iki tablodaki ortak olan verileri bulma

Kullanıcı avatarı
Hamurcu
İşletim Sisteminiz: Windows 10/11 - Pardus Linux
LibreOffice Sürümü: 7.x

Re: iki tablodaki ortak olan verileri bulma

Mesaj gönderen Hamurcu »

cengo488 yazdı:sizin libraoffice sürümünüz nedir benimki 5.1.5.2
5.x sürümleri arasında farketmemesi lazım ama yinede siz son sürümü indirip kurun birde öyle deneyin.

Ayrıca eğer imkanınız varsa başka bir PC'de kurulu LibreOffice Calc ile size gönderdiğim dosyaları açıp dener misiniz.
cengo488

Mesaj gönderen cengo488 »

başka bilgisayarlarda denedim onlardada açmadı bakalım yarın sabah öyle yapacaz artık
kobzeci

Mesaj gönderen kobzeci »

ilgili hücrede ### mı çıkıyor?

Araçlar - Seçenekler - LibreOffice Calc - Görünüm yolunda Göster bölümünde Formüller üzerinde tik varsa kaldırın.
cengo488

dediğiniz gibi tik tıklı değildi. hücrede formül karşılığı #YOK diye geliyor.Ayrıca başka bilgisayarlarda libraoffice en son sürümünü kurdum formül onlardada çalışmadı.
kobzeci yazdı:ilgili hücrede ### mı çıkıyor?

Araçlar - Seçenekler - LibreOffice Calc - Görünüm yolunda Göster bölümünde Formüller üzerinde tik varsa kaldırın.
Kullanıcı avatarı
Hamurcu

Mesaj gönderen Hamurcu »

Eğer sizin için bir sakıncası yoksa bana özel mesaj olarak Ammyy/Teamviewer veya benzeri bir programla bilgisayarınıza uzaktan bağlantı verirseniz bağlanıp kontrol ederim.

İyi çalışmalar.
cengo488

İyi akşamlar uzun uğraşlar sonucunda sorunumu çözen Hamurcu Bey'e teşekkür ederim.Sorunun çözümüne gelecek olursak formül doğru.Fakat Libraoffice formülleri çalıştırmak için bilgisayarınızda Javanın yüklü olması gerekiyor.Java yüklüyse ve hala formül çalışmıyor ise Ataçlar-->Seçenekler-->LibreOffice Calc-->Hesaplamalar-->Genel Hesaplamalar dan "Enable wildcards in formulas" seçiyoruz. Daha sonra bir üstündeki "Arama ölçütleri= ve <>tüm hücreler ile eşleşmelidir." yazan yerin tiki varsa üzerinden tiki kaldırıyoruz. Ve sonuç benim sorunum çözüldü istediğim verileri düzgün bir şekilde getirdi.
Buradan Hamurcu Bey'e tekrar teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
Hamurcu

Mesaj gönderen Hamurcu »

İşine yaradığına sevindim.

Ufak bir ekleme yapayım.

Eğer aranacak bilgi tek başına bir kelime ise ve önünde arkasında başka harf/rakam/sembol yoksa bu durumda cengo488'in anlattığını yapmasanızda çalışır.

Ancak bir cümle içinde herhangi bir kelimeyi veya heceyi arayacaksanız (Bu örnekte öyle) o zaman cengo488'in tarif ettiğini yapmanız ve wildcards dediğimiz * ? # gibi arama fonksiyonları içinde çeşitli anlamları olan sembolleri aktif etmeniz gerekir.

Örneğin;

KAYSERİ İÇ ANADOLU BÖLGESİNDEDİR cümlesinde ANA kelimesini aramak için *ANA* demeniz gerekir.

Bunun anlamı ANA kelimesinin önünde ve sonunda belirsiz uzunlukta başka karakterlerde var demektir.

İşte cengo488'in anlattığı seçenek bu wildcards dediğimiz sembolleri aktif edecek ve DÜŞEYARA / YATAYARA / ARA fonksiyonları içerisinde kullanılır hale getirecektir.
cengo488

Merhaba,
tekrar ben.Bir sorum daha olacaktı size; bu örnek üzerinden anlatmat gerekirse il yazmayıp "marmara" olarak arama yaptığımda arama tablomda 2 tane marmara olduğu için formül 2 değerden herhangi birini getiriyor. ben marmara yazdığımda bursanın değil istanbulun plakayı getirtmek istiyorum.
Benim tablomdada aynı dosya numarasından birden fazla var ve tutarları da farklı. doğru tutarı nasıl getirtebiliriz.
Hamurcu yazdı:Merhaba,

Örnek olması ve denemeniz için başka bir dosya gönderiyorum.

Lütfen bu dosyadaki B1 hücresine şehir adlarını girerek plakasını bulup bulmadığını deneyin.
duseyara1.png
duseyara2.png
Kullanıcı avatarı
Hamurcu

Mesaj gönderen Hamurcu »

Aranacak bilgilerin hangisi doğru bunu DÜŞEYARA fonksiyonu bilemez.

Eğer aynı bilgi birden fazlaysa, bilgiler alfabetik sıradaysa ve DÜŞEYARA'nın son parametresi DOĞRU() ise bu ilk rastladığı değeri, YANLIŞ() ise son rastladığı değeri verecektir.

Eğer aradaki satır doğruysa buna DÜŞEYARA'nın yapabileceği bir şey yok maalesef.
cengo488

peki iç içe iki tane düşeyara yapsak hem dosya no hem tutarı aynı anda arasa olmaz mı yada eğer formülünü kullansak işe yarama olasılığı nedir? Mesela dosya no ya göre arama yapıp tutar getiriyorya getirilen tutar tablo1deki tutarla eşleştime yapılamaz mı?