Niçin Pardus?

Kullanıcı avatarı
fortran
İşletim Sisteminiz: GNU/Linux
LibreOffice Sürümü: 7.4.4.2

Niçin Pardus?

Mesaj gönderen fortran »

Resim
Resim
Bilindiği gibi, pek çok Avrupa ülkesinde, özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında, hele hele belediyelerde açık kaynak kodlu özgür yazılımlar kullanılıyor. Son derece güvenli, oldukça işlevsel olan bu yazılımlar, aynı zamanda kullanıcı eğitimi konusunda da son derece başarılılar. Malum olduğu üzere, ülkemizde de Debian GNU/Linux tabanlı, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olan Pardus; TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirilmeye devam ediliyor. 2003 yılında başlatılan Pardus projesi, şimdiye kadar 5 ana ve 2 kurumsal sürümle kullanıcılarıyla buluştu. TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde yürütülen Pardus projesi, kamu kurumlarıyla yakın çalışma ortamı oluşturulması amacıyla geçen yıl Ankara´da TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi´ne (ULAKBİM) de dahil oldu. Pardus; kamu kurumları ve KOBİ´lerin güvenle kullanabileceği, yüksek performanslı, Türkçe destekli uygulamaların barındığı, sürekli güncel ve güvenli tutulan, düşük maliyetli, işlevsellik ve görselliğin ön planda tutulduğu bir işletim sistemidir. Standart virüslerden etkilenmeyen güvenilir bir çözüm olan Pardus; şu an 17.0 sürümüyle kullanımdadır. Öntanımlı masaüstü ortamı olarak XFCE 4.12 kullanılan yeni sürüm, görsel olarak çekici ve kullanıcı dostu bir çizgi izliyor. Pek çok kişi, sahip olduğumuz böylesine işlevsel bir teknolojiyi niçin kullanmadığımızı merak ediyor. Özellikle okullardaki bilgisayarlarda, üstelik akıllı tahtalarda varsayılan olarak Windows kullanılıyor olması şaşırtıcı bulunuyor. Kamu personeline niçin Pardus kullandırılmadığı merak konusu oluyor. Önemli bir kesim; gerek bilgisayarlarda, gerekse akıllı tahtalarda varsayılan olarak Pardus kullanılmasını istiyor.
Resim

irfanerdemortaokulu.meb.k12.tr
emredysk

Re: Niçin Pardus?

Mesaj gönderen emredysk »

Biraz daha iyi bir işletim sistemi olsa kullanılabilir belki ama hiçbir desteği yok...
Kullanıcı avatarı
sabriunal
İşletim Sisteminiz: Ubuntu, Fedora, Linux, Manjaro
LibreOffice Sürümü: Her zaman güncel

Re: Niçin Pardus?

Mesaj gönderen sabriunal »

Malesef Pardus konusunda desteği genelde kurumsal olarak alabilirsiniz veya https://forum.pardus.org.tr/ adresinden soru cevap olarak deneyebilirsiniz.

Malesef Ubuntu kadar yaygın bir son kullanıcı kitlesi bulunmuyor.