LibreOffice API Dökümanları

Kullanıcı avatarı
sabriunal
İşletim Sisteminiz: Ubuntu, Fedora, Linux, Manjaro
LibreOffice Sürümü: Her zaman güncel

LibreOffice API Dökümanları

Mesaj gönderen sabriunal »

LibreOffice'e kod katkısı vermek için ilk bakacağınız yer LibreOffice API Dökümanları olacaktır.

Dökümanlar ve diğer referanslar için şu sayfayı kullanabilirsiniz: api.libreoffice.org
namcojoulder

Re: LibreOffice API Dökümanları

Mesaj gönderen namcojoulder »

Küçük bir not ekleyeyim yeni özellik eklemek için buraya bakılması daha iyi :)

Burası da iyi bir başlangıç noktası.
https://wiki.documentfoundation.org/Dev ... Easy_Hacks
mert

Re: LibreOffice API Dökümanları

Mesaj gönderen mert »

Libreoffice makroları için yeterli örnek bulamayınca ilk baktığım yerlerden birisi bu api sayfasıydı. VBA kodu yazabilmeme rağmen buraya geldiğimde bu api referanslarından nasıl yararlanabileceğimi anlayamıyorum. Bu konuda bir kaç örnek ile api referanslarından yararlanabileceğimiz bir yöntem verebilirseniz hazineyi keşfetmiş olacağız.
Libreoffice te python kullanarak daha etkili kod yazabileceğimizi anlatan makalelere güvenerek python sözdizimini de öğrendim. Gelgelelim ki python kullanabilmek için bile libreoffice api lerini anlamak gerekiyor. Yine takıldık bu kısımda.
Bu api referanslarını ağaç yapısı şeklinde hızlıca görebileceğimiz bir MRI Tools adlı bir eklenti programı yazmışlar. Onu eklediğimde api internet sitesinden daha hızlı şekilde menülerden ulaşabiliyorum. Ama yine de bunlarla ne yapabileceğimi anlamış değilim. Bu sorunu çözdüğümüzde Libreoffice makro dünyasına büyük bir ivme verebileceğimize eminim.
Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür ederim.