Impress Kullanım Kolaylığı Hakkında

utkb
İşletim Sisteminiz: Ubuntu
LibreOffice Sürümü: 4.3

Impress Kullanım Kolaylığı Hakkında

Mesaj gönderen utkb »

Merhaba,

Forum çok kullanılmasa da bütün üstadlar burayı izliyor sanırım. Bu yüzden dil kolaylığı açısından, hata/istek bildirimi yapmadan önce size yazmak istedim.

Araştırma görevlisiyim ve sadece Ubuntu üzerinde LibreOffice kullanıyorum. LibreOffice gelişimini görmek, beni çok sevindiriyor. Writer ve Calc inanılmaz kolay geliyor artık. Ancak uzun zamandır denememe karşın Impress'i bir türlü kolayca kullanamıyorum. Şimdi ben çok teknik bilgim olmasa da bilişim okur yazarı, iyi kötü yolunu bulabilen, sorun yaşadığında araştırıp çözebilen biriyim. Ancak Impress beni çok zorluyor. (7.0 sürümünü kullanıyorum.)

Sorun bende mi diye düşündüm çok ancak açık kaynak OnlyOffice Sunum yazılımını deneyince, bu yazılımın inanılmaz kolay olduğunu gördüm.

Sorunlarımı maddeler halinde yazmak istiyorum. Hepsini buraya yazacağım ancak ayrı başlıklar halinde tartışılmasını isterseniz söyleyebilirsiniz.

1) Standart metin kutusuna tıklamak çok zor. Sadece metin eklemek için tıklayın yazısına tıklanabiliyor. OnlyOffice'te metin kutusunun herhangi bir yerine tıklamak metin düzenlemesini başlatıyor. Ayrıca örneğin maddeler halinde yazıyorsunuz. Maddenin bir boş. Tekrar o sunum sayfasına gelip boş maddeyi düzenlemek için madde iminin önündeki çok küçük bir alana tıklamanız gerekiyor. Bu çok zor. Siz ne düşünüyorsunuz? Anlatamadı isem resim de atabilirim yarın.

2) pptx Uyumluluk Sorunu: Libreoffice uyululuk konusunda çok gelişti, yazıtipi eksiği yoksa hiç kayma olmuyor. odt dosyasını pptx olarak kaydettiğinizde ve MicrosoftOffice'te hiç düzenleme yapmadan yine LibreOffice ile açtığınızda Slayt Düzenleri şaşırıyor, yazı tiplerinin rengi beyaz ise siyaha dönüyor. Bu biliyorum Ooxml dosya biçimi sorunu, ama gerçek hayatta da pptx'i çok kullanıyorum. Aynı şekilde gelen dosyaları da açmam zor oluyor.

3) Sunum tasarımı sonradan değiştirildiğinde "Sunum Düzeni" saçmalıyor. Birbiri ile uyumlu sunum düzenleri yok. Farklı bir arkadaşımdan gelen sunumu kendi sunumum ile birleştirmeye çalıştığımda ortalık karışıyor. Bu yüzden hepsini kendi oluşturduğum sunuma teker teker kopyalamak zorunda kalıyorum.

Bunlar için hata/istek kaydı oluşturmak istiyorum. Bugzilla mı kullanayım başka bir yer mi, sizin ekleyecekleriniz ve önerileriniz var mı?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Düzeltme: Yazım Yanlışları