TÜBİTAK Yazılım Projeleri Yarışması

TÜBİTAK Yazılım Projeleri Yarışması

#1157 İleti | fortran | 11 Oca 2014, 18:49

Resim

Bu programın amacı, lisans öğrencilerini ülkemizin sorunlarına yönelik olarak yenilikçi ve girişimci bir şekilde bilişim teknolojilerini kullanarak çözüm üretmeleri ve bu doğrultuda bilgi ve becerilerini geliştirmeleri konusunda teşvik etmektir.

Yarışma ve Ödül Alanları

Bilimsel Çözümler (Paralel İşleme, Büyük Veri, Makine İşletimi, Yapay Zeka, Veri Tabanı, Gömülü Sistemler vb. alanları kapsar)

Akıllı ve Teknolojik Çözümler (Eğitim, Sağlık, E-Devlet, Güvenlik Uygulamaları ile Yaşam Kolaylaştırıcı Çözümler vb. alanları içerir)

Sosyal Yaşam ve Eğlence Uygulamaları (Mobil Uygulamalar, Sosyal Ağlar, Oyun, İletişim vb. alanları içerir)

Açık Kaynaklı Yazılım Uygulamaları (Standish Group tarafından yayınlanan 2008 tarihli bir rapora göre açık kaynak yazılımlar tüketicilere yılda 60 milyar dolar büyüklüğünde tasarruf sağlamaktadır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler açık kaynak yazılım kullanarak ciddi tasarruflar sağlayabilirler. Bu amaçla bu yılki temalardan birisi "açık kaynak yazılım uygulamaları" olarak seçilmiş ve bu konuda farkındalığın oluşması amaçlanmıştır.

Açık kaynak yazılım projeleri, kaynak kodları açık olan herhangi bir yazılım projesi olabilir. Ancak bu alanda proje başvuruları, geliştirilen yazılımın etkisi ve teknik derinliği gözönünde tutularak değerlendirilecektir. Yeni geliştirilecek açık kaynak yazılım projeleri ve örneğin Apache (bkz.www.apache.org) benzeri açık yazılım projelerine yapılan katkılar etkisi yüksek projeler olarak değerlendirilecektir.

Açık kaynak yazılım projeleri uygulanabilirlik, potansiyel etki (yeniden kullanılabilirlik, popülerlik, vb.), yenilik, teknik derinlik ve olgunluğa benzer kriterlere göre değerlendirilecektir.

Bu programa sadece Türkiye ve K.K.T.C.’de bulunan üniversitelerde lisans eğitimi görmekte olan öğrenciler başvuru yapabilir.

BAŞVURU VE YARIŞMA TAKVİMİ
Başvuru ve Tasarım Raporu Yükleme ----- 2 Ocak 2014 - 14 Mart 2014
Sonuç Raporu Yükleme ----- 21 Nisan 2014 - 16 Mayıs 2014
Final Sergisi ve Ödül Töreni ----- 23 - 25 Haziran 2014

tubitak.gov.tr
Kullanıcı avatarı
fortran
 
İleti: 542
Kayıt: 01 Ağu 2012, 12:58
İşletim Sisteminiz: GNU/Linux
LibreOffice Sürümü: 7.0.4.2

Kod Geliştirme

Kimler çevrimiçi

Kayıtlı kullanıcılar: Bing [Bot]

cron