iki tablodaki ortak olan verileri bulma

cengo488

iki tablodaki ortak olan verileri bulma

Mesaj gönderen cengo488 »

s.a arkadaşlar benim bir sorum olacaktı.İki tane excel tablom var bu iki tablomda ortak olan dosya no adı altında ortak verim var.ikinci tablomdaki dosya numarasını hücreyi Veri--»Metinden Sütunlara diyerek parçaladım. bu şekilde ikinci tablodaki dosya numarasını hücrelere aktardım.
Bu verileri dosya numaraları baz alarak iki tabloda arama yapıp ortak olanları bir yerde listeleyip ortak olmayanları ayrı listeleyen bi libreoffice formülü arıyorum.düşeyara ile denedim fakat veri bulamadım.
En son cengo488 tarafından 06 Mar 2017, 11:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Hamurcu
İşletim Sisteminiz: Windows 10/11 - Pardus Linux
LibreOffice Sürümü: 7.x

Re: iki tablodaki ortak olan verileri bulma

Mesaj gönderen Hamurcu »

Eklediğiniz örnek dosyanın 2. sayfasındaki veriler içerisinde DOSYA NO ayrılmış durumda değil.

Tam olarak istediğiniz nedir anlayamadım doğrusu.

Tablo1 ve Tablo2 adında 2 tablonuz var ve bu tablolar arasında ortak alan dediğiniz DOSYA NO sütunu yok.

Daha net bir şekilde ihtiyacınızı anlatırsanız yardımcı olabiliriz.
cengo488

öncelikle cevap yazdığınız teşekkürler. Benim amacım tablo1 e tablo2 de bulunan Tutarları tablo1 e getirmek iki tabloda ortak veri birtek dosya numaralrı. fakat tablo2de dosya numaraları açıklama sütununun içindeydi. bende dosya numarasını ortaya çıkarmak için sütunu parçalara ayır dedim.dosya numaraları geldi fakat farklı farklı yerlere dağıldı. Dosya no baz alarak tablo2 yi arayıp dosya noyu bulacak ve o dosya no ya karşılık gelen tutarı bulup tablo1de dosya no sütununun yanına getirecek.Olayı bilmem anlatabildim mi :|
Kullanıcı avatarı
Hamurcu

Mesaj gönderen Hamurcu »

Merhaba,

İlk olarak yapmanız gereken şey şu;
Tablo2'deki TUTAR sütununu (Sizin tablonuzdaki D sütunu) listenin en sağına (AV sütununa) taşımanızdır.

Bu sayede aranacak bölgenin en sağında verilecek değerler olmasını sağlamalısınız.

Sonrasında aşağıdaki işlemi yapmalısınız.

Tablo1'deki Q12 hücresine aşağıdaki formülü girin ve aşağı doğru çekerek çoğaltın.

Kod: Tümünü seç

=DÜŞEYARA(N12;tablo2.$J$3:$AV$267;39;YANLIŞ())
Bu formüldeki;
  • N12 : Aranacak bilgi
  • tablo2.$J$3:$AV$267 : Aranacak bölge
  • 39 : Arama hangi satırda bulunduysa, Aranacak bölgenin 39 nolu sütunundaki ve bulunduğu satırdaki bilgiyi vermesi gerektiği
  • YANLIŞ() : Aranacak bölge içerisinde, aranan bilginin sütun olarak verilecek bilgiden daha önce olacağını (Yani sıralı olduğunu)
tanımlamaktadır.

Burada YANLIŞ() yerine DOĞRU() kullanırsanız bu durumda sütunları alfabetik sıralamanız gerekecektir.
cengo488

hocam veriyi elimde olmayan sebeplerden dolayı geri çekmek durumunda kaldım.Şimdi sizin dediklerinizi yaptım fakat değer olarak istediğim veri gelmedi.Daha doğrusu hiç veri gelmedi. formülü dediğiniz yere koyup çalıştırdım sonuç #YOK geldi.Eğer sizin tabloda formül çalışıyorsa gönderebilirseniz memnun olurum.Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Hamurcu

Mesaj gönderen Hamurcu »

Merhaba,

LibreOffice'de genel olarak arama fonksiyonları aşağıdaki mantıkla çalışırlar.

=ARA(Aranacak_Değer; Aranacak_Alan;Sonuç_Alanı)

=DÜŞEYARA(Aranacak_Değer; Aranacak_Alan; Sonuç_Sütun_No; Sıralılık_Durumu)

=YATAYARA(Aranacak_Değer; Aranacak_Alan; Sonuç_Sütun_No; Sıralılık_Durumu)

Aranacak_Değer : Aramak istediğiniz sayı/yazı veya alan
Aranacak_Alan : Tek 1 sütun veya satırdan oluşan bölge
Sonuç_Alanı : Tek 1 sütun veya satırdan oluşan bölge
Sonuç_Sütun_No : Özellikle YATAY ve DÜŞEY aramada Aranacak_Değer'in ve Sonuç'un içinde bulunduğu toplam alanda Sonuç'un hangi numaralı sütunda/satırda olduğunu belirler
Sıralılık_Durumu : Doğru() veya Yanlış() olarak girilir ve aranacak bölgede aranan sütun/satırla sonuç sütun satır'ının birbiri ardına olup olmadığını belirler.

Sizin örneğinizde bu fonksiyonların kısmi çalışma veya çalışmama sebebi ise aranacak bilginin, aranan bölgedeki ilk sütunda olmamasından kaynaklanmaktadır.

Size tavsiyem tablo2'deki içinde Dosya No'sunu barındıran hücrelerdeki bilgileri hiç bölmemeniz ve tek sütun olarak tutmanız.

Örneğin;

tablo2'deki F sütunundan AU sütununa kadar olan tüm hücreleri birleştirip sadece F hücresei olarak tutun. Doğal olarak TUTAR sütununu da G sütununa taşıyın.

tablo2 A'dan G'ye kadar toplam 7 sütundan oluşsun ve F sütunu oldukça geniş karmaşık bir metin içersin.

Şimdi F sütunu içerisindeki Dosya No'larını bulup karşısındaki (G sütunundaki) TUTAR'ları bulmak için;

=DÜŞEYARA(N12; tablo2.$F$3:$G$267;2;YANLIŞ() )
Kullanabilirsiniz.

LibreOffice'deki arama fonksiyonları aranacak bölgenin ilk sütun/satırında arama yapmaktadır.

İyi çalışmalar.

Not: Eğer daha önce bahsettiğiniz tablonun sütunlara ayrılmamış hali varsa onu bana gönderin deneyelim.
cengo488

hocam peki bunu parça al formülü ile yapabilirmiyiz. Yani Karmaşık metin içeren hücre içinde tablo1 de olan dosya numarasını hücrede aratıp farklı bir hücreye getirtebilirmiyiz.böylellikli karmaşik olan hücreden dosya numarasını bulduğumuz için aramayı daha rahat yapabilirmiyiz.?
Kullanıcı avatarı
Hamurcu

Mesaj gönderen Hamurcu »

Normalde sende tablo1 yok ve sen karmaşık durumda olan talo2'den tablo1'i mi oluşturmak istiyorsun

yoksa

her 2 tabloda elinde var ve tablo1'deki dosya numarasını tablo2'de bulup karşısındaki tutar bilgisini mi almak istiyorsun?
cengo488

aynen hocam her 2 tabloda elimde var ve tablo1'deki dosya numarasını tablo2'de bulup karşısındaki tutar bilgisini almak istiyorum.dosya orjinalini yükledim.
Dosya ekleri
tablolar.xls
(343.5 KiB) 598 kere indirildi
Kullanıcı avatarı
Hamurcu

Mesaj gönderen Hamurcu »

Merhaba,

Gönderdiğiniz orijinal dosyada aşağıdaki işlemleri yaptım ve kaydederek size ek'te gönderiyorum.
  • 1. Sayfa2'deki TUTAR sütununu tablonun en sağına taşıdım.
    2. tablo1'deki S sütununa aşağıdaki kod'u ekledim.

=DÜŞEYARA("*"&N12&"*";$Sayfa2.$O$1:$P$266;2;YANLIŞ())
Burada Aranan_Değer olarak "*" & N12 & "*" kullandım. Bunun sebebi N12'deki aranacak dosya numarasının önünde ve arkasında fazladan başka karakterlerin olabileceği.

Gönderdiğim dosyayı bir inceleyin varsa bir problem yardımcı olurum.

İyi çalışmalar.
Dosya ekleri
tablolar.ods
Tablolar.ods
(59.45 KiB) 580 kere indirildi