Özel karakterler için bul ve değiştir

sadri

Özel karakterler için bul ve değiştir

Mesaj gönderen sadri »

Merhaba.

Calc'de hazırladığım listeyi text'e dönüştürmek istiyorum. Amacım şu;

Calc'deki listeyi doğrudan web sitesine yapıştırdığım zaman ekran görüntüsündeki problem oluşuyor. Yani hücre sütunları arasında sekme karakteri oluşuyor. Bu sekme karakterini "bul ve tümünü değiştir" yöntemiyle silmek istiyorum. Ancak bul kutucuğuna sekme karakterini yazamıyorum.

Yapmak istediğim Aksaray satırındaki gibi bir işlem.
Dosya ekleri
Buldegistir.png
Buldegistir.png (44.74 KiB) 5098 kere görüntülendi
kobzeci

Re: Özel karakterler için bul ve değiştir

Mesaj gönderen kobzeci »

Merhaba,

Ben özel karakterli bul değiştir işlemini genelde şöyle yapıyorum. Özel karakter burada tab tuşunun verdiği sekme, yani ok işareti. Onu seçin, ve kopyala deyin (Ctrl+c), sonrasında bul ve değiştir penceresinde bulunacak öğe alanına Ctrl+V ile yapıştırın. Tamamını silmek istiyorsanız, değiştirilecek karakter kutusunu boş bırakın (yerine boşluk gelsin istiyorsanız boşluğa basın).

Kolaylıklar,
sadri

Mesaj gönderen sadri »

Teşekkürler.

Söylediğinizi yapmayı denedim ama olmadı. Sekme karakterini kopyala diyorum, sonra bul kutucuğunda yapıştıra tıklıyorum. Kutucukta sekme karakteri yerine boşluk karakteri oluyor. Nerede yanlış yapıyor olabilirim ki
kobzeci

Mesaj gönderen kobzeci »

Hmm. Tab sekmesiyle ilgili şöyle bir çözüm var.

Bul ve Değiştir iletişim penceresinde "Diğer Seçenekler"e tıklayın, sonrasında "Düzenli ifadeler" kutucuğunu işaretleyin, sonrasında da arama çubuğuna \t -tab sekmesinin düzenli ifade kısayolu- yazarak istediğiniz sekmeyi veya tümünü bulup&değiştirebilirsiniz.
sadri

Mesaj gönderen sadri »

Geç yazıyorum, kusura bakmayın, hafta sonu fırsat bulabildim.

ctrl+v+i tuşlarına bastım (internette arama yaptım, tab karakteri bu tuşlarla da yazılabiliyormuş) ve \t -tab yazdım. Düzenli ifadeleri de işaretledim. Değiştire tıklayınca değiştirmedi. Bir çözüm var mı aklınızda.

İşteki bilgisayarlarda MS word, evde Libreoffice yüklü. Microsoft word'de yapabildiklerimi burada da yapmak istiyorum. Türkçe Libreoffice yardım kaynakları, MS word kadar zengin değil maalesef.

"Düzenli ifadeler" (regular expression) çevirisi de pek uygun değil gibi. Libre office'de bazı çeviri eksiklikleri gördüm. Çeviri sitesine girip ilk fırsatta düzenlemek istediklerim var.
Kullanıcı avatarı
Hamurcu
İşletim Sisteminiz: Windows 10/11 - Pardus Linux
LibreOffice Sürümü: 7.x

Mesaj gönderen Hamurcu »

Merhaba,

Kobzeci'nin söylediği öneri tamda bu işler için doğru öneridir.

İçerisinde TAB karakterlerini kullandığımız aşağıdakine benzer bir metin olsun.
BulDegistir1.png
BulDegistir1.png (34.17 KiB) 5014 kere görüntülendi
Şimdi bu TAB karakterlerini * karakterleri ile değiştirelim.
BulDegistir2.png
BulDegistir2.png (43.74 KiB) 5014 kere görüntülendi
Kolay gelsin.
sadri

Mesaj gönderen sadri »

Sorunu hallettim. Çek teşekkür ederim.