Kayıt Türü Hk.

ibrahimayhan

Kayıt Türü Hk.

Mesaj gönderen ibrahimayhan »

Libre Office Sürüm : 6.1.3.2

Merhabalar,
Libre Office Üzerinde Bazı Kullanıcılarım Üzerinde Çok Fazla Sorun Yaşanılmaktadır, Kullanıcı Tarafında Belge Oluşturularak Kayıt Edildiğinde ODF Uzantısında Karşı Tarafa İletilmektedir, Uzantıdan Dolayı Mobil Tarafda Genel Office Yazılımı Kullanan Kullanıcılar Tarafında Görüntüleme Sorunu Yaşanmaktadır.
Libre Office Writer İçin Zorunlu Olarak docx Kayıt,
Libre Office Calc İçin Zorunlu Olarak xlxs Kayıt Yapılması Sağlanabilir mi ?
Sizlerden Bilgi Beklemekteyim, İyi Çalışmalar...
Kullanıcı avatarı
Hamurcu
İşletim Sisteminiz: Windows 10/11 - Pardus Linux
LibreOffice Sürümü: 7.x

Re: Kayıt Türü Hk.

Mesaj gönderen Hamurcu »

Merhaba,

Elbette mümkün.

Şöyle yapmalısın.

1. LibreOffice'in herhangi bir bileşeninden Araçlar --> Seçenekler menüsünü seçin
2. Ekrana aşağıdaki diyalog kutusu gelecektir.
BelgeTuru
BelgeTuru
belgeturu.png (27.84 KiB) 8381 kere görüntülendi
3. Soldaki bölümden Yükle/Kaydet --> Genel seçeneğini seçin.
4. Sağdaki bölümde Varsayılan Dosya Biçimi ve ODF Ayarları kısmında bulunan Belge Türü ve Her zaman farklı kaydet seçeneklerini istediğiniz gibi ayarlayın.
5. Tamam düğmesine basarak işlemi bitirin.

İyi çalışmalar.
ibrahimayhan

Merhabalar, Geri Dönüşünüz İçin Teşekkür Ediyorum,
Yeni Belge Oluşturma İşlemlerinden İstediğim Gibi Çalışmaktadır,
Bu İşlemleri Active Directory Ortamında Uygulayabilmem İçin .bat veya Powershell Üzerinden Nasıl Yapabilirim ?
Writer İçin docx ?
Calc İçin xlsx ?

Ayrıca Mevcut odf Uzantısında Kayıt Olan Belgelere Farklı Kaydet veya Kaydet İşleminde Dosya Türü Değişikliği Sağlandırabilirmiyiz ?
Kullanıcı avatarı
Hamurcu

Mesaj gönderen Hamurcu »

İsteğinizi doğrudan karşılayacak bir yöntem bilmiyorum.

Ancak LibreOffice'i komut satırından başlatırken çeşitli parametreler kullanabilirsiniz.

Eğer kullanıcıların tüm dosyaları sadece Belgelerim klasöründe ise toplu olarak o klasördeki *.odt veya *.ods dosyalarını *.docx veya *.xlsx formatına dönüştürebilirsiniz.

İlgili parametrelere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

https://help.libreoffice.org/Common/Sta ... ameters/tr
ibrahimayhan

Merhabalar,
Genel > Belge Türü Alanını İstemcilere Uygulayabilmem İçin Regedit Üzerinde Nerede Kayıt Bilgisini Tutmaktadır ?
En Azından Domain Ortamında Regedit Üzerinden Bu Değişimi Yapabilirim,

Ayrıca odt Uzantılı Dosyaları docx Olarak Uzantısını Değiştirdiğimde Bir Sorun Oluşturur mu veya Belge Düzeni Bozulur mu ?
Kullanıcı avatarı
Hamurcu

Mesaj gönderen Hamurcu »

Merhaba,

İlgili register kaydı aşağıdaki gibi yapabilirsiniz ancak benim ısrarla tavsiyem LibreOffice'in kendi dosya formatları olan ODT, ODS v.b. kullanman.

Her ne kadar ciddi problemler yaşanmasa da MS Office ile LibreOffice %100 uyumlu değildir. Lütfen tüm bu işlemleri yapmadan önce mutlaka yedeklerinizi alınız.

1. Windows 10 için aşağıdaki klasöre gidin.

Kod: Tümünü seç

C:\Users\Kullanıcı Adınız\AppData\Roaming\LibreOffice\4\user
2. Bu klasördeki registrymodifications.XCU dosyasını herhangi bir text editöründe (Örneğin Notepad) açın.

3. LibreOffice Writer'ın varsayılan dosya kayıt formatını MS Word olarak değiştirmek için aşağıdaki satırı bulup değiştirin.

<item oor:path="/org.openoffice.Setup/Office/Factories/org.openoffice.Setup:Factory['com.sun.star.text.TextDocument']"><prop oor:name="ooSetupFactoryDefaultFilter" oor:op="fuse"><value>MS Word 2007 XML</value></prop></item>
4. LibreOffice Calc'ın varsayılan dosya kayıt formatını MS Excel olarak değiştirmek için aşağıdaki satırı bulup değiştirin.

<item oor:path="/org.openoffice.Setup/Office/Factories/org.openoffice.Setup:Factory['com.sun.star.sheet.SpreadsheetDocument']"><prop oor:name="ooSetupFactoryDefaultFilter" oor:op="fuse"><value>Calc MS Excel 2007 XML</value></prop></item>
4. LibreOffice Impress'in varsayılan dosya kayıt formatını MS PowerPoint olarak değiştirmek için aşağıdaki satırı bulup değiştirin.

<item oor:path="/org.openoffice.Setup/Office/Factories/org.openoffice.Setup:Factory['com.sun.star.presentation.PresentationDocument']"><prop oor:name="ooSetupFactoryDefaultFilter" oor:op="fuse"><value>Impress MS PowerPoint 2007 XML</value></prop></item>
5. Yaptığınız değişikliklerden sonra dosyayı kaydedip çıkın.

..! ÖNEMLİ NOT !..
Bir kez daha LibreOffice ile MS Office'in %100 uyumlu olmadıklarını hatırlatmak isterim.
Yukarıda anlatılan işlemleri yapmadan önce mutlaka kontrollü bir test bilgisayarında denemelerinizi yapın ve yedeklerinizi alın.

Umarım işinize yaramıştır.

İyi çalışmalar.
aydo
İşletim Sisteminiz: Pardus
LibreOffice Sürümü: 6.3

Mesaj gönderen aydo »

Çok kullanıcılı kurumda Libreofis uygulamalarını her zaman docx,xlsx gibi ms ofis uzantı kaydetme işlemini araçlar->seçenekler>yükle/kaydet ten değilde terminalden toplu olarak nasıl yapabiliriz. Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
Hamurcu

Mesaj gönderen Hamurcu »

Aşağıdaki linki dikkatle okumanızı öneririm.

https://wiki.documentfoundation.org/Dep ... _Migration