Sayfa kenar ve tablo çizgileri yazdırma sorunu

Sayfa kenar ve tablo çizgileri yazdırma sorunu

#579 İleti | Fikret | 19 Mar 2013, 17:29

Writer'da hazırladığım bir belgeye herhangi bir nesne yapıştırdığımda (örneğin, bir hesap tablosunu calc8 nesnesi olarak kopyalayıp yapıştırdığımda) belge ekranda düzgün görünmesine karşın, yazıcı çıktısı bozuk çıkıyor. Örnek olarak ekte gönderdiğim "Samplefile.odt" belgesinin çıktısını aldığımda, çıktı yine ekteki "Samplefile_Printed.pdf" belgesi gibi oluyor. Yani tablonun kenar çizgileri tümüyle kayboluyor ve sayfa kenar çizgileri ise sağa ve aşağıya kayarak sayfanın sağ altında çıkıyor. Libreoffice'in pdf olarak dışa aktar seçeneğini kullandığımda oluşan pdf dosyasındaki çıktı düzgün oluyor ve bu dosyayı yazdırdığımda yazıcı çıktısı da düzgün oluyor. İşletim sistemim Windows 7 64 bit. Ancak 32 bit Windows işletim sistemlerinde de denedim. Ayrıca sorunun yazıcı sürücüsünden kaynaklanabileceği düşüncesiyle çok sayıda farklı marka/model yazıcı ile ve ayrınca pdfcreator programı ile çıktı almayı denedim. Sonuç değişmedi. Libreoffice'in 4.0.0 ve 4.0.1 sürümlerinde yaptığım denemelerde de aynı sorunun her iki sürümde de olduğunu gördüm. Bu sorunun nedeni ve çözümü konusunda bilgisi olan kimse var mı?

Saygılarımla,
Fikret Erdemir
Eklentiler
Samplefile_Printed.pdf
(29.04 KiB) 195 defa indirildi
Samplefile.odt
(20.88 KiB) 136 defa indirildi
Fikret
 
İleti: 14
Kayıt: 02 Ağu 2012, 11:30

Re: Sayfa kenar ve tablo çizgileri yazdırma sorunu

#581 İleti | kobzeci | 19 Mar 2013, 18:00

Merhaba,

Ekli Samplefile.odt dosyasından çıktı aldım. 2 farklı yazıcı ile çıktı aldım fakat herhangi bir soruna rastlamadım.

Çıktıları taradım ekte görebilirsiniz.
samplefile-cikti-2-yazici.pdf
(240.25 KiB) 194 defa indirildi


Dosya - Sayfa Önizleme yolunda da düzgün görüntü alıyor musunuz?

Ekli belgeden başka bir belge var mı elinizde, yazdırma seçeneklerinde bir değişiklik yapmış mıydınız?
kobzeci
 
İleti: 262
Kayıt: 01 Ağu 2012, 10:07

Re: Sayfa kenar ve tablo çizgileri yazdırma sorunu

#582 İleti | Fikret | 19 Mar 2013, 22:06

Merhabalar,

Dosya / Sayfa Önizlemeden düzgün görüntü alıyorum. PDF olarak dışa aktar seçeneğinden de hatasız PDF çıktısı alabiliyorum. Sorun yazıcıdan çıktı alırken ortaya çıkıyor.

Elimde bu tür başka belgeler var. Zaten sorun bu belgelerden çıktı alırken ortaya çıktı. Ancak o belgeleri internet ortamında paylaşamayacağımdan örnek olarak Samplefile.odt dosyasını hazırladım. Zaten üzerinde herhangi bir nesne olan her belgenin yazıcı çıktısını aldığım her durumda sorunu yineleyebiliyorum.

Kullandığım LibreOffice, Windows ve yazıcıların varsayılan ayarlarında hiç bir değişiklik yapmadan çıktı alıyorum. Acaba farkında olmadan yazıcı ile ilgili veya başka bir ayarı değiştirmiş olabilir miyim diye sisteme format atıp Windows’u bile yeniden kurdum. Temiz sisteme LO, PDFCreator ve yazıcı sürücülerini varsayılan ayarlarıyla kurdum. Aynı sorun yine ortaya çıktı.

Sizin hatasız çıktı alabilmeniz üzerine başka bir olasılık aklıma geldi. Ben LO’in taşınabilir (portableapps.com) sürümünü kullanıyorum. Acaba yalnızca taşınabilir sürümlere özgü bir sorun mu diye LO paketini indirip sabit diske kurdum. Sonuç değişmedi.

Sizin hatasız çıktı alabilmeniz sorunun benim sistemimle ilgili olduğunu düşündürüyor. Ancak taşınabilir LO kullandığımdan işyerinde ve evde farklı konfigürasyonlardaki sistemlerde ve farklı marka/model yazıcılarda çok sayıda deneme yaptım. Hepsinde aynı hatalı çıktıyı aldım. Acaba sizin çıktı aldığınız sistemin özellikleri nedir? LO’i Windows üzerinde mi, Linux üzerinde mi kullanıyorsunuz? Windows üzerinde kullanıyorsanız Windows’un hangi sürümü? 32 bit mi, 64 bit mi? Yazıcı çıktısı aldığınız LO’in sürümü nedir? Çünkü Libreoffice’in 3.5.X ve 3.6.X sürümlerinde böyle bir sorun yoktu. 4.0.0 sürümü ile başladı ve 4.0.1’de de devam ediyor.

İlginize çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Fikret Erdemir
Fikret
 
İleti: 14
Kayıt: 02 Ağu 2012, 11:30

Re: Sayfa kenar ve tablo çizgileri yazdırma sorunu

#583 İleti | kobzeci | 20 Mar 2013, 00:16

Ben de 4.0.1 taşınabilir sürümde denedim.

Özelden bir iki tane dosyalarınızı atabilirseniz detaylı bakma şansım olabilir. 32 bit 64 bit sürümlerde sorun olduğunu sanmıyorum. Ama denediğim sistem 32 bit Windowstu. Keza LibreOffice'in sadece 32 bit sürümü var, her iki platformda da çalışabilen.
kobzeci
 
İleti: 262
Kayıt: 01 Ağu 2012, 10:07

Re: Sayfa kenar ve tablo çizgileri yazdırma sorunu

#617 İleti | Fikret | 09 Nis 2013, 15:04

Sayın Kobzeci,

Öncelikle ilgi ve yardımlarınız çok teşekkür ederim.

Yazıcı çıktısında sorun yaşadığım dosyalar çalıştığım Kuruma ilişkin özel bilgiler içerdiğinden ve ileti ekinde gönderdiğim -sizin düzgün çıktı alabildiğiniz- “samplefile.odt” dosyasında da sözünü ettiğim sorun var olduğundan özelden başka dosya göndermeye gerek görmedim. Büyük olasılık yeni göndereceğim dosyalarda da siz düzgün çıktı alabilecektiniz ve dosya özellik veya ayarlarında dikkati çeken herhangi bir farklılık olmayacaktı. Eğer dosyada yazıcı çıktısının bozuk olmasına neden olan bir anormallik varsa zaten bunun “samplefile.odt” dosyasında da görülebilmesi gerektiği görüşündeyim.

Bu arada konuyla ilgili internette de epey arama yaptım ve LO’in önceki sürümlerine ilişkin olarak bu konuda daha önceden raporlanmış bug’lar olduğunu gördüm. (Örneğin Bug 37488 -PRINTING table borders in Writer not printed if there are also images in the document, DRAW object printed crippled) Bu durum daha önceden başka kişilerin de aynı sorunu yaşadığını gösteriyor ve gerek bu bug numarasındaki iletilere, gerekse aynı sorun için çok sayıda bug’ın raporlanmış olmasına bakılırsa, bu sorunun oldukça yaygın, genel bir hata olduğu anlaşılıyor. Fakat ilginç olan düzeltilmiş olmasına ve LO’in 3.5.x, 3.6.x sürümlerinde böyle bir hatanın görülmemesine (en azından benim sistemimde) karşın, 4.0.x sürümüyle birlikte yeniden ortaya çıkması. Şu anda benim sistemimde hem 3.6.5.2, hem de 4.0.2 sürümlerinin her ikisi de kurulu. Aynı sistemde, aynı dosyayı, her iki sürümden de aynı yazıcıya gönderiyorum. 3.6.5.2 sürümünde herhangi bir sorun yok. Dosya düzgün olarak yazdırılıyor. Ama 4.0.2 sürümünde, eğer dosyada cal8, bmp, png gibi bir nesne varsa, nesnenin bulunduğu sayfaya kadar çıktı düzgün oluyor, fakat nesnenin bulunduğu sayfadan sonraki sayfalarda, sayfa ve tablo kenar çizgileri ya hiç veya düzgün şekilde yazdırılmıyor. Çıktı ilk iletideki “Samplefile_Printed.pdf” dosyasındaki gibi oluyor.

Belki yeni sürümde düzelir umuduyla bekledim. Fakat aynı sorun 4.0.2 sürümünde de devam ediyor. Ben şimdilik tek çözümü 3.6.5.2 sürümüne geri dönmekte buldum. Yine de gönderdiğim örnek dosyadan sizin düzgün çıktı almış olmanız kafamı karıştırdığından araştırmaya devam ediyorum. Eğer saptayabilirsem sorunun nedenini ve çözümünü ayrıca paylaşacağım.

Saygılarımla,
Fikret Erdemir
Fikret
 
İleti: 14
Kayıt: 02 Ağu 2012, 11:30

Re: Sayfa kenar ve tablo çizgileri yazdırma sorunu

#652 İleti | Fikret | 16 May 2013, 08:20

Sözünü ettiğim sayfa ve tablo kenar yazdırma sorunu LO'in 4.0.3 sürümünde düzelmiş görünüyor.

Saygılarımla,
Fikret Erdemir
Fikret
 
İleti: 14
Kayıt: 02 Ağu 2012, 11:30


Writer - Kelime İşlemcisi

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Google [Bot], Yandex [Bot]

cron