Aybüke Özdemir: Libreoffice Çalışmalarım Nasıl Gidiyor?

Kullanıcı avatarı
fortran
İşletim Sisteminiz: GNU/Linux
LibreOffice Sürümü: 7.4.4.2

Aybüke Özdemir: Libreoffice Çalışmalarım Nasıl Gidiyor?

Mesaj gönderen fortran »

Bu dönemin başından beri Libreoffice ile ilgili çalışıyorum. Derleme ve yama gönderme nasıl oluyor diye de bir yazı yazmıştım. Sonrasında neler yaptığımdan bahsetmek istiyorum.

İlk yamam kabul edildikten sonra, Libreoffice arayüzüne(UI) özellik eklemek, iyileştirmek üzerine çalışmaya başladım.

Üzerinde çalıştığım özellik Draw aracındaydı. Şimdiye kadar, şeffaf arka plan görünürlüğü, yapılandırma dosyasından sağlanmış. Ancak geliştiriciler bunun yapılandırma dosyasından bağımsız olmasını istiyorlardı. İstediklerini yapıp yama hazırladım.

Yamanın alınma süreci ise bence bir miktar heyecanlı geçiyor. Her yollanan yama Jenkins ile 3 platformda kontrol ediliyor. (Linux, MacOS ve Windows) Sorunsuz derlenen yamalara ayrıca geliştiriciler de bakıyor. Sonunda herşey uygun şekildeyse yamayı kabul ediyorlar.

İki gün önce yamam alındı. Birkaç gün sonra yayınlanacak olan 5.1 sürümünde bu özellik kullanılabilir olacak.
Resim
Bu haftasonu gerçekleşecek bug hunting etkinliğinden sonra da güzel haberler vermek dileğiyle..

aybukeozdemir.com