Debian 24 yaşında!

Kullanıcı avatarı
fortran
İşletim Sisteminiz: GNU/Linux
LibreOffice Sürümü: 7.4.4.2

Debian 24 yaşında!

Mesaj gönderen fortran »

Resim
Bilindiği gibi, dün GNOME Projesi 20’nci doğum gününü kutladı. Debian projesi de, bugün, projenin 24. doğum gününü kutluyor. Bugün, Debian’ın kuruluşunun 24. yıldönümü. Resmi olarak Purdue Üniversitesi’nde lisans öğrencisi olan Ian Murdock tarafından 16 Ağustos 1993‘te kurulan Debian Projesi, 24. doğum gününü kutluyor. Açık kaynak ve GNU/Linux ruhuna uygun bir proje olarak doğan Debian GNU/Linux; Kasım 1994’ten, Kasım 1995’e kadar, bir senelik süre içinde, Richard M. Stallman tarafından başlatılan, Özgür Yazılım Vakfı (FSF)‘nın GNU projesi tarafından desteklendi ve Genel Kamu Lisansı (GPL) ile lisanslandı.. Başlangıçta sıkı kenetlenmiş küçük bir grup Özgür Yazılım hacker’ı tarafından başlatılan Debian Projesi; zamanla büyük, iyi organize edilmiş geliştirici ve kullanıcı topluluğuna dönüştü. Debian; sistemin güncellemelere karşı tutarlılığını sağlamak için, inter-paket bağımlılıklarını dikkatle inceleyen detaylı bağımlılık bilgisini sağlayan “mikro paketlenmiş” tek dağıtımdır. Yüksek kaliteyi korumak ve sürdürmek için, teslim etme ve paketleme için kapsamlı bir prosedür ve politika duruşunu esas almıştır. Bu standartlar, açık ve görünmez bir şekilde, Debian’ın anahtar kavramlarını araçlar, özdevinim ve belgelendirmeyle desteklemektedirler. Debian, farklı işletim sistemi çekirdekleriyle birlikte i386, AMD64, PowerPC, SPARC, DEC Alpha, ARM, MIPS, HPPA, S390, IA-64 gibi çok sayıda donanım platformunda da çalışabilmektedir. Desteklediği donanım ve çekirdek zenginliğinin yanı sıra Debian’ı diğer dağıtımlara nispetle özgün kılan en önemli husus, dağıtım kapsamındaki yazılımların bütünüyle özgür lisans şartlarına sahip olması, yazılım özgürlüğünü denetlemek ve sürekli kılmaya yönelik bir Debian Sosyal Sözleşmesi’nin bulunmasıdır. Debian GNU/Linux felsefesini daha iyi anlamak üzere Ocak 1994’te Ian Ashley Murdock tarafından yazılan Debian Sosyal Sözleşmesini inceleyebilirsiniz. Debian; kâr amacı gütmeyen, New-York tabanlı Software in the Public Interest, Inc., adlı bir kuruluşun doğmasına sebep olmuştur. Proje; günümüze değin pek çok farklı sürümünü kullanıma sunmuştur.
Resim
Debian Projesi, halen kararsız dağıtım (Oyuncak Hikayesi filminde, yan kapıda bekleyen, asla dünyaya bırakılmaması gereken, “kararsız” ve kötü oğlan sid adıyla kodlanan sürüm) Sid üzerinde çalışıyor. Sid, aynı zamanda “Halen geliştirilen” (Still In Development) kararsız sürümün kalıcı adı olarak kalmıştır. Güncellenen ya da yeni geliştirilen paketlerin çoğu bu dağıtım üzerine yüklenmiştir. Test sürümünün bir sonraki kararlı sürüme dönüşmesi planlanıyor ve şu an Buster kod adına sahip. Şu ana değin pek çok geliştiricisini kaybeden proje, geçen yıl da kurucusu Ian Murdock‘u kaybetmiştir. “Debian” ismi, Ian Ashley Murdock’ın sevgilisi Debra’nın Deb’i ve Ian’ın isminin yan yana getirilmesiyle oluşturulmuştur. Debian’ın resmi telaffuzu “deb i yın” şeklindedir. 24 yıl boyunca katkıda bulunan herkese teşekkürler ve mutlu yıllar Debian!

getgnu