Scalc Tarih Hatası

yalcinosmanli
İşletim Sisteminiz: winows 10
LibreOffice Sürümü: 6.2.0.3

Scalc Tarih Hatası

Mesaj gönderen yalcinosmanli »

Türkçe de Tarih 31/12/2012 şekline yazılması gerekirken scalc yeni versiyonunda 31.12.2012 formatında kabul ediyor bu olayda bizim verilerimizi alt üst etti bu durumdan kurtulmamız için tarihi 31/12/2012 formatında nasıl yazdıracağımızı öğrenebilir miyiz.

not hücre biçimlendir den sayı bölümünden tarih formatını DD/MM/YYYY yapınca bize ekranda 31/12/2012 yazıyor fakat hücre içine girince 31.12.2012 yazıyor.

windowsun tarih formatı 31/12/2012 şeklindedir.

işletim sistemi windows 8 32 bit tir. fakat aynı sorun windows 7 32 bit te de vardı.

yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler...
kobzeci

Re: Scalc Tarih Hatası

Mesaj gönderen kobzeci »

Merhaba,

Öncelikle bildiriminiz için teşekkürler.

Türkçede tarih yazımında hem nokta hem de eğik çizgi kullanılmakta: http://www.tdk.gov.tr/index.php?option= ... Itemid=132

Hatanızı farklı şekilde tekrar ediyorum. Tarih biçimini Kullanıcı tanımlı alanından DD/MM/YYYY yapıyorum ve istediğim gibi tarih hesaplaması yaptıramıyorum. Sonradan girişlerde ise 1900'lü bir tarih atıyor.

Geçici çözüm olarak şuradaki
LibreOffice-tarih.jpg
LibreOffice-tarih.jpg (258.38 KiB) 3726 kere görüntülendi
Varsayılan Türkçe yerine, İngilizce(İngiltere) gibi DD/MM/YYYY biçimini destekleyen bir dil düzeni seçin. Doğrudan biçimlendirmeyi temizleyerek hücreleri bu biçeme göre biçimlendirin.

Ben konu ile ilgilenip bu gece bir hata kaydı gireceğim.

PS: Bu arada Microsft Office'e baktım, orada Eğik çizgi Türkçe için desteklenen bir tarih biçemi olarak girilmemiş. Varsayılan ayar olarak giriş yaparsanız . ile değiştiriyor. İsteğe bağlı biçimlerden GG/AA/YYYY yapabiliyorsunuz.
kobzeci

Mesaj gönderen kobzeci »

Merhaba,

LibreOffice içerisinde Araçlar -> Seçenekler -> Dil Ayarları -> Diller yolu ile Veri kabul kalıpları satırını kullanarak daha güzel bir çözüm mevcut. Bu satırdaki mevcut kodu aşağıdakiyle değiştirin:

D.M.Y;D.M;D/M;D-M;D/M/Y;D-M-Y

Sonrasında "/" ile girdiğiniz tarihler tarih biçiminde algılanacaktır. Tarihlerde "." işareti yerine "/" işaretini kullanmak isterseniz,
Hücreleri biçimlendir - Tarih yolundan DD.MM.YYYY'yı seçin ve DD/MM/YYYY olarak değiştirip tik tuşuna basarak kullanıcı tanımlı biçimi oluşturup Tamam deyin. Sonuçta doğrudan girdiğiniz DD/MM/YYYY biçimi olduğu gibi tarih olarak gösterilecektir. Aynı şey "-" işareti ile gösterilen tarihler için de geçerli.
LibreOffice-tarih-cozum.png
LibreOffice-tarih-cozum.png (225.33 KiB) 3720 kere görüntülendi
yalcinosmanli

Üstad Aynı Belgeyi Microsoft Office İle açınca Tarihler 31/12/2012 Şeklinde Görünüyor. Fakat Libre Office de Hücre İçeriğinde 31.12.2012 Görünüyor Üstad Ekteki Dosya Ana Dosyamdan Alıntıdır. Bu Şekilde Daha İyi Yardımcı olabilirsin. Her İey İçin Şimdiden Çok Teşekkürler
Dosya ekleri
Adsız 1.ods
(11.88 KiB) 189 kere indirildi
kobzeci

Mesaj gönderen kobzeci »

Hücre içeriği derken üstte görülen formül çubuğundan bahsediyorsunuz sanırım.

Bu şekilde yukarıda anlattığım gibi yapınca, tarih hesaplamalarında vs hata yaşıyor musunuz?
yalcinosmanli

Evet Hata Devam Ediyor Benim Hesaplamalar 100 lerce Satır Olduğu İçin Tarih Ayracı Problem Yaşatıyor
kobzeci

Mesaj gönderen kobzeci »

Bu konu ile ilgili kesin bir çözüm bir sonraki ara sürüm olan 3.6.4 ile çözülecek, test sürümleri haftaya çıkar, yerel dosyamız bu sürümde güncellenecek. Kararlı sürümü ise 1 aya kadar çıkacaktır.

Şöyle yapalım, siz;

Araçlar - Seçenekler - Dil Ayarları yolundan

Yerel ayarlar bölümünde araç çubuğunda DD/MM/YYYY şeklinde gösterecek bir yerel seçin, para birimini tekrar Türkçe seçmeyi unutmayın (İnglizce-İngiltere bu şekilde çalışabiliyor) Bu şekilde işinizi şimdilik görebilirsiniz. Değişiklik etkin olmadıysa yeniden başlatıp da deneyebilirsiniz.

Bir de, hesaplamaları yaptırabilmiştim ben, sizin için de sakıncası yoksa, özelden hesaplamaların çalışmadığı örnek bir dosya gönderirseniz bakayım.
kobzeci

Mesaj gönderen kobzeci »

Bu arada anlayamadığım,

MsOffice'de de formül çubuğunda tarih DD.MM.YYYY biçiminde,
tarih-msoffice.png
tarih-msoffice.png (42.65 KiB) 3698 kere görüntülendi
Yukarıdaki ekran görüntüsünde de aynı şekilde aynı hesaplama yapılabiliyor. Siz MSOffice'de formül çubuğumda nsıl "/" ayracı görebiliyorsunuz?
kobzeci

Mesaj gönderen kobzeci »

@yalcinosmanli

açtığım hata kaydı çözüme ulaştı. Bundan böyle "/" de formül çubuğunda işlenebilecek bir tarih ayracı oldu. 3.6.5 sürümünden itibaren kararlı sürümde yer alacak. 3.6.4'e katabileceğimizi sanmıyorum, yine de sordum.
https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=57668

Ama beklemek istemiyorsanız, şu adresteki günlük inşa sürümlerinde deneyebilirsiniz. Ben akşam deneyeceğim.
http://dev-builds.libreoffice.org/daily/
http://wiki.documentfoundation.org/Testing_Daily_Builds

3.6.5'e gelene kadar yukarıda tarif ettiğim gibi İngilizce yerel ayarlarını kullanmaya da devam edebilirsiniz.