e-imza ve sertifika

okkadiroglu
İşletim Sisteminiz: Ubuntu20.04LTS
LibreOffice Sürümü: 7.1.22

e-imza ve sertifika

Mesaj gönderen okkadiroglu »

İyi günler,

e-imzatr den aldrığım ve iki kez kullandığım, Ubuntu20.04'e yüklemeyi uzun uğraşlar sonunda başardığım, bir dijital imzam var. LO ile kullanmak istiyorum. Bir mektubu sakladıkta sonra Dosya>Digital imza seçeneğini seçiyorum açılan Digital Signature perceresi boş geliyor. Certificate Manager tuşunu tıklıyorum, herhangi bir certificate manager bulamadığını söylüyor. e-imza USB'de takılı, Seahorse, openssl gibi yazılımlarıda çalıştırdım ama bir türlü LO sertifika göremedi. Ne yapmam gerek? Nasıl güvenlik anahtarlarını LO Digital İmza penceresine taşıyabilirim?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Hamurcu
İşletim Sisteminiz: Windows 10/11 - Pardus Linux
LibreOffice Sürümü: 7.x

Re: e-imza ve sertifika

Mesaj gönderen Hamurcu »

Merhaba,

Ubuntu üzerinde LibreOffice ile dokümanları imzalama işi oldukça basittir.

Tam da sizin istediğiniz gibi seahorse e-imza ile nasıl imzalanacağını aşağıdaki videoda basit şekilde anlatmışlar.

Siz deneyin sorun yaşarsanız tekrar yazın lütfen.

Anlatım videosu burada
okkadiroglu

İyi günler sayın Hamurcu,

Yardımınız için çok teşekkürler. Bu videoyu daha önce izlemiştim ama bende farklı bir sorun var. Sizin vaktinizi alacağım, anlatmak için ekran resimleri ekliyorum. ( https://mega.nz/folder/P9pUiBoS#LUKNfD1UBXC6WvVC3gQ1NQ ) Denenleri yaptım SS1 göründü, imza ve anahtar için uğraştığmda SS2 ve SS3 ortaya çıktı. Seahorse çalıştı ve GnuPG anahtarım var. Sorunum nasıl bu anahtarı LO Start Certificate Manager'e taşıyacağım. Bir türlü bunu beceremedim. LO bir yerden anahtarı alıyor ama nereden nasıl bulabilirim?

Esenlikler dilerim
Kullanıcı avatarı
Hamurcu
İşletim Sisteminiz: Windows 10/11 - Pardus Linux
LibreOffice Sürümü: 7.x

Mesaj gönderen Hamurcu »

İşin doğrusu e-imza kullanmadığım için bunu LibreOffice'de nasıl yapacağınızı ben de sizin gibi internetten araştırıyorum ve gördüğüm kadarıyla özellikle seahorse marka e-imza ile bir problem olduğu görünüyor.

Umarım en kısa sürede bu hata giderilir veya nasıl yapıldığını bilen bir arkadaşımız yazar.

Şimdilik yapabileceğimiz tek şey bu konuyla ilgili yeni bir hata kaydı açmak ve geliştiricilerin konuyla ilgilenmesini beklemek gibi görünüyor.
okkadiroglu

Çok teşekkürler.