Gülşah Köse: LibreOffice için Eclipse IDE Desteği

Kullanıcı avatarı
fortran
İşletim Sisteminiz: GNU/Linux
LibreOffice Sürümü: 7.4.4.2

Gülşah Köse: LibreOffice için Eclipse IDE Desteği

Mesaj gönderen fortran »

LibreOffice çok büyük bir proje olduğundan içindeki bir kısmı anlamaya çalışırken grepler içinde kaybolmamak işten değil. Burada yardımımıza IDE'ler yetişiyor. IDE'lerin yeteneklerini kullanarak bir sınıfın nerden miras alındığı, bir değişkenin nerede tanımladığı gibi şeyler çok kolaylaşıyor. Kod tamamlama özelliğini de atlamamak lazım tabi.

Ben bir süredir LibreOffice'in Eclipse ile çalışabilmesiyle ilgili bir öneri üzerinde çalışıyordum. Bugün kabul edilen yamamla birlikte bu iş için büyük bir adım attım. Gönderdiğim yamayı buradan incelebilirsiniz:

https://gerrit.libreoffice.org/#/c/20239/

5.2 sürümüne eklenecek olan bu yama LibreOffice içindeki include satırlarının doğru bir şekilde ayrıştırılabilmesini ve doğru bir şeklide derlenebilmesini sağlıyor

LibreOffice'in Eclipse ile kullanımı aşağıdaki gibidir:

LibreOffice'in kaynak kodunu burada tarif edildiği gibi derleyin.
Ardından aynı dizinde make eclipsecdt-ide-integration komutunu çalıştırın.
Eclipse CDT ile aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi yeni bir proje oluşturun.

Resim

Dosya sisteminizdeki LibreOffice modüllerinden birini seçin ve ekran görüntüsündeki ayarlar ile modülü Eclipse'e yükleyin.

Resim

Yüklediğiniz modülün üzerine sağ tıklayıp import'u seçtiğinizde resimdeki gibi ayar dosyası seçeneğini seçin.

Resim

Yüklemiş olduğunuz modülün içindeki eclipsesettingfile.xml dosyasını seçin.

Resim

Artık projenizin içide altı çizili hiç include satırı kalmamış olacak. Şimdi makro tanımlamalarıyla ilgili kısım üzerinde çalışıyorum. İlerledikçe bu bloğu güncelleyeceğim.

gulsahkose.com