Yavaş başlama ve Ram sorunu

Yavaş başlama ve Ram sorunu

#562 İleti | QEXEC | 14 Mar 2013, 15:21

Kolaygelsin arkadaşlar. Uzun süre MS Office kullandıktan sonra ısrarlarımla Libre Office geçtik lakin bazı sıkıntılarımız var özellikle ilk açılış hatta daha sonraki açılışlar çok yavaş gerçekleşiyor, sistemin ram kullanımı çok yüksek.

Bir diğer sorunum MS Excel de makrolar ile yapılan kodlar vardı mesela dosyanın kayıt tarihini ekranda bir hücreye yazdırırıyordu bunu nasıl yapabilirim? bilgisi olan arkadaşlar cevap verebilirse sevinirim.
Eklentiler
22111.PNG
Ram kullanım görüntüsü
22111.PNG (11.3 KiB) 475 defa görüntülendi
QEXEC
 
İleti: 2
Kayıt: 14 Mar 2013, 14:11
İşletim Sisteminiz: Windows 7
LibreOffice Sürümü: 4.0.1

Re: Yavaş başlama ve Ram sorunu

#563 İleti | kobzeci | 14 Mar 2013, 15:55

Merhaba,

Görüdüğüm kadarıyla kurulu LibreOffice yerine taşınabilir LibreOffice sürümü kullanmaktasınız. Bu da haliyle sistemde kurulu sürümden daha yavaş bir başlangıç performansı alacağınız anlamına gelir. Sadece LibreOffice için değil, bütün taşınabilir sürümler için bu böyledir. Daha iyi bir performans almak için LibreOffice'i bilgisayarınıza kurmanızı öneririm. Çok daha hızlı başlatacak ve saha az sistem belleği tüketecektir. http://tr.libreoffice.org/download/

Makrolar konusunda, elbette LibreOffice ile de makro yazabilirsiniz. Fakat ben bu konuda pek bilgili değilim. Visual Basic ve basic arasındaki bazı farklılıklar nedeniyle makrolarınızı elden geçirmeniz gerekebiliyor.

http://eskiwiki.libreoffice.org.tr/inde ... rogramlama
http://eskiwiki.libreoffice.org.tr/inde ... _kaydetmek
http://eskiwiki.libreoffice.org.tr/inde ... asic_Uyumu
http://eskiwiki.libreoffice.org.tr/inde ... Tablosu%29

Şurada ingilizce bir anlatım mevcut: http://forum.openoffice.org/en/forum/vi ... =9&t=34113 Örnek dosyaya Sub işlevi ile oluşturma ve en son değiştirme tarihi ekleniyor sanırım.

Bilen arkadaşlar yanıt yazacaktır.
kobzeci
 
İleti: 262
Kayıt: 01 Ağu 2012, 10:07

Re: Yavaş başlama ve Ram sorunu

#564 İleti | QEXEC | 14 Mar 2013, 16:22

Hızlı cevabınız için çok telekkürler, lakin macroları ben yazmadığım ve çok fazla bilgim olmadığı için büyük sıkıntı o değişiklikleri yapmak benim için. Bilgisayara Taşınabilir versiyonu kurduk evet ama bilgisayarın hdd sinde çalışmakta flash bellekte felan değil ramde bu kadar yüksek fark oluşturması ve çok geç açılması taşınabilir versiyona bağlımıdır bilmiyorum ama pekte ihtimal vermiyorum açıkcası çünkü bu konu ile alakalı nette yazılmış sorular buldum ama net bir cevap bulamadım.
QEXEC
 
İleti: 2
Kayıt: 14 Mar 2013, 14:11
İşletim Sisteminiz: Windows 7
LibreOffice Sürümü: 4.0.1


Calc - Hesap Tablosu

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Google [Bot]

cron