Belge Özgürlüğü Günü (2013) Çalışmaları

Belge Özgürlüğü Günü (2013) Çalışmaları

#503 İleti | Nermin Canik | 07 Şub 2013, 13:47

Merhabalar,

Belge Özgürlüğü Günü [1] 27 Mart 2013 tarihinde dünyanın birçok ülkesinde farklı etkinlikler gerçekleştirilerek kutlanacak özel bir gün. Bu özel günün asıl amacı; açık standartlara, özgür belge biçimlerine dikkat çekmek ve bu kavramların bilinirliğini arttırmak.

Her mart ayının son haftası olarak ilan edilen Belge Özgürlüğü Günü, dünyanın birçok yerinde irili ufaklı topluluklar tarafından farkındalık yaratma çabaları ile çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlanıyor.

Bu özel günü kutlayan ülkelerin arasına geçen sene Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri ve akademisyenleri olarak ufak bir kutlama düzenleyerek Türkiye’yi de dahil etmiştik. [2]

Bu sene de ülkemizde bu özel günün yerel topluluklarca kutlanması ve olabildiğine çok kişiyi açık standartlar ve özgür belge biçimleri konusunda bilgilendirmek amacıyla gönüllüler olarak çalışmalara girişelim dedik.

Bu özel günün ülkemizde de kutlanması, bilinmesinin şu anda yürütülmekte olan çalışmalara ve ileride yapılacak işlere destek verecek gönüllülerin toplanması da en önemli amaçlarından olsa gerek.

Yerel toplulukların etkinlikler düzenlemesine ilave olarak çalışmalara destek verebileceğimiz onlarca şey var ki... Misal insanlara elden dağıtacağımız basılmış halinin yanı sıra internet üzerinden de dağıtabileceğimiz broşürler hazırlamak, etkinliği okullarında kutlamayı düşünen topluluklara, hocalara materyal niteliğinde olabilecek sunum hazırlamak, mevcut web sitesinin çevirilerine destek olmak vs yapılacak işlerden sadece birkaçı!

LibreOffice forumunun altında Etkinlikler bölümünün açılması ile aramızda haberleşeceğimiz bir alanımız da oldu! Zeki Bildirici’ye bu konuda ayrıca bir teşekkür ederiz! :)

Etkinlik düzenleyecek topluluklar diledikleri takdirde DFD’nin etkinliklerinde kullanmak üzere dağıttığı promosyon materyallerine de sahip oluyorlar [3]. Zaman açısından çok geç kalmadan işlere girişirsek, pek çok kişiyi bu durumdan da erken haberdar etmiş oluruz hem.

Belge Özgürlüğü Günü çalışmalarına katılarak ülkemizi de bu özel günü kutlayan ülkelerin yer aldığı 2013 haritasına, açık standartlar ve özgür belge biçimleri konusunda çalışmalara yürüterek dahil etmek bence epey güzel olacaktır. Peki ya siz ne der, yapılabilecekler konusunda ne düşünürsünüz? :)

[1] http://www.documentfreedom.org/
[2] http://kategorizeedemediklerim.blogspot ... -2012.html
[3] http://www.documentfreedom.org/promotion.en.html
Kullanıcı avatarı
Nermin Canik
 
İleti: 17
Kayıt: 17 Oca 2013, 17:27
İşletim Sisteminiz: GNU/Linux
LibreOffice Sürümü: LibreOffice 4.0

Re: Belge Özgürlüğü Günü (2013) Çalışmaları

#510 İleti | baDibere | 08 Şub 2013, 23:20

Yazılım Özgürlüğü Günü gibi özel bir öneme sahip olan bu günün ülkemizde de kutlanacak olması ya da kutlanması için girişimlerde bulunulması, oldukça gurur verici ve sevindirici bir durum. Girişim adına elini taşın altına sokanları kutlarım.
baDibere
 
İleti: 1
Kayıt: 08 Şub 2013, 23:16
İşletim Sisteminiz: GNU/Linux
LibreOffice Sürümü: 3.6


Etkinlikler

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Bing [Bot], Google [Bot]

cron