Otomatik Düzeltme Biçimlendirilmiş metin ve tabloları bozuyor

s-bayazit
İşletim Sisteminiz: Windosw
LibreOffice Sürümü: libreOffice 3.6

Otomatik Düzeltme Biçimlendirilmiş metin ve tabloları bozuyor

Mesaj gönderen s-bayazit »

LibreOffice 4.1.0 RC3 test sürümünü denedim ondan önceki LibreOffice_4.0.4 ve LibreOffice_4.0.2 sürülerini de denedim ama “Araçlar/Otomatik Düzeltme Seçenekleri” ni kullanmaya çalıştığımda "Biçimlendirilmiş metin ve tabloları bozuyor. ayrıca kılavye kısayol tuşu olarak atanan Alt+a+a kısayolu olarak a+a iki farklı işleme atanmıştır. LibreOffice 4.1.0 SÜRÜMÜNDE BU HUSUS DÜZELTİLEBİLİRSE DAHA İYİ OLUR.
LibreOffice 3.6 SÜRÜMÜNDE BU HATA YOK. DÜZGÜN ÇALIŞIYOR.
kobzeci

Re: LibreOffice 4.1.0 RC3 (2013-07-18)

Mesaj gönderen kobzeci »

s-bayazit yazdı:LibreOffice 4.1.0 RC3 test sürümünü denedim ondan önceki LibreOffice_4.0.4 ve LibreOffice_4.0.2 sürülerini de denedim ama “Araçlar/Otomatik Düzeltme Seçenekleri” ni kullanmaya çalıştığımda "Biçimlendirilmiş metin ve tabloları bozuyor. ayrıca kılavye kısayol tuşu olarak atanan Alt+a+a kısayolu olarak a+a iki farklı işleme atanmıştır. LibreOffice 4.1.0 SÜRÜMÜNDE BU HUSUS DÜZELTİLEBİLİRSE DAHA İYİ OLUR.
LibreOffice 3.6 SÜRÜMÜNDE BU HATA YOK. DÜZGÜN ÇALIŞIYOR.

Merhaba,

Konu ile ilgili bir hata kaydı girebilir misiniz?
https://www.libreoffice.org/bugzilla/

Girdikten sonra hata numarasını da buraya yazarsanız takip edelim.
s-bayazit

Re: LibreOffice 4.1.0 RC3 (2013-07-18)

https://www.libreoffice.org/bugzilla/ yabancı dilim olmadığı için bu adresten pek birşey anlamadım ama. hata kaydının kodu bu olabilirb. bug 67081
s-bayazit

Re: Otomatik Düzeltme Biçimlendirilmiş metin ve tabloları bozuyor

Son duyurulan LibreOffice 4.1.1 RC1 de aynı sorun devam ediyor.
Kullanıcı avatarı
sabriunal
İşletim Sisteminiz: Ubuntu, Fedora, Linux, Manjaro
LibreOffice Sürümü: Her zaman güncel

Mesaj gönderen sabriunal »

4.1.1.1 Türkçe sürümde otomatik biçimlendirme seçeneği Araçlar değil Tablo altında yer alıyor. Bu durumda

Tablo - Otomatik Biçimlendir için kısayol şöyle oluyor.
alt + t + o
Varsa kısayol hatasının dil dosyalarındaki hızlandırıcı seçiminin çakışmasından kaynaklandığı kanaatindeyim.

Lakin Otomatik Düzeltme'nin biçimlendirilmiş metin ve tabloları bozması için örnek bir döküman gönderebilir misiniz? test edip anlamak isterim.
s-bayazit

Sizin Belirtmiş olduğunuz kısa yolu bilmiyorum ama benim belirtmiş olduğum
"Araçlar/Otomatik Düzeltme Seçenekleri” ni Alt+a+a kısayolu ile denerseniz aynı kısa yolun iki kez atandığını ve DEĞİŞTİR KOMUTUNA YENİ DEĞER VERDİĞİMDE "ekte göndermiş olduğum şekilde metin'in bozulduğunu anlayacaksınız"
Dosya ekleri
OTOMATİK DÜZELTME.odt
OTOMATİK DÜZELTME SEÇENEKLERİNDE DEĞİŞTİR KOMUTU
(14.79 KiB) 210 kere indirildi
kobzeci

Mesaj gönderen kobzeci »

Merhaba,

Dediğiniz gibi;

Araçlar - Adres kaynağı ve Otomatik Düzeltme Seçenekleri'ne aynı kısayol atanmış. Bunu düzelteceğiz.

Otomatik Biçimlendir ise Tablo altında ve farklı bir işlevi var. Tabloları otomatik Biçimlendiriyor.

Sorununuz anladığım kadarıyla Otomatik Düzeltme Seçeneklerindeki tercihiniz ve tablo otomatik biçimlendirme tercihleriniz ile ilgili.

Ekli dosyanızda gösterdiğiniz sorunu ben tekrar edemedim. Üst kısımda bulunan metnin düzgün hali sanırım sizde ilk olarak tablo imiş ama gönderdiğinizde düz metin ve bu sebeple Otomatik Biçimlendirme burada aktif değil.

Diğer hususta ise, Otomatik Düzeltme Seçenekleri kısayol ile değişiklikleri uygulamıyor. Yazarken Uygula seçeneği diğer seçeneklerle birlikte

Biçim - Otomatik Düzeltme yolunda...

Anladığım, sizin otomatik düzeltme seçeneklerinizde boşluklar, satır sonları, paragraf boşluları vb kırpılacak şekilde seçilmiş...

Ama bu yeterli değil, metnin biçeminde de değişiklik var, kalın altı çizgili vs...

Örnek belgeyi tekrar kontrol edebilir misiniz? Bir de düzeltme seçeneklerinizi? Hatayı nasıl aldığınızı da adım adım yazabilirseniz çok iyi olur...

Bu arada bildirim için teşekkürler, bu tür bildirimlere kalite için çok iytiyacımız var.

Sayenizde Ekle seçeneğinin kaybolan hızlandırıcısını da düzelttim :)
s-bayazit

Otomatik düzeltme seçenekleri bir kaç yerden açılabiliyor, öncelikle araçlardan söylememin nedeni iki komut için aynı kısa yolun atanmış olmasından dolayı idi.

Zaten biçim - otomatik düzeltme vaya Araçlar - otomatik düzeltme seçeneklerindeki işlemin ikiside aynı görevi görüyor.

Ayrıca; ekli dosyadaki örnek düz biçimlendirilmiş bir metin üstteki düzgün metni Otomatik Düzeltme Seçeneklerindeki Değiştir komutunda değer atayarak kaydettiğimde ve komutu uyguladığımda metni bozarak belgeye atıyor.

Openoffice'yi veya Word'ü incelediğinizde otomatik düzeltmeye istediğiniz gibi bir metni kenarlıklı, şablonlu, tablolu, veya biçimlendirilmiş bir metni istediğiniz gibi ekleye biliyorsunuz ve eklenilen metni sizin düzenlediğiniz gibi metni sizin biçimlendirdiğiniz şekilde belgeye aktarıyor. ama libreoffice'de yapamıyorsunuz. teşekkür ederim.
kobzeci

Mesaj gönderen kobzeci »

s-bayazit yazdı: Ayrıca; ekli dosyadaki örnek düz biçimlendirilmiş bir metin üstteki düzgün metni Otomatik Düzeltme Seçeneklerindeki Değiştir komutunda değer atayarak kaydettiğimde ve komutu uyguladığımda metni bozarak belgeye atıyor.

Openoffice'yi veya Word'ü incelediğinizde otomatik düzeltmeye istediğiniz gibi bir metni kenarlıklı, şablonlu, tablolu, veya biçimlendirilmiş bir metni istediğiniz gibi ekleye biliyorsunuz ve eklenilen metni sizin düzenlediğiniz gibi metni sizin biçimlendirdiğiniz şekilde belgeye aktarıyor. ama libreoffice'de yapamıyorsunuz. teşekkür ederim.
Sanırım sizin yapmak istediğiniz şey,üstteki metni bir hazır metin gibi kullanmak.

Örneğin bu metni

"buhazırmetnim" kelimesi ile otomatik değiştirilecek şekilde ayarlıyorsunuz -tıpkı bir şablon gibi- sonra da belgede bu metin parçasını kullanmak istediğiniz yerde "buhazırmetnim" yazarak o kısmı çağırmış oluıyorsunuz.

Doğru mu anlamışım?

Bunun için otomatik düzeltmeyi kullanmak enteresan bir yöntem olmuş...

Zaten şablonlar var ve sizin tam istediğiniz şey aslında "Otomatik Metin". Kısaca nasıl kullanıldığını anlatayım.

İleride kulalnmak isteyeceğiniz metin parçasını fare ile seçin

Düzenle - Otomatik metin (Ctrl+F3) ile otomatik metin iletişim penceresini açın...

Burada

1- İsim bölümüne otomatik metin parçasının ismini yazın
2- Sağ panelde Otomatik Metin düğmesinin yanındaki oka tıklayarak açılan seçeneklerden "Yeni"yi tıklayın...
otomatik metin-1.jpg
otomatik metin-1.jpg (164.43 KiB) 4577 kere görüntülendi

Bu şekilde otomatik metniniz kaydedilmiş olacak.

Eklemek istediğiniz yerde ise yine aynı yolla iletişim penceresini açın, büyük kutu içerisinde yalnızca şablonlar için veya tanımlayacağınız başka bir "Kategori" içerisinden otomatik metin parçasına çift tıklayın veya seçip ve Ekle deyin.

Bu şekilde herhangi bir belgede kullanabileceğiniz metin parçacıklarını bilgisayarınızda tutabilirsiniz.

Yardımcı olabildim mi?
s-bayazit

Ben göstermiş olduğunuz yolu kullanamadım. Ben işim gereği ofis programlarını kullanıyorum ve işim yazı yazmak 10 parmak kullanıyorum, benim belirtmiş olduğum yerden yapmış olduğum otomatik metin çok işime yarıyor, mesale metni hazırlıyorum, ona kısa yol olarak örneğin "Bu işin abc'sini öğrenmek çok önemlidir. ama bazıları abc'nin a'sını bile öğrenemiyor..." metnini yazıyorum, otomatik metin de değer olarak kısayol olarak "bia" gibi kısayol ismi yazıyorum, metni yazmam gerektiğinde sadece "bia" yazıp enter veya boşluk tuşuna bastığımda metin otomatik olarak "Bu işin abc'sini öğrenmek çok önemlidir. ama bazıları abc'nin a'sını bile öğrenemiyor..." şeklinde editöre aktarılıyor.