Yazıyı sayfalara bölerken sorun yaşıyorum.

alpernsalh

Yazıyı sayfalara bölerken sorun yaşıyorum.

Mesaj gönderen alpernsalh »

Merhaba.

Öncelikle forumda yeniyim, oldukça hoş bir forum olduğunu söylemeliyim. Öğrenciyim, evdeki bilgisayarları LibreOffice yazılımına ve yavaş yavaş Linux sürümlerine geçirmek istiyorum. Öncelikle evdeki kişilere kullanımı anlatmak için denemeler yapıyorum. Burada bir sorunla karşılaştım.

Writer ile bir araştırma ödevi oluşturmak istedim. Bu nedenle http://tr.wikipedia.org/ sitesindeki LibreOffice sayfasını temel aldım. (https://tr.wikipedia.org/wiki/Libreoffice) Gördüğünüz gibi mevcut sayfada bir adet tablo bulunmakta. Bu tabloyu oluşturduğumda sondaki iki satır bir sonraki sayfaya taşıyor. Ben de Bileşenler başlığını bir sonraki sayfaya taşımak istedim. Normalde bunu Microsoft Word kullanırken Enter tuşuyla satır atlatarak yapabiliyorduk. Writer'da denediğimde Bileşenler başlığı birinci sayfanın sonundan ikinci sayfanın ortasına atlıyor. Ben görünümün düzgün olması açısından ikinci sayfanın üst kısmında olmasını istiyorum. Başlığı üçüncü sayfaya aldığımda bir problem olmamakta, orada olması gerektiği gibi duruyor.

Resim

Durumu açıklaması için oluşturduğum dosyayı ek olarak mesaja ekliyorum. Aynı zamanda bir adet de dosya paylaşım sitesinden link ekledim. Dosyayı açtığınızda durumu fark edebileceksiniz.

Dosya: http://www.dosya.tc/server21/ZyStod/Lib ... v.zip.html
Dosya paylaşım sitesi .odt dosyasını yüklememe izin vermediği için .zip dosyası olarak yükleme durumunda kaldım.

İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit
LibreOffice: 4.1.4.2
Dosya ekleri
LibreOffice Ödev.odt
Writer'da başlık yerleşimi.
(50.24 KiB) 204 kere indirildi
yusufbolu
İşletim Sisteminiz: linux mint 17
LibreOffice Sürümü: 5

Re: Yazıyı sayfalara bölerken sorun yaşıyorum.

Mesaj gönderen yusufbolu »

"Bileşenler" yazısından önce birçok kez enter'a basılmış. birinci resimde görüldüğü gibi.
Bu satırların hepsini silin. ikinci resimde olduğu gibi olacak.
"bileşenler" yazısını başına tıklayıp, imleç oaradayken Ekle menüsünden "break" ekleyin. üçüncü resimde olduğu gibi.
Sonuçta "bileşenler" başlığı ikinci sayfanın başına gelecek. dördüncü resimde olduğu gibi.
Not: Türkçe menüde manual break için ne diyor bilmiyorum.

Resim
alpernsalh

Söylediklerinizi uyguladığımda (Ekle > Elle sonlandır...) istediğimi yapabildim, teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
sabriunal
İşletim Sisteminiz: Ubuntu, Fedora, Linux, Manjaro
LibreOffice Sürümü: Her zaman güncel

Mesaj gönderen sabriunal »

Bir sayfa veya bölüm bitince, yeni sayfayı Ctrl+enter tuş kompinasyonu ile başlatırsanız faydasını görürsünüz :)
alpernsalh

yakusha yazdı:Bir sayfa veya bölüm bitince, yeni sayfayı Ctrl+enter tuş kompinasyonu ile başlatırsanız faydasını görürsünüz :)
Bu çok pratik bir çözüm oldu, teşekkürler :)