LibreOffice Yardım içeriği artık çevrimiçi

Cevapla
Kullanıcı avatarı
fortran
Mesajlar: 633
Kayıt: 01 Ağu 2012, 12:58
İşletim Sisteminiz: GNU/Linux
LibreOffice Sürümü: 7.4.4.2
İletişim:

LibreOffice Yardım içeriği artık çevrimiçi

Mesaj gönderen fortran »

LibreOffice özgür ofis ve üretkenlik yazılımının gömülü yardım içeriği artık Türkçe olarak da çevrimiçi erişilebilir durumda!

https://help.libreoffice.org/Main_Page/tr adresinden Türkçe yardım içeriğine ulaşabilirsiniz.

Bileşenlerle ilgili temel yönerge sayfaları:

Writer:
Writer Rehberi - Anasayfa - http://help.libreoffice.org/Writer/Welc ... er_Help/tr
Writer Temel Kullanım Yönergeleri - http://help.libreoffice.org/Writer/Inst ... _Writer/tr

Calc:
Calc Rehberi - Anasayfa - http://help.libreoffice.org/Calc/Welcom ... lc_Help/tr
Calc Temel Kullanım Yönergeleri - http://help.libreoffice.org/Calc/Instru ... ng_Calc/tr

Impress:
Impress Rehberi - Anasayfa - http://help.libreoffice.org/Impress/Wel ... ss_Help/tr
Impress Temel Kullanım Yönergeleri - http://help.libreoffice.org/Impress/Ins ... Impress/tr

Draw:
Draw Rehberi - Anasayfa - http://help.libreoffice.org/Draw/Welcom ... aw_Help/tr
Draw Temel Kullanım Yönergeleri - http://help.libreoffice.org/Draw/Instru ... ng_Draw/tr

Base:
Base Rehberi - Anasayfa - http://help.libreoffice.org/Common/Database_1/tr

Math:
Math Rehberi - Anasayfa - http://help.libreoffice.org/Math/Welcom ... th_Help/tr
Math Temel Kullanım Yönergeleri - http://help.libreoffice.org/Math/Instru ... ng_Math/tr

Basic programlama ve Makrolar:
LibreOffice Basic Rehberi - Anasayfa - http://help.libreoffice.org/Basic/Basic_Help/tr
Makro Kaydetmek - http://help.libreoffice.org/Common/Recording_a_Macro/tr
Uyarı: Wiki çokdilli olduğundan gezinti esnasında yabancı dil sayfalarına tıkladığınızda araç çubuğundaki TR dil koduna tıklayarak Türkçe içeriğe geri dönebilirsiniz.
Resim
-LibreOffice Çevrimiçi Yardım İçeriği Türkçe Olarak Yayında!

Yaklaşık 1,5 yıldız çevirmekte olduğumuz ve 440.000 kelimeden oluşan bu yardım içeriğinde LibreOffice ile ilgili neredeyse bütün yardım konuları mevcut. 440.000 kelime demişken ikibuçuk Tutunamayanlar kitabı kadar ediyormuş.
LibreOffice Yardım Nedir?

Gözlemimin, ülkemizdeki bilgisayar kullanıcılarının gerek LibreOffice, gerekse diğer uygulamalarda yardım içeriği hiç kullanılmamakta. Bunun alışkanlık, bu içeriklerin Türkçe olmaması gibi nedenler de olabilir. Ama en önemli sebebini, kendi kendine öğrenmek yerine doğrudan çözüme odaklı, yardımı başkalarından bulma beklentisi ile araştırma yapmaktan imtina etmek olarak görüyorum.

Daha önce de söylemiş olabilirim, tekrar etmekte fayda görüyorum, çünkü bu kazanmamız gereken bir alışkanlık. İşyerinde kaç defa satır sonu boşluk kaldırmak, paragraf girintilemek ile ilgili aynı sorulara cevap verdim bilemiyorum, ama gördüğüm o ki, “soru ->cevap” süreci bir sonraki anlık ihtiyaçta “aynı soru->aynı cevap” sürecini beraberinde getiriyor. Oysa kendi kendine yardım almak öğrenmenin en temel ilkesi, en azından insanı düşünmeye teşvik ediyor.

Bu sebeple, LibreOffice ve diğer yazılımlarla ilgili yardıma ihtiyacınız olduğunda eğer varsa gömülü yardım içeriğine başvurmaya özen gösterelim. Yardım içeriği genellikle F1 kısayol tuşu veya menü çubuğunda Yardım başlığından erişilebilir durumda sizi bekler.

Resim
-LibreOffice Yardım – Tamamen Türkçe (Gömülü)

Çevrimiçi yardım neden önemli?

Çevrimiçi yardım içeriğinin bence en önemli faydası, en temel alışkanlığımız ve ilk danışma merciimiz olan Google aramaları neticesinde LibreOffice kullanıcılarının sorularına yanıt bulabilecekleri sonuçlara ulaşabilecek olmalarıdır. Yüksek sayfa puanı(pagerank) ile kullanıcılar bu sayede birinci elden yardım içeriğinde sorularına karşılık gelebilecek sayfalara ulaşabilecekler.

Yani özetle, Google’a “LibreOffice paragraf girintilemek” yazıldığında karşınıza 1. sırada şu maddemiz gelecek Paragrafları Girintilemek - LibreOffice Help

Ne kadar güzel değil mi?

Çevrimiçi yardımın önemli gördüğüm diğer iki faydası ise;

- Yardım içeriğinden haberdar olmayan kişilere bilgilerin ulaştırılması
- Yardım içerik paketleri sunulmayan veya Türkçe olarak sunulmayan Linux dağıtımlarını kullanan kişilerin de bu içerikten faydalanabilmesi

Bu bir başarı mı?

Kesinlikle bir başarı. LibreOffice’in koskoca yardım içeriğinin çevrimiçi sunulması hem bir gereklilik hem de LibreOffice’in elini güçlendirmekte.

Türkçenin de diğer dillerin yanında yer alıp yardım içeriği yayınına başlaması benim için çok sevindirici oldu. Bu LibreOffice Türkiye Topluluğu’nun büyük bir başarısıdır.

İstatistikler geldikçe ne kadar kişinin bu sayfaları ziyaret ettiğini ve kalma sürelerini gördükçe eminim onca içeriği boşa çevirmediğimiz bir kere daha ispat edilecek. -Bakın yine çevrımdışı yardım içeriğinin kullanılacağından çok ümidim yok, ama yardım içeriğini çevirmiş biri olarak şunu söyleyebilirim ki içerik çok zengin arkadaşlar, kaçırmayın.

Bu bir başarı ama bir devrim değil elbette. Sadece Türkçe için değil, diğer topyekün bütün yardım sitesi ile ilgili yeni planlar mevcut. Benim de önerilerim oldu bu konuda, sıkıcı bir wikiden biraz öteye gitmek adına, sosyal paylaşım araçlarının entegre edilmesi gibi şeyler önerdim. bakalım yenilenme neleri getirir…

Yeni kitaplar da geldi!

Daha önce TÜBİTAK tarafından hazırlatılan LibreOffice Writer ve Calc kitaplarını duyurmuştuk. LibreOffice için hazırlatılan kitap serisinde iki kitap daha yayınlanmış; Draw ve Impress kitapları. Bu kitapları da TÜBİTAK – Pardus – LibreOffice portalından indirebilirsiniz https://www.pardus.org.tr/web/libre-ofis/belgeler.

Kitapları paylaştığımız forum sayfalarından da paylaşayım:

TÜBİTAK – LibreOffice Writer Kitabı (Kelime İşlemci)
TÜBİTAK – LibreOffice Calc Kitabı (Hesap tablosu)
TÜBİTAK – LibreOffice Impress Kitabı (Sunu)
TÜBİTAK – LibreOffice Draw Kitabı (Çizim)

Ayrıca diğer belge ve kitaplara belgelendirme( http://tr.libreoffice.org/belgelendirme/ ) ve wiki( http://wiki.libreoffice.org.tr/Ana_sayfa ) sayfamızdan erişebilirsiniz.

Mutlu günler.

****************************<>***************************

Bütün çocukların 23 Nisan Bayramını kutluyorum. En çok da işçi çocukların, fakir çocukların ve köylü çocukların bayramını kutluyorum. http://blog.bluzz.net/23-nisan-ozveri-ve-fedakarlik/

****************************<>***************************

blog.bluzz.net
Cevapla