librewriterdaki yazı microsoft wordte bozuk çıkıyor

librewriterdaki yazı microsoft wordte bozuk çıkıyor

Mesaj gönderen avatarZuko »

libre writer da yazdığım dosyayı docx şeklinde kaydedip windows word'te açmaya çalıştığımda bozuk gösteriyor nedeni ne olabilir arkadaşlar? :? şimdiden cevaplarınız için teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
Hamurcu
İşletim Sisteminiz: Windows 10/11 - Pardus Linux
LibreOffice Sürümü: 7.x

Re: librewriterdaki yazı microsoft wordte bozuk çıkıyor

Mesaj gönderen Hamurcu »

Merhaba,

Problemin net anlaşılabilmesi için ekran görüntüsü paylaşabilir misiniz?
burak.dogu
İşletim Sisteminiz: Pardus
LibreOffice Sürümü: 6.1

Mesaj gönderen burak.dogu »

Merhaba aynı sorun ile bende karşılaşıyorum. Word belgesi libre office de açılırken çok sorunla karşılaşmıyorum. Ancak word belgesinde bir değişiklik yapıp yine docx formatında kayıt ettiğimde ve microsoft office kullanıcısında açılırken yazılar kaymış, tabloların sayfaları kaymış oluyor.
yusuf
İşletim Sisteminiz: Catalina
LibreOffice Sürümü: 7.1

Mesaj gönderen yusuf »

Aslında kayma sorunu MS Office'in sürümleri arasında da oluyor. Bunun tam bir çözümünün olabilceğini sanmıyorum ancak yazıların bozuk görünmesi nedir tam anlamadım. Ekran resmi olsaydı iyi olurdu.
seron
İşletim Sisteminiz: Windows 8.1; Lubuntu, Debian

Mesaj gönderen seron »

Merhabalar dostlar.

Arkadaşların bahsettiği durum, öyle zannediyorum ki benim de karşılaştığım birkaç sorundan birisi.

Yazılım üzerinde yazınızı sürdürürken, zamanla bazı harfler ezilmiş gibi üstten basık şekilde çıkıyor. Durumu izah edebilmek için fotomontaj ile göstereceğim:

Resim

Bu sorunun çözümü Ctrl+S yapmak ya da sol üstteki butonlardan Kaydet demektir. Bu şekilde çözülebiliyor. Eğer bunu uygulamadan belgeyi basar ya da PDF formatına dönüştürürseniz bu şekilde hafif bozuk çıkar. İnternetten indirdiğim bazı makalelerde bu bozuk karakterlere bakarak hangi ofisde hazırlandığını anlayabiliyorum. :D

Sorun, OpenOffice'de de ortaya çıkabilmektedir. Belgeyi yukarıda bahsettiğim gibi üstüne yazdırarak düzeltebiliyorsunuz. Bu sorun güncel sürümde de devam ediyor mu bilmiyorum, ancak 5'li sürümlere kadar vardı.

* * *

Bir diğer bozuk sayfa sorunu, MS office ile uyumsuzluktan kaynaklanmakta. Örnek; 5,5 sayfa yazı yazdınız. Son sayfa önceki sayfanın paragrafının devamını içeriyor ve 4. satırda son buluyor. MS office'de bir açıyorsunuz, 4,5 sayfa. Ya da tam 5 sayfa. O kadar yaptığınız mizanpaj, resim ayarları, paragraf ayarları boşa gitmiş oluyor.

Resim yerleşiminde de hala çözülmemiş sorunlar mevcut. Örnek olarak resimli bir anlatım hazırladık. Önceki sürümlerde belgeyi kaydedip çıkarsak, ertesi gün açtığımızda herşey birbirine girmiş, resimlerden bazıları uçmuş, bazılarını yeri-boyutu değişmiş olarak açılabiliyordu. Böyle bir belgeyi MS office'de açmak ise tam bir hayal kırıklığı olabiliyordu.

Özellikler resmi yazışmalarda, sayfaların değişmeden gitmesi (email vb ile rapor, dilekçe, dergi sayfası vb) çok önemlidir. Bu nedenle bu sorunun Libreoffice'in geliştirici takımı tarafından dikkate alınması önemli.

Yeni sürümlerde bunları düzeltmiş olabilirler. Güncel sürümü indirdim ve test ediyorum. Bir durumla karşılaşırsam, çözüldüğünü görürsem, buraya geri-bildirim yaparım.

İyi çalışmalar dilerim.
seron
İşletim Sisteminiz: Windows 8.1; Lubuntu, Debian

Mesaj gönderen seron »

Merhabalar tekrar,
Yeni sürümü bir süredir test ediyorum ve birden fazla olumlu gelişme gördüm. Arayüzün geliştirilmesi iyi olmuş öncelikle. Asıl konuya gelecek olursam, bozuk sayfa oluşmaması için resimli yazı hazırlarken resme sağ tıklanarak "Metin Dağılımı > Hiçbiri" ve "Nesneleri hizala > üstten sabitleyiciye hizala" demeniz gerekiyor. Bundan sonra resmi fareyle tutup uygun yere yerleştirebilirsiniz. Böylelikle L.O. bir dahaki açılışta sayfayı bozmayacak ve çalışma boyunca da daha rahat kullanmanızı sağlayacak.

Bir cümleyi ya da kelimeyi seçerken karakterlerin ilginç şekilde bozuk görünmeye başlaması da Ctrl+S ya da Kaydet denilerek düzeltilebiliyor.

İyi çalışmalar dilerim.