Writer sayfasında örnek terminal kodu için özelleşmiş pencere

emrepinarbasi
İşletim Sisteminiz: Macosx
LibreOffice Sürümü: 6.4.2.2

Writer sayfasında örnek terminal kodu için özelleşmiş pencere

Mesaj gönderen emrepinarbasi »

Herkese selamlar, uzun zamandır aklımda olan müzik nota yazım dili olan Lilypond ile Türk Müziği kullanımı ile ilgili bir kitap yazıyorum. Lilypond Latex dilini temel alarak kullanılan bir kodllama yazılım. Libreoffice ile Ooolilypond eklentisi sayesinde tüm örnekleri kolayca kelime işlemci sayfasına entegre edebiliyorum. Sorum şu;

Lilypond olarak öğrencilere aktarmak istediğim latex kodlarını sanki bir terminal kodu havasında bir çerçeve içinde kareli metod sayfa gibi her harf bir kareye gelecek şekilde (yanlış kodlama yapmamalarını sağlamak için) göstermek ve altına ilgili kodun çıktısını örnek koymak istiyorum. Bu kareli her harfe bir kare gelecek şekildeki kutucuğu Writer içinde nasıl oluşturabilirim?
Kullanıcı avatarı
Hamurcu
İşletim Sisteminiz: Windows 10/11 - Pardus Linux
LibreOffice Sürümü: 7.x

Re: Writer sayfasında örnek terminal kodu için özelleşmiş pencere

Mesaj gönderen Hamurcu »

writer
writer
writer-1.PNG (22.89 KiB) 3320 kere görüntülendi
emrepinarbasi
İşletim Sisteminiz: Macosx
LibreOffice Sürümü: 6.4.2.2

Re: Writer sayfasında örnek terminal kodu için özelleşmiş pencere

Mesaj gönderen emrepinarbasi »

Teşekkür ediyorum, ancak bu yöntemde anladığım kadarıyla her kutuya bir harf yazacağım şekilde oluşturuluyor. Daha pratik bir yolu olmalı diye düşünüyorum. Eklentilerden Highlight Code eklentisini buldum tam da benlik. Ancak malesef yükleme sayfasındaki hata mesajlarına yönelik tüm çözümleri yapmama rağmen alttaki uyarıyı alıyorum. Belki bu uyarıyı halledebilirsem sorunum tamamen çözülecek...

Python, vnd.sun.star.script:codehighlighter.oxt|python|highlight.py$create_dialog?language=Python&location=user:uno_packages betiği çalıştırılırken, betik dili çatı hatası oluştu.

Mesaj: <class 'ImportError'>: No module named 'pygments' (or 'pygments.styles' is unknown)
File "/Applications/LibreOffice.app/Contents/Resources/pythonscript.py", line 1063, in getScript
mod = self.provCtx.getModuleByUrl( fileUri )
File "/Applications/LibreOffice.app/Contents/Resources/pythonscript.py", line 500, in getModuleByUrl
exec(code, entry.module.__dict__)
File "/Users/neyzen/Library/Application Support/LibreOffice/4/user/uno_packages/cache/uno_packages/lu13187icht.tmp_/codehighlighter.oxt/python/highlight.py", line 21, in <module>
from pygments import styles
File "/Applications/LibreOffice.app/Contents/Resources/uno.py", line 434, in _uno_import
raise uno_import_exc
File "/Applications/LibreOffice.app/Contents/Resources/uno.py", line 356, in _uno_import
return _builtin_import(name, *optargs, **kwargs)