Şekille hesap

fahrettin

Şekille hesap

Mesaj gönderen fahrettin »

Merhabalar... Libre ofis hakkında pek bilgim yok, yani basit kullanıcıyım. Şimdi bir sorum olacaktı sizlere, kare bir kutu düşünün ve bu kutunun her parçası bir rakama denk gelsin. Şekille rakam orantılı olmak zorunda değil. Diyelim kutunun değeri 115 TL . Bu arada kutunun her parçası farklı bir fiyat.

Şimdi ben kare şeklindeki kutudan her bir parçayı, sağdaki seçenekle - butonla çıkarsam aşağıdaki toplamdan da onun çıkmasını istiyorum. Ama sadece şekille. Şimdi sağdaki ekle - çıkar seçenek sayısı da 15 seçmeli olacak şekilde bir formüle ihtiyacım var, yardım ederseniz çok sevinirim.

Not: Ekle - çıkart seçeğinden ben bir parçayı çıkardığımda rakamda düşerken o şekilde de o çıkarılan rakamı temsil edecek olan kısmın da çıkması lazım.
fahrettin

Re: Şekille hesap

Mesaj gönderen fahrettin »

Ya da şöyle diyeyim. Benim misalen 15 parçadan oluşan bir ürünüm var. Müşterinin isteğine göre bu ürün 5 parçada da 15 parçada da satılabiliyor. X müşteri dedi ki, bana vereceğin üründe şu özellik olsun şu olmasın. Bu durumda ben, müşterinin isteğine göre 1,2 ve 8. parçayı 0 TL olarak yazıyorum ama diğerlerine parçaya göre TL Tutarını belirliyorum. Yani sol tarafta 1 den 15 e kadar alt alta seçenekler ve onların hemen karşılıkları var, en altta ise toplam tutar var. 1 den 15 e kadar sol tarafta alt alta seçenek ve karşılıkları da olabilir veya açılır bir kutuda ben hangisini seçersem diğer kısımda seçtiğim görünür. Arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim, ben epey uğraştım, ders vs dinledim ama şu an için bunu öğrene bilmemin imkanı yok gibi.
darbe
İşletim Sisteminiz: windows 7
LibreOffice Sürümü: 4.1.0.3

Mesaj gönderen darbe »

Ilk okudugumda cok garip gelmisti. Ama tekrar tekrar okuyunca neden olmasin dedirtiyor. Mesela ogretmenler ogrecilere bir kac sinav yaptiktan sonra sinavlarin hepsini alarak ogrencilerin performansini yada ogrencilerin hepsini alarak sinavlara gore ortalama basari belirlenebilir. En guzel tarafida ogretmen bunun icin sifir kod yazarak yapiyor olmasi (bircok insanin ilgisini cekecek ve kullandiracaktir.) Herkese kendi meslegine gore ilginc seyler ortaya cikarip paylasabilirler.
kobzeci

Mesaj gönderen kobzeci »

Anladığım kadarıyla tıklamayla seçilebilen bir form yapmak istiyorsunuz. Bu formda yaptığınız seçimlerden ise bir toplam işlemi istiyorsunuz.

Bu form denetimleri ve basic makrolarla yapılabilecek bir şey gibi duruyor. Ne yazık ki bu konuda teknik bilgim yok. Makro ve form denetimi konusunda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir belki...