Libre Office Writer - Microsoft World ASCII süzgeci sorunu

ysenyigit
İşletim Sisteminiz: pardus
LibreOffice Sürümü: 3

Libre Office Writer - Microsoft World ASCII süzgeci sorunu

Mesaj gönderen ysenyigit »

Konuyu Pardus forumuna yazdım. Forum yöneticisi konuyu libreoffice forumuna taşımamı önerdi. Meseleyi maddeler halinde anlatayım:

1. Pardus altında çalışan LibreOffice Writer ile ders notlarımı yazdım. (Kayıtlarımı *.doc olarak yapıyorum.)

2. E-okul işlemleri yüzünden kullanmak zorunda bulunduğum diğer işletim sistemim olan Windows 8 açıkken ders notlarımı açıp bazı eklemeler yazdım.

3. Bir süre geçtikten sonra ders notlarıma yeni eklemeler yapmak için bu dosyayı açmak istedim.

4. Dosyayı çift tıkladığımda ekrana "ASCII Süzgeç Seçenekleri" adında bir diyalog penceresi çıktı. Bu pencerede açmak istediğim dosyanın karakter kümesi, varsayılan yazı tipi, dili ve paragraf sonlandırma seçenekleri (CR & LF, CR, LF) soruluyordu.

5. Bu seçenekler arasından olası birkaç tanesini denedim ama her defasında dosyam bozuk bir biçimde açıldı.

6. Dosya açıldığında yazıların okunaksız olduğunu, paragraf aralarının çok açıldığını, yaklaşık 5 sayfa olan metnin 250 sayfaya çıktığını, özellikler bölümünün sıfırlandığını gördüm.

7. Sorunun çözümünü internetten biraz araştırdım. Dosyaların yedeklendiğini, bu yedeklerden yararlanabileceğini öğrendim ama bilgisayarımda herhangi bir yedekleme (backup) dosyasına rastlamadım.

8. Bu dosya benim için çok önemliydi. Kurtarılabilirse benim ve benimle aynı durumda bulunan birçok insanın sıkıntısı giderilecektir.

NOT: Dosyanın bozulduğunu fark ettikten sonra üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadım. İsteyene dosyayı gönderebilirim.
Dosyayı açtığımda dosya menüsünden özelliklere girdiğimde oluşturma tarihinin karşısında "00.00.0000" ifadesini gördüm.
kobzeci

Re: Libre Office Writer - Microsoft World ASCII süzgeci sorunu

Mesaj gönderen kobzeci »

Merhaba,

En son eklemeyi Microsoft Office ile mi yaptınız?

Dosyayı bana gönderin bir bakayım kobzeci(at)gmail.com

Benzer durumda birçok insan derken, sizin kurumunuzdan aynı sorunu yaşayanbaşka kişiler de var mı?
Kolaylıklar,
Zeki
ysenyigit

kobzeci yazdı:Merhaba,

En son eklemeyi Microsoft Office ile mi yaptınız?

Dosyayı bana gönderin bir bakayım kobzeci(at)gmail.com

Benzer durumda birçok insan derken, sizin kurumunuzdan aynı sorunu yaşayanbaşka kişiler de var mı?
Kolaylıklar,
Zeki
Büyük ihtimalle son kaydı Microsoft Word ile yaptım. Google'ı taradığımda benimle aynı sorunu yaşayan birkaç kişiye rastladım: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=31152.0
Birçok insan derken abartmışım. :!: Diğer birkaç kişi de yabancıydı. Onları nasıl bulduğumu hatırlamıyorum. Yalnız bu sorunu herkes benim gibi ayrıntılarıyla ortaya koymamış. Açıklamaları yetersiz olduğu için ulaşılamayan forumlar vardır diye düşünüyorum. Bir de sorunlarını hiç yazmayanlar var tabii...
ysenyigit

Sorunla ilgili ekran görüntüleri:
Ekran görüntüsü1
Ekran görüntüsü1
program1.jpeg (39.08 KiB) 5195 kere görüntülendi
Ekran görüntüsü2
Ekran görüntüsü2
program2.jpeg (90.05 KiB) 5195 kere görüntülendi