andLinux Linux programlari windows da calistirabilirsiniz (32bit islemciler icin x86)

darbe
İşletim Sisteminiz: windows 7
LibreOffice Sürümü: 4.1.0.3

andLinux Linux programlari windows da calistirabilirsiniz (32bit islemciler icin x86)

Mesaj gönderen darbe »

Bugune kadar sizde windowsda kullandiginiz programlari linuxde calistirmak icin cabalamissinizdir (wine vesaire). Isin icinden cikilamadinda linuxdeki alternatifini kullanmanizin daha uygun olacagi seklinde telkinler almissinizdir. Bazi programlarin windows icin yada mac icin derlenmislerini bulup linux olmayan ortamlarda kullanmisinizdir.

Ama artik linux ortaminda calisan programlari windowsda calistirabilirsiniz. http://www.andlinux.org/ baglantisini kullanarak andLinuxu indirebilirsiniz. andLinux ubuntu isletim sisteminin tamamini sisteminize kuruyor.Ama siz sadece program calistiriyormussunuz gibi goruyorsunuz. http://www.howtogeek.com/howto/8112/run ... -easy-way/ buradaki baglantidan nasil kurulabilecegini resimli gorebilirsiniz.

Bu program cok hosuma gitti. Nasil kurulup kullanilacagi hakkinda kisa bir video hazirlamak istedim. Ama benim dizustu 64 bit oldugundan calismadi. Eger yardimci olabilirseniz ben bir video hazirlamak isterim. Linux tanitimi acisindanda guzel olur dusuncesindeyim.
Kullanıcı avatarı
sabriunal
İşletim Sisteminiz: Ubuntu, Fedora, Linux, Manjaro
LibreOffice Sürümü: Her zaman güncel

Re: andLinux Linux programlari windows da calistirabilirsiniz (32bit islemciler icin x86)

Mesaj gönderen sabriunal »

Yeni bir şey değil, hatta bir hayli eski bir uygulama.

Sizi Windows'a bağımlı kılan uygulamalar nelerdir, bunların alternatiflere nelerdir, dual boot veya sanal makine (virtualbox) ile bu yazılımları yeterli verimlilikte çalıştırabiliyor musunuz.

Benim eski nesil i3 işlemcili laptopum var. 64bit Ubuntu kurulu ve 8GB ram takılı halde. Sanal makine içine Windows kurdum. Şimdiye kadar Windows ile yaptığım tek iş arada LibreOffice sürümlerinin windows sürümlerini test etmek :)

Bir web geliştiricisi olarak çalışma ortamımı tamamen Linux'a taşımış durumdayım.

İnternet Tarayıcım -> Firefox, Chrome
Kod Editörüm: Kate
FTP : FileZilla
Sunucu: Apache, MySQL, PhpMyAdmin
Masaüstü Ortamım: Gnome Shell
Oyun: Urban Terrör
Müzik Oynatıcım: VLC
Video Oynatıcım: VLC
Ofis ortamım: LibreOffice (Gecelik sürümlerle hep biraz daha öndeyim)
Eposta: Thunderbird
Mesajlaşma: Thunderbird üstünden Gtalk ve Facebook
RSS Takibim: RSSowl
Sanal Makine: VirtualBox üstüne kurulu Windows
Sanal Tablet: VirtualBox üstüne kurulu Android tablet
Resim Kırpma : Gimp
MP3 Tag Editörüm: EasyTag
Merge Aracı: Meld (WinMerge Alternatifi)
Torren: Transmission GTK
MP3 Dönüşümleri: Sound Converter
Video Dönüşümleri: WinFF
Zip Aracı: 7zip ve ARK
Video Biçmek: OpenShot
Download Yapmak: Jdownloader ve Firefox Eklentisi DownThemmAll + FlashGot

Linux Candır kardeşim :)
darbe

Re: andLinux Linux programlari windows da calistirabilirsiniz (32bit islemciler icin x86)

Mesaj gönderen darbe »

Benim sorunlarim genelde donanimla alakali. Mesela benim kulaklik logitech in ozelliklerini kullanabilmek icin program kurmak lazim. Calistiramadim wine filan hicbiri olmadi. Fare razerin gene ozelliklerini aktif etmek icin program kurmam lazim. Linuxe destek vermiyorlar. Direk program olarak bir sorun yok.

Baskalarida dusunmustur. Ben windowsa para verir alirim. Bunu andlinux gibi linuxun icine windows yerlestirsem. Ben hissetmeden o arkada windows kullansa (wine yerine). Boyle bir alternatif varmi acaba?
Kullanıcı avatarı
sabriunal
İşletim Sisteminiz: Ubuntu, Fedora, Linux, Manjaro
LibreOffice Sürümü: Her zaman güncel

Mesaj gönderen sabriunal »

Malesef Logitech kulaklıklar hakkında fazla bir bilgim yok. Lakin sorunu ubuntu linux altında yaşıyorsanız, http//forum.ubuntu-tr.net adresinden yardım alabilirsiniz.
darbe

Mesaj gönderen darbe »

Gercekten cok ugrastim linux kullanmak icin 1 yil zorladim kendimi belki yeniyim ondan olmuyor dedim. Ama gercekten linuxun daha cok isi var.
Elimizden geldigince acik kaynak yazilimlara destek cikip daha ileri tasimaya calisiyoruz. Ama her ne kadar katki yapmaya calisssakda bu isle bizzat mesgul olan insanlar oldukca ilerliyor.
Ama moral bozmaya gerek yok. Hepsini halledecegiz Allah'in izniyle.
Kullanıcı avatarı
fortran
İşletim Sisteminiz: GNU/Linux
LibreOffice Sürümü: 7.4.4.2

Mesaj gönderen fortran »

darbe yazdı:Gercekten cok ugrastim linux kullanmak icin 1 yil zorladim kendimi belki yeniyim ondan olmuyor dedim. Ama gercekten linuxun daha cok isi var.
Elimizden geldigince acik kaynak yazilimlara destek cikip daha ileri tasimaya calisiyoruz. Ama her ne kadar katki yapmaya calisssakda bu isle bizzat mesgul olan insanlar oldukca ilerliyor.
Ama moral bozmaya gerek yok. Hepsini halledecegiz Allah'in izniyle.
Yanlış anlaşılmasın, amacım bir tartışma başlatmak değil ama "Linux'un daha çok işi var" derken neyi kastettiğinizi anlayamadım. Ben 12 senedir GNU/Linux kullanıyorum. GNU/Linux'un özellikle Windows'tan çok daha iyi bir seçenek olduğunu da gayet iyi biliyorum. Bu, "Linux'un daha çok işi var" sözünden kastedilenin ne olduğunu anlayamadım.
darbe

Mesaj gönderen darbe »

Medenice tartisalim tabiki sonuc itibariyle forumdayiz dimi :).
Kisaca windowsdan gelen kullanicilarin ihtiyaclarini karsilamak icin daha gidecek cok yolu var. Devamida bu aciklar nitelikte (eger okumak isterseniz).
Windows kullanici iseniz ve linuxe gecmek istiyorsaniz. Donanimdan yazilima bir suru sorun yasarsiniz (linux kullanmaninda avantajlari az degil: ucretsiz olmasi, windows dan daha hizli calismasi, windowsun sonradan dahada yavaslama sorunun linuxde var olmamasi, daha cekici arayuz vs.).
Mesela, yukarida'da belirttim. benim farem oyun icin tasarlanmis razerdan macrolar filan gelismis bir suru ozelligi var. Ama bu ozellikleri kullanmak icin programini kurmak gerekiyor. wine filan gercekten ilk kurulmada duzgun calismiyor. Bir suru sorun problem. Ayni sekilde kulakligim kablosuz ve uzerindeki dugmelerle bilgisayardan uzakta bir kac kilit isi hallediyorum. Mesela camfrog diye bir sohbet programi vardi. Sirf skype gibi bir seyi (camfrogu) calistirmak icin virtualbox kullaniyordum.
Bilenler bilir mac bilgisayarlarda vmware fusion diye bir program kuruyorsun exeleri (sanirim hic problem olmadan) calsitiriyorlar.
Bunlar gene bir yere kadar tolare edilebilir ama birileriyle birlikte calisirken kullanmak zorunda oldugunuz programlar olunca (en son dreamweaver da bu problemi yasadim) cok agir olacak ama nereden bulastim bu linuxe dedirtiyor.
Wine nin parali bir alternatifini duymustum. wine dan daha iyi calisiyor filan dediler. Fortran sen o kadar uzun zamandir kullandiysan exe problemlerin olmustur. O problemleri nasil cozuyorsunuz?

Amma dolmusum bende bir dokun bin ah esit
Kullanıcı avatarı
fortran

Mesaj gönderen fortran »

darbe yazdı:Medenice tartisalim tabiki sonuc itibariyle forumdayiz dimi :).
Fortran sen o kadar uzun zamandir kullandiysan exe problemlerin olmustur. O problemleri nasil cozuyorsunuz?
Hayır, "exe problemleri" sözüyle neyi kastettiğinizi anlamadım. Bu tür sorunlarım yok. Ayrıca sözünü ettiğiniz türden özel fareler falan da almıyorum doğrusu. Nedir, bu, teknolojiyi çok geriden takip ettiğim anlamına da gelmiyor tabii. Sözgelimi yakın zamanda kendime bir dizüstü bilgisayar aldım, bahsettiğiniz fareyle ilgili soruna benzer bir sorunum yok şu an itibariyle. :) GNU/Linux'ta sorun yaşayanlar, genellikle Windows'taki alışkanlıklarından kopamayanlar oluyorlar. Özellikle oyun sorun oluyor. Windows'ta alışkın oldukları kimi yazılımlardan uzak kalmak sorun oluyor vb. Bir de bunlara biraz sistemle ilgili ayrıntılarla uğraşmak eklenince tablo tamamlanıyor. Değilse, GNU/Linux'ta herşeyin mutlaka bir ilacı vardır.
darbe

Mesaj gönderen darbe »

Konu biraz sapti sanki. Ben linux seven acik kaynagin gelismesi icin elimden geldigince destek bulunan biri oldugu hatirlatmak ihtiyaci hissettim. Herseyin ilaci vardir dusuncesine yuzde yuz katiliyorum. Ama dolana dolana sonuca ulasmakta cok akillica degil bence. Benim bu fareyi kullanmamin sebebi ayni tuslari tekrar tekrar kullanirken kolaylik sagliyor (en basitinden enter tusu, kes, kopyala, yapistir farenin ustunde buyuk kolayliklar sagliyor.) Sizin savunmaya gecmenizede hak veriyorum. Konu ne yapamadigim oldugu icin kotuluyormus gibi gorundum.
Birazda linuxde yapabildigim windowsda yapamadiklarimdan bahsedeyim. Bendeki dizustu uc parmaga kadar destekliyor ama windowsda synaptic filan kurdum dogru duzgun calismadi. KDE de parmaklari desteklemek kalmiyor (istedigimi atayabiliyorum) birde ekranin koselerine atamalar yaptirip kisa yollar olusturuyor. KDE de wobbling denen bir sallanma ozelligi var. Pencereler acayip organik gorunuyor (sirf bu ozellik icin bile linux kullanmaya deger) Dim denen KDE ozelligi ile aktif olan pencereden baska herseyi karartip yaptigim ise odaklanmami sagliyor. Sistemin icini kurcalayip nasil calisdigini deneyerek ogrenebiliyorum. (Dolphin i kullandiktan sonra windowsdaki explorer in farkina varmistim) Mesela pidgin (windowsdada calisiyor ama sonuc itibariyle acik kaynak yazilim) ile butun baglantilari tek yerden yonetme ile daha duzenle etkili kullanim sagliyor. Yazilim merkezi olayi bir suru gereksiz ayrintidan (program arama, indirme kurma vs. ) kurtariyor. Ve daha kimbilir ne ozellikler vardir kullandikca ogrenebilecegimiz.
Ama insanlarin aliskanliklarini degistirmeye calismaninda bir anlami oldugunu sanmiyorum. Onun yerine aliskanliklarida katkida bulunulsa linuxe gecen insanlarin kurup nasil calistigini cozemeyerek pisman olup kaldirdiklari yerine ne kadar hayran oldugu hikayelerini dinleriz. Eger ben kurcalamayi demeyi sevmesem bu kadar sikintidan sonra donup bakmazdim bile. Ama ogrenecegim, ogretecegim, eksikleri gidermede yardimci olacagim.
Yeni dizustunuzde hayirli olsun iyi gunlerde kullanin ;)
Kullanıcı avatarı
fortran

Mesaj gönderen fortran »

Hayır, sonuç itibariyle ben sizin söylemek istediklerinizi anlamıştım aslında. Yani sapma falan söz konusu değildi. ;) Kuşkusuz, hiçbir sistem kullanıcının ihtiyaçlarına dört dörtlük yanıt veremeyecektir. Bu nedenle, kimi zaman birinde daha kolay bulduğunuz bir çözümü diğerinde o denli kolay bulamayacaksınız ya da tersi. Ancak dediğim gibi ben kararımı belli bir yana koymuş olduğum için böyle tercih sorunları yaşamıyorum. Selam ve sevgiler.