Linux 26 yaşında

Kullanıcı avatarı
fortran
İşletim Sisteminiz: GNU/Linux
LibreOffice Sürümü: 7.4.4.2

Linux 26 yaşında

Mesaj gönderen fortran »

Resim
25 Ağustos 1991’de Linus Benedict Torvalds’ın comp.os.minix newsgroup üzerinden o efsanevi duyurusunu yapıp da Linux’u ilan etmesinden bu yana tam 26 yıl geçti. Linux 26. yaşını kutluyor. Doğum günün kutlu olsun Linux! 26 yıl önce Torvalds; Nisan ayından bu yana devam eden geliştirme sürecinin ardından, artık hazır olduğunu ve geliştirdiği sistemle ilgili geri bildirimde bulunulmasını istediğini söylüyordu. Unix’e fikirsel ve teknik anlamda atıfta bulunarak geliştirilmiş açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsiz bir işletim sistemi çekirdeği olan Linux; 5 Ekim 1991’de Linux 0.02 adıyla kullanıma sunuldu. Geniş bir donanım desteğine sahip olan Linux çekirdeği; sunucu bilgisayarlar, masaüstü-dizüstü bilgisayarlar, iş istasyonları, akıllı telefonlar, yeni nesil TV’ler ve tabletler gibi hemen her platformda tam bir uyum içinde çalışabilir. Günümüzde Linux çekirdeğini kullanan GNU dağıtımları, büyük bir kitle tarafından genel olarak “Linux” adıyla anılmaktadır. Ancak, Özgür Yazılım Vakfı ve çeşitli özgür yazılım toplulukları, “GNU/Linux” tanımını tercih etmektedir. 26 yıl boyunca, Linux için 20 milyondan fazla kod yazıldı.
Resim
Linus Torvalds’ın 25 Ağustos 1991’de yayımladığı duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.

getgnu
emredysk

Re: Linux 26 yaşında

Mesaj gönderen emredysk »

Bir türlü kullanmaya başlayamadığım işletim sistemi :D Ah ah gelecek o günlerde :D