Formül Kopyalama

ysfemr
LibreOffice Sürümü: 3.5.4.2

Formül Kopyalama

Mesaj gönderen ysfemr »

Merhaba arkadaşlar,

Libreoffice 5.1.6.2 sürümünü kullanmaktayım. Sizlerden istediğim yardım konusu şu şekilde sayfada oluşturduğum formül 702. satıra kadar gelmekte ve doğru veriyi almaktayım. Aynı formülü başka bi sayfada kopyaladığımda yine 702. satır olarak algılıyor halbuki o sayfada veriler 200.satırda bitiyor, yapmak istediğim kopyaladığım formülün kopyalanan sayfadaki verilerin bittiği son satıra kadar alması yani bi sayfada 100. satır diğer bi sayfada 500. satır diğer bi sayfa 1000. satır gibi sayfa dan kastım farklı libre office dosyaları
Kullanıcı avatarı
Hamurcu
İşletim Sisteminiz: Windows 10/11 - Pardus Linux
LibreOffice Sürümü: 7.x

Re: Formül Kopyalama

Mesaj gönderen Hamurcu »

Merhaba,

2 Ayrı Calc Dosyasını da açtıktan sonra;

İlk dosya aşağıdaki gibi olsun;
formul1
formul1
formulkopyala1.png (18.02 KiB) 3662 kere görüntülendi
Bu tablodaki herhangi bir satırdaki formülü Kopyala (CTRL+C) yapın.

Sonrasında aşağıdaki gibi diğer dosyada uygun olan yere yapıştırın (CTRL+V).

Problemsiz çalışması lazım.
formul2
formul2
formulkopyala2.png (7.11 KiB) 3662 kere görüntülendi
Eğer formüllerinizin içinde $Sütun$Satır gibi adresleme kullanıyorsanız o zaman kopyaladığınız yere göre otomatik değişmeyecektir. Bu sebeple sadece ($ Olmadan) SütunSatır şeklinde adres kullanın.
ysfemr

Mesaj gönderen ysfemr »

Cevabınız için teşekkür ederim.

İkinci bi sorum olacak

düşeyara formülü ile birden fazla toplama işlemi yapmak istiyorum fakat veri olmayan düşeyaralarda #YOK uyarısı geliyor onun yerine eğer(ehatalıysa yada eğerhata formüllerini kullanarak sıfır getirebiliyorum ama bu seferde toplam rakamı vermiyor sonuç 0 oluyor

bir örnekle açıklamak gerekirse

a harfini tabloda arıyorum ve karşısındaki rakamı getirtiyorum formülün devamında b harfini arıyorum ve karşısındaki rakamı getiriyorum ve ikisinin toplamını alıyor tabloda c rakamını aratıyorum fakat c yok dolayısıyla #YOK uyarısı geliyor yok uyarısı yerine 0 getirdiğimde ise toplam ı 0 olarak alıyor halbuki a ve b harflerinin tablodaki rakam toplamlarını görmek istiyorum.

Not. bu formülü birden fazla farklı şablonda kullanacağım için genel bir formülle çözmek istediğimden bu şekilde bi çözüm arıyorum.
ysfemr

Mesaj gönderen ysfemr »

son sorumun çözümünü buldum arkadaşlar EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA formüllerini kullanarak veri içermeyen kısımları toplama dahil ederek sonuca ulaştım.

Ancak şöle bi formül varmı onu bulmaya çalışıyorum, koşullu biçimlendirmede olduğu gibi içeriyorsa toplam alabilirmiyiz gibi
örnek vermem gerekirse

Başlık Tutar
ARAÇ SATIŞ ZARARI 100
GECİKME ZAMMI K.K.E.G 200
K.K.E.G 300
TRAFİK CEZALARI K.K.E.G. 400

burda yapmak istediğim K.K.E.G içeren metinlerin toplamını almak sizlerden yardım bekliyorum....
Kullanıcı avatarı
Hamurcu
İşletim Sisteminiz: Windows 10/11 - Pardus Linux
LibreOffice Sürümü: 7.x

Mesaj gönderen Hamurcu »

Merhaba,

Bu istediğinizi ETOPLA fonksiyonu ile yapabilirsiniz.

Kod: Tümünü seç

=ETOPLA(Alan;"Kriter";ToplanacakAlan)
Alan : Listenizin tamamını içeren alanı ifade eder.
"Kriter" : Aramak istediğiniz bilginin tamamını veya joker karakterleri kullanarak bir kısmını yazacağınız kriteri belirler.
ToplanacakAlan : "Kriter"e uyan satırlarda hangi sayıların toplanacağını seçtiğiniz alanı ifade eder.

Örnek tablo şöyle olabilir.
etopla
etopla
etopla.png (6.26 KiB) 3371 kere görüntülendi
Burada joker karakter olarak * kullanılmıştır zira K.K.E.G her zaman tek başına yazılmamış ve önünde başka yazılar veya sonrasında başka yazılar olduğu için kriter belirlerken "*K.K.E.G*" kullanmalıyız. Bunun anlamı herhangi bir sayıda karakter ve sonrasında K.K.E.G yazısı ve sonra yine herhangi bir sayıda karakter olmalı demeliyiz. Eğer belirsiz sayıda karakter değilde tek bir harf demek istersek ? kullanabilirsiniz.

Umarım işinizi görür.