1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Windows'ta LibreOffice Kurulumu

Gönderilme zamanı: 04 Ağu 2012, 03:52
gönderen sabriunal
Kurulum sürecine başlamadan önce bir Windows sisteminde LibreOffice kurulumu için önceden gerekli olan Sistem Gereksinimlerin sayfasına bakın.

Kurulmuş önceki LibreOffice sürümlerini kaldırmak zorunda değilsiniz. Eğer var olan bir LibreOffice kurulumunuz varsa tercihlerinizin tümü korunarak yeni sürümünüze aktarılacaktır.

Tercih ettiğiniz LibreOffice kurucusunu indirin (yaygın kullanılan dil seçimi için “ install_multi” veya kullanılabilir dillerin tamamı için “ install_all” indirin). Kurucuyu seçtiğiniz dizine kaydedin. Örneğin, masaüstünüz mükemmel bir yerdir.

Seçilen dizini girin ve kurucuyu çift tıklayın. LibreOffice ürününün bilgisayarınıza kurulacağını söyleyen bir iletişim kutusu açılır.

"İleri"yi tıklayın.
Resim
İletişim Kutusu #1: Kurulum Hazırlığı

Kullanıcı ve Kurum adı girmenizi isteyen bir iletişim penceresi göreceksiniz. Bu bilgi yazar bilgisi gibi dosyaya eklenir (LibreOffice'i kullanırken bu seçeneği etkinleştirirseniz). Tamamen isteğe bağlıdır. İsterseniz adınızı giriniz veya boş bırakınız. Daha sonra "Araçlar" ->"Seçenekler"->"Kullanıcı Verisi" yolunu kullanarak bu bilgileri değiştirebilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki tüm kullanıcıların bu LibreOffice kurulumuna erişip (Bu varsayılan seçimdir) erişmeyeceğini de ayarlayabilirsiniz. Bir seçim yapın.

Hazır olduğunuzda "İleri"yi tıklayın.
Resim
İletişim Kutusu #2: Kullanıcı Bilgi Girişi

Standart veya Özel kurulum seçeneklerinden birini seçmenizi isteyen başka bir iletişim kutusu açılır.

Varsayılan kurulumu (Standart) istiyorsanız yalnızca “İleri”yi tıklayın.

Eğer özel seçimler yapmak istiyorsanız “Özel”i tıklayın ve “İleri”yi tıklayın.
Resim
İletişim Kutusu #3: Standart ve Özel Kurulum Seçimi

Eğer özel bir kurulum seçerseniz kurulacak LibreOffice bileşenlerini seçeceğiniz bir iletişim kutusu görürsünüz. Açılan kutuları açın ve seçimlerinizi yapın.

Bu noktada, yüklenmesini istediğiniz dil paketlerini seçebilirsiniz. İngilizce ve işletim sisteminizin dili varsayılan olarak seçilecektir. Bir de varsayılan olarak seçilen tüm sözlükler. Bunlardan sadece ihtiyacınız olanı seçmek isteyebilirsiniz. İstenmeyen eklentilerin de seçimini iptal edebilirsiniz. Seçiminizi yapın ve "İleri"yi tıklayın.
Resim
İletişim Kutusu #4: Kurulum Özelleştirmesi

Microsoft Office belgelerinin LibreOffice ile açılıp açılmayacağını seçmenizin isteyen başka bir iletişim kutusu açılır. Varsayılan olarak bu özellik etkinleştirilmemiştir. Gelecekte Microsoft Office belgelerini açmak için LibreOffice kullanmak istiyorsanız üç kontrol kutusunuda işaretleyin.
Resim
İletişim Kutusu #5: Dosya Türü Eşleştirmesi

LibreOffice'i açmak için masaüstünüze bir kısayolun yerleştirilip yerleştirilmeyeceğini soran başka bir iletişim kutusu açılır. Varsayılan seçenek kısayol oluşturulmasıdır.

Seçiminizi yapın ve “Yükle"yi tıklayın.
Resim
İletişim Kutusu #6: Masaüstü Kısayol Oluşturma

Kurulum sürecini gösteren başka bir iletişim kutusu açılır. Kurulum birkaç dakika sürebilir. Burası kurulumu iptal etmek ve durdurmak için son noktadır.
Resim
İletişim Kutusu #7: Kurulum Süreci Göstergesi

Kurulum süreci tamamlandığında LibreOffice’in kurulduğunu bildiren son iletişim penceresi açılır. “Bitir”i tıklayın.

Artık LibreOffice kullanıma hazır.

LibreOffice'i başlatmak için ya masaüstünüzdeki kısayolu çift tıklayın (eğer tercih etmişseniz) ya "Başlat"ın altındaki "Tüm programlar"a bakın ve "LibreOffice x.x" (x.x sürüm numarası) dizinini seçin ve kullanmak için istediğiniz bileşeni açın.

Re: Windows'ta LibreOffice Kurulumu

Gönderilme zamanı: 11 Mar 2013, 17:19
gönderen ayhanyalcinsoy
Aynı şekilde bu yazıyı da LibreOffice web sitesinden çevirip eklemiştim.

İyi çalışmalar...