Broşür Hazırlanması (Belge Özgürlüğü Günü 2013 İçin)

Nermin Canik

Broşür Hazırlanması (Belge Özgürlüğü Günü 2013 İçin)

Mesaj gönderen Nermin Canik »

Açık, özgür standartlar, özgür belge biçimleri hakkında bilgiler içeren, Belge Özgürlüğü Günü’nün amacı, kutlanması ile hedeflenenlerden bahseden ve bu özel günün kutlanması için neler yapılabileceği konusunda bilgi veren bir broşürün olması epey iyi olacaktır.

Geçen sene bu konu için hazırladığımız (Nermin Canik&Özlem Özgöbek) bir broşür [1] vardı. Onu güncelleştirerek ya da yeni bir içerik hazırlayarak insanların etkinliklerinde de dağıtabileceği ya da internet üzerinden paylaşabilecekleri, bir şeyleri kısaca özetleyen bir doküman hazırlama çalışmalarını buradan takip edebiliriz.

[1] http://www.slideshare.net/Lipsum/belge- ... -2012-bror
ozgurkilicaslan
İşletim Sisteminiz: Ubuntu 12.04 LTS
LibreOffice Sürümü: 3.5.7.2

Re: Broşür Hazırlanması (Belge Özgürlüğü Günü 2013 İçin)

Mesaj gönderen ozgurkilicaslan »

Aklıma gelenleri parça parça yazacağım:

- Başlık ve tarih Türkçeleştirilmeli.
- Broşür "Günün önemini insanlara anlatmak gerek" demek yerine günün önemini açmalı, insanlara anlatma işini yaygın bir şekilde broşür yapmalı.
Nermin Canik

Merhabalar,

Geri bildirimler için çok teşekkürler. Geçen yıl, okuduğum bölümde etkinliği çok az bir zaman kala organize etmeye çalışmıştık. Dersler sırasında amfilerde dağıtılacak bir broşürümüz de elimizin altında olsun diye biraz acele ile hazırlamıştık. Bu dönem hep birlikte özenle oluşturacağımız bir çalışmanın olacak oluşu hakikaten güzel bir duygu.
Başlık ve tarih Türkçeleştirilmeli.
Çok haklısınız. Sunum hazırlarken broşürdeki taslak gibi bir şey ayarlamış öyle gidiyordum. Pazar günü özgür yazılımlar kullanan tasarımcı bir arkadaşımdan rica ettim. DFD'nin puntoları, yazım biçimine benzer yakınlıkta bir üretimi vakit bulduğunda paylaşacağını belirtti. Tabii başka gönüllüler de yapmak ister de, sonra buradan da paylaşırsa pek şahane olur. :)
ozgurkilicaslan
İşletim Sisteminiz: Ubuntu 12.04 LTS
LibreOffice Sürümü: 3.5.7.2

Mesaj gönderen ozgurkilicaslan »

- Broşürde örnek vaka mı olsa acaba diye düşündüm bir an. Daha bi iyi anlatır gibi meseleyi.
Nermin Canik

Selamlar,

Güzel bir fikir. :)

Ben ilk broşürü tamamladım hatta bu konularda önceden üretimlerde bulunmuş olan İzlem Gözükeleş, T. Emre Kalaycı, Zeki Bildirici'den düzeltme, geri bildirimleri de aldım. Şimdi de sunumum bitmek üzere. Bunların hepsini oluştururken edindiğim bilgi havuzundan da siteye içerik gireceğim. Siteye içerik girip (her şeyi bir halledip) buradan öyle paylaşayım belgeleri dedim. İnsanlar broşürü bitti zannedip paylaşırlar ve broşürün yönlendirmesi ile şu an boş olan bir site ile karşılaşırlarsa iyi olmaz diye düşündüm de.

Sizin önerinize benzer bir şeyi sunuma yansıttım. Bir akademisyen, bir yazar neden belge özgürlüğüne dikkat etmeli açık standartları tercih etmeli diyerek. Hatta dün olan broşüre de koymuştum lakin bir a4 kağıdının yarısı dolacak şekilde olunca o kısmı kesmek zorunda kalmıştım.

Ayrıca sitede sadece bir sunum, bir broşür olması diye bir şart yok. Birden fazla hazırlanmış olabilir, güzel de olur. :)

Bu arada sunum için durumu güzel özetleyen birkaç görsele denk geldim. Bir kısmını da kendim oluşturdum bu görsellerin. Şu yapmam gereken diğer işleri halledince görsellerden oluşan örnek bir vaka için birlikte çalışabiliriz dilerseniz. (Tabii benim şu 2-3 gün içinde bitireceğim tüm işleri bitirmemi beklemeden bir yandan da siz de girişebilirsiniz)

O vakit ben şimdilik diğer yapılacaklara dönüyorum
Nermin Canik

İlk broşür çalışmamızı yerleştiriverdim. Daha bol bol yapıp paylaşabiliriz sanıyorum.
http://belgeozgurlugu.org.tr/wp-content ... Brosur.pdf