LibreOffice Calc. Makro Ata

Makrolar ve Basic programlama dili özel bölümü
Fatma Özcan
İşletim Sisteminiz: Windows 10 Enterprise
LibreOffice Sürümü: LibreOffice 6.2

LibreOffice Calc. Makro Ata

Mesaj gönderen Fatma Özcan »

Merhaba,
LibreOffice Calc'ta bir butona makro atadığımda dosyayı kapatıp tekrar açınca atamanın iptal olduğunu görüyorum. Her seferinde yeniden makro atamam gerekiyor. Sebebi ne olabilir, nasıl çözebilirim? Yardımcı olabilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
Hamurcu
İşletim Sisteminiz: Windows 10/11 - Pardus Linux
LibreOffice Sürümü: 7.x

Re: LibreOffice Calc. Makro Ata

Mesaj gönderen Hamurcu »

Merhaba,

Ayni konu başlığını farklı yerlerde açmaman lazım forumun anlaşılırlığını bozuyor.

İsteğini aşağıdaki şekilde yapabilirsin.

1. Yeni bir Calc dosyası oluşturun veya mevcut bir dosyayı açın.
2. Araçlar --> Makrolar --> Makroları düzenle menüsünü seçin. Ekrana aşağıdaki pencere gelecektir.
makro2
makro2
makro2.png (48.73 KiB) 5375 kere görüntülendi
3. Bu pencerenin sol tarafında 3 ana bileşen göreceksiniz. Bunlar sırasıyla

a. Makrolarım ve iletişim ögelerim : Özetle bu başlık altında tanımlayacağınız makrolar sadece bu bilgisayardaki LibreOffice Calc'ın kütüphanesine eklenir ve bu bilgisayarda açılacak tüm dosyalarda o makro olmasa bile çalışır.

b. LibreOffice Makroları ve İletişim Ögeleri : Bu başlık altında standard LibreOffice tarafından tanımlanmış hazır makrolar yeralır ve tüm LibreOfficelerde standard olarak hazır gelmektedir.

c. deneme.ods veya sizin dosya adınız : Bu seçenek altına yerleştireceğiniz makrolar sadece bu dosya içerisinde çalışacaktır ve başka bir bilgisayardaki LibreOffice ile açılsa dahi kendi makrosunu kendi içerisinde götürdüğü için çalışacaktır.

4. Tavsiyem 3. maddenin c. bendinde anlattığım bölümde makroları tanımlamanızdır. Bunun için sırasıyla ekranın solundaki dosya adınızın göründüğü seçeneği işaretleyip Araçlar --> Modül seç menüsünü seçin. Ekrana aşağıdaki iletişim kutusu gelecektir.
makro1<br />makro1
makro1
makro1
makro1.png (12.53 KiB) 5375 kere görüntülendi
5. Ekrana gelen Basic Makro Düzenleyici penceresinde dosya adınızın içindeki Standard 'ı seçin ve Yeni butonuna basın. Modül adı olarak Module1 verin ve tamamlayın.

6. Sonrasında ekranın solunda dosya adınızın altındaki Standard'ın altındaki Module1'e çift tıklayın ve ekranın sağında açılan editör içerisinde makronuzu yazın. (Madde 2'deki ekran görüntüsüne bakınız)

7. Son olarak dosyanızı kaydetmeyi unutmayın.

Umarım işinize yarar.
Fatma Özcan
İşletim Sisteminiz: Windows 10 Enterprise
LibreOffice Sürümü: LibreOffice 6.2

Re: LibreOffice Calc. Makro Ata

Mesaj gönderen Fatma Özcan »

Merhaba,
Makro konu başlığını, soruyu Libre başlığı altında yazdıktan sonra gördüm. Daha doğru bir konum olacağını düşünerek oraya yazdım tekrar. Bundan sonra dikkat edeceğim.
Belirttiğiniz şekilde adımları uyguladım ve sorun çözüldü. İlginiz ve yardımınız için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.