Nasıl: Binlik (.) ve Ondalık (,) ayırıcılarını değiştirmek

Cevapla
kobzeci
Mesajlar: 263
Kayıt: 01 Ağu 2012, 10:07

Nasıl: Binlik (.) ve Ondalık (,) ayırıcılarını değiştirmek

Mesaj gönderen kobzeci »

Merhaba,

Bilindiği gibi Türkçe'de binlik ayırıcı olarak nokta (.) ve ondalık ayırıcı olarak da (,) kullanılmakta. Yurt dışındaki ülkelerde ise ör. Amerika, tam tersi şekilde binlik ayırıcı olarak (,) ondalık ayırıcı olarak ise (.) kullanılmakta.

Bu durum dosya değişimlerinde yerele göre ayarlanmakta ve sorun olmamakta, fakat bazı yazılımların verdiği çıktılarda bu biçim sorunu kullanıcıların canını sıkmakta, rakamlar metin olarak algılandığı için hesaplama yapılamamakta. Bu sorun Türkiye'deki LibreOffice Calc hem de Excel kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı bir sorun.

Çözümüne gelirsek. Diyelim ki bir muhasebe yazılımından veri çektiniz ve hücrelerdeki biçimlendirme 730.14 gibi ve bu hücre sayı olarak algılanmıyor ve hesaplamalara dahil edilmiyor...

Verilerin olduğu sütunu seçin, sonrasında menüden - Veri - Metinden Sütunlara yoluyla açılan iletişim penceresinden alanlar bölümündeki hücre önzilemesine tıklayın ve "Sütun türü" İngilizce (ABD) olarak seçin ve Tamam'a basın, böylece bu sütundaki veya seçili alandaki hücrelerdeki rakamlar artık sayı olarak algılanacak ve hesaplama yapabileceksiniz. Excel kullanıcıları da benzer şekilde Metinden Sütunlara- gelişmiş yoluyla nokta ve virgül ayraçlarının yerlerini değiştirebilir. Bence en yi çözüm bu.
LibreOffice'de ondalık ve binlik ayracını değiştirmek
LibreOffice'de ondalık ve binlik ayracını değiştirmek
LibreOffice-Ondalık-Binlik-ayrac-degistirme.jpg (127.56 KiB) 2980 kere görüntülendi
Bunun birkaç yolu daha var, bir diğeri ilgili hücreleri seçip sağ tıklayarak Hücreleri Biçimlendir - bölümünde Dil seçeneğini İngilizce ABD seçmek (ama bendeki sürümde bu çalışmadı, denemek olmadı hata kaydı girmek gerekebilir)

Şayet sürekli bu tür dosyalarla çalışıyorsanız ve bu biçimde çalışmaya devam etmek istiyorsanız menüden Araçlar- Seçenekler- LibreOffice - Dil Ayarları - Diller yolunda "Ondalık Ayırma Anahtarı" yolundan dil seçerek ayraçlarınızı uygulama genelinde değiştirebilirsiniz.
Seyyar Diyari
Mesajlar: 9
Kayıt: 23 Eki 2020, 15:14
İşletim Sisteminiz: Ubuntu & Windows
LibreOffice Sürümü: 7.1.5.2
İletişim:

Re: Nasıl: Binlik (.) ve Ondalık (,) ayırıcılarını değiştirmek

Mesaj gönderen Seyyar Diyari »

Şu konudaki NoktaylaTopla() fonksiyonunu ondalık ayracı nokta olduğu halde aralık toplamada kullanabilirsin viewtopic.php?p=3249#p3249
Cevapla