LibreOffice ile Bir Sütunda Tekrarlanan Değerleri Bulma

Cevapla
Kullanıcı avatarı
sabriunal
Mesajlar: 195
Kayıt: 31 Tem 2012, 23:26
İşletim Sisteminiz: Ubuntu, Fedora, Linux, Manjaro
LibreOffice Sürümü: Her zaman güncel

LibreOffice ile Bir Sütunda Tekrarlanan Değerleri Bulma

Mesaj gönderen sabriunal »

Açık kaynak yazılımın en sağlam kalelerinden biri olan LibreOffice hakkında Nasıl? belgesi yazma kararımın ilk somut örneğini okumaktasınız. Sık sık LibreOffice hakkında günlük kullanımımdan edindiğim tecrübeler ışığında öğrendiğim ve paylaşmaya değer gördüğüm bilgileri buradan aktaracağım. Umarım LibreOffice kullanan/kullanmak isteyenlere faydalı olur.

İlk yazımız bir sütunda tekrar eden değerlerin nasıl tespit edileceği ile ilgili olacak ki binlerce satırlık bir veriniz varsa işinizi kolaylaştıracağını düşünüyorum.

Bu işlemler Ubuntu 12.04 LTS ve LibreOffice 3.5.2 altında yapılmıştır.

Aşağıda görüldüğü üzere elimizde bazı veriler var. Az olması örneğin anlaşılabilir olması için. B sütununda “Elma” kelimesinin tekrar edilip edilmediğine ve ediliyorsa kaç kere tekrarlandığını bulacağız. Başlayalım.

Resim

B2 hücresinde iken

Resim

f(x) düğmesine tıklayarak formülümüzde bize yardımcı olacak olan İşlev Sihirbazı penceresine ulaşalım. Mantığımızı şu şekilde oluşturuyoruz;

“Elma” ifadesinin belirli bir aralıkta tekrar edip etmediğini bulacağız. Aradığımız ifade “Elma”. Verilerimiz hesap tablomuzda dikey olarak yer aldığı için aradığımız veriyi bulmak için YATAYARA işlevini kullanacağız. İşlev listesinden YATAYARA yı seçip ileriye tıklıyoruz.

Arama ölçütü kısmına arayacağımız değeri yazıyoruz/kutucuğun yanındaki ok düğmesine tıklayarak listeden seçiyoruz.

Dizi kısmına ise değerimizin hangi aralıkta aranacağını yazıyoruz/aralığı fare ile seçiyoruz. Aralığımızın formülümüzü aşağıya doğru çoğalttığımızda bozulmaması için hücre numaralarının başına “$” dolar işareti koyuyoruz. Buradaki değerimiz böylece “A$2:A$19″ olmuş oluyor.

İndis kutucuğuna bir sutunda arama yaptırdığımız için “1″ yazıyoruz.

sıralanmış kutucuğuna ise değer bulamadığında hata vermesi için “0″ sıfır yazıyor ve tamam düğmesine basıyoruz. B2 hücresinde iken hücrenin sağ alt köşesindeki küçük kareye basılı tutarak formülümüzü listemiz kadar çoğaltıyoruz.Görüldüğü üzere formülümüz belirlediğimiz aralıkta “Elma” ifadesini aradı ve yatay işlem yaparak aralıkta terimimizi bulduğu satırlarda aralığımızın ilk sütununda yer alan değeri yazdı (indis kısmına 1 yazmamız nedeniyle).

Böylece değerimizin tekrar ettiği satırları bulmuş olduk. Tekrar etmediği satırlarda ise #YOK hatası verdi. Şimdi kaç kere tekrar ettiğini bulalım.

B21 hücresinde f(x) düğmesine tıklayarak EĞERSAY işlevini seçiyoruz. İleri diyerek aralık kısmına B sütununda “Elma” ifadesini arayacağımız aralığı, ölçütler kutucuğuna ise A2 hücresini yazıyoruz. Sonuç şöyle olmalı;
Faydalı olması dileğiyle ;)

Yazan: H. Curen
Yazı Kaynağı: http://hcuren.wordpress.com/2012/04/29/ ... eri-bulma/
Cevapla