LibreOffice 4.0 oldu; Unity tümleşikliği ve 'Persona' temaları eklendi.

Cevapla
Kullanıcı avatarı
sabriunal
Mesajlar: 195
Kayıt: 31 Tem 2012, 23:26
İşletim Sisteminiz: Ubuntu, Fedora, Linux, Manjaro
LibreOffice Sürümü: Her zaman güncel

LibreOffice 4.0 oldu; Unity tümleşikliği ve 'Persona' temaları eklendi.

Mesaj gönderen sabriunal »

LibreOffice yeni bir dönüm noktasına ulaştı. Açık kaynak ofis yazılımı paketinin proje hedeflerine ulaşan ilk sürümü olarak görülen LibreOffice 4.0 yayınlandı.LibreOffice, 2010 yılında OpenOffice kod temelinden, geliştirme çalışmalarını hızlandırmak, yeni özellikler eklemek ve diğer ofis yazılımlarıyla (bkz. Microsoft Ofice) karşılıklı çalışabilirliği güçlendirmek için çatallanmıştı.

Projeyi yöneten “The Document Foundation”'ın yönetim kurulu başkanı Florian Effenberger, LibreOffice 4.0'ın karşılıklı çalışabilirlik açısından bir dönüm noktası olduğunu ve Kullanıcı Arayüzünü geliştirmek için sürekli yapılan çalışmalara mükemmel bir temel oluşturduğunu söyledi.

Tüm yeni özellikler ve düzeltmeler resmi sayfada listelenmiş durumda.

Ama, bunları okumaya zamanı olmayanlarınız için size dikkate değer yeni özelliklerin kısa bir özetini hazırladık.

LibreOffice 4.0 İle Gelen Yenilikler

Libreoffice farklı belge türlerini açarken ve kaydederken biraz yavaş olmasıyla ünlüydü. Bu sürüm, büyük ODS ve XLSX tabloları ve RTF dosyaları üzerinde çalışırken kazandığı ciddi hızla bu ününü bozmuş durumda.

Ubuntu kullanıcıları için bu sürüm, en sonunda Unity Uygulama Menüsü tümleşimi desteği ile geliyor. Artık fazladan eklentilere ve paketlere gerek olmayacak.

Resim

Firefox Persona desteği de eklenmiş durumda. Bu, LibreOffice'i kendi zevkinize göre özelleştirmenize olanak sağlayacak. Bu seçeneği, Araçlar -> Seçenekler -> Özelleştir altında bulabilirsiniz.

Resim

(Uzman tavsiyesi: Ubuntu'da kusursuz bir görünüş için 'Ambiance' personalarından birini kullanın.)

DOCX VE RTF dosyaları artık daha iyi destekleniyor. Mürekkep ek açıklamaları artık içe aktarılabiliyor...ve yorumlar metnin bölümlerine eklenebiliyor.Başlık türü seçicileri, görüntü önizlemeleri şeklinde güncellendi.

Resim

LibreOffice Calc tabloları artık resim olarak dışa aktarılabilecek ki bu en çok beklenen özelliklerden biriydi.

Ve Şablon seçici artık Office 97'ye olan benzerliğinden çıkıp küçük resimli bir harikaya dönüştü.

Resim

ANDROİD UYGULAMASI


Ayrıca bu sürümle birlikte 'LibreOffice Impress sunumlarını yönetmek için kullanılacak bir Android uygulamasının çalışmaları başlatıldı. Bu şimdilik, sadece birkaç Linux sürümünde (Ubuntu dahil) destekleniyor ama Windows, OS X ve diğer Linux dağıtımlarına destek bu yılın ilerleyen zamanlarında gelecek.

https://wiki.documentfoundation.org/Dev ... ess/Remote

İNDİRİN

LibreOffice 4.0, Ubuntu 13.04 ile varsayılan olarak gelecek. 12.10 ya da daha önceki sürümleri kullananlar kendiler indirip kurabilirler. Ama bunu yapmadan önce daha önceki sürümü kaldırmayı unutmayın.

İndirme işlemi için: http://www.libreoffice.org/download/

Yazan: Joey-Elijah Sneddon
Tercüme: İbrahim Çelik
Kaynak: http://www.omgubuntu.co.uk/2013/02/libr ... na-theming
Kaynak: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?to ... #msg455726
Cevapla