Dikey kaydırma çubuğu ile hassas kaydırma yapılabilir mi?

Serkan

Dikey kaydırma çubuğu ile hassas kaydırma yapılabilir mi?

Mesaj gönderen Serkan »

Merhaba.
Calc'da bir hücrenin içerisine ekrana sığmayak kadar satır eklendiğinde kaydırma işlemi hem yavaş hem de kullanışsız oluyor. Kaydırma çubuğunun kaydırma işlemini hücre hücre yapmadan piksel olarak (ya da writer'daki gibi) yapması için bir ayar yapılabilir mi?
darbe
İşletim Sisteminiz: windows 7
LibreOffice Sürümü: 4.1.0.3

Re: Dikey kaydırma çubuğu ile hassas kaydırma yapılabilir mi?

Mesaj gönderen darbe »

BIraz arastirdim ama birsey bulamadim :(. Bulan birileri olursa bizde bir seyler ogrenebiliriz
kobzeci

Mesaj gönderen kobzeci »

Sorununuzu tam anlayamadım.

LibreOffice 4.1.1 ile uzun satır ekliyorum kaydırmada sorun yok. Kaydırmanın adımı ise yakınlaştırma(zoom) faktörüne göre değişiyor.

Az kaydıracaksanız yakınlaştırıp kaydırabilirsiniz.

Bir örnek dosya paylaşabilir misiniz?
darbe

Mesaj gönderen darbe »

ben icine birsey eklemeden satiri genislettim. Kaydirmada bir degisiklik olmadi.
Serkan

Mesaj gönderen Serkan »

Merhaba ilgileriniz için teşekkürler. Biraz abartılı olsa da örnek bir dosyayı ekledim. A1'in en alt satırını nasıl okuyabiliriz? Sayfayı uzaklaştırmak bir çözüm. Fakat benim sistemim aşırı kasıyor. Hatta ilginçtir kopyala yapıştır dan sonra geri alı bile bazen düzgün yapamıyor (öncesinde boş olan hücreyi tekrar eski haline getirmek isteyince içindekini silmeyi unutuyor). Write'daki gibi piksel piksel kaydırma özelliği var mıdır?
Dosya ekleri
deneme.ods
Calc hücre kaydırma sorunu için örnek dosya
(8.25 KiB) 182 kere indirildi
kobzeci

Mesaj gönderen kobzeci »

Merhaba,

Ubuntu üzerinde LibreOffice 4.0.4 ile denedim. Akıcı, sorun yok. Sayfayı uzaklaştırabilirsiz ve/veya CTRL+Shift+J ile tam ekran kipine geçebilirsiniz veya Görünüm araç çubuklarını kaldırıp alanı artırabilirsiniz.

Benim tavsiyem -debian üzerinde 3.5.4.2 kullandığınız görünüyor- LibreOffice'i güncellemeniz. Sİtemizde Debian için deb paketlerini resmi olarak sunuyoruz: http://tr.libreoffice.org/download/ Güncel bir sistem kullanıyorsanız hata kaydı açmak gerekebilir.

Ben hem windows'ta hem de Linux üzerinde bir sorun yaşamadım.
darbe

Mesaj gönderen darbe »

Bende dogru calismadi. Farenin tekerlegini ceviriyorum bir sey olmuyor sonra aniden 2. satira atliyor.
Serkan

Mesaj gönderen Serkan »

Sistemden sisteme performans çok fark ediyor. Benim sistemimde çok kasıyor. Fakat T7700 işlemcili masa üstü bilgisayarda çok daha performanslı çalışıyor. Sistemim güncel. Asıl belge yılık plan. Ders saati çok olan derslerde başlıklar maddeler halinde ve uzun olunca sıkıntı oluyor. Her sayfaya bir sütun gibi bir ayarlama yapmak istemiştim. Bu durumda farklı şekillerde hazırlamak durumunda kaldım.

Sistemimin özellikleri;
Core 2 Duo T7500
2GB Ram
Nvidia 8600M GS
Debian Wheezy 7.1.0 amd64