal Alan

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Google [Bot], Hamurcu

cron